Jump to content

rozcieńczanie brzeczki


Nonik

Recommended Posts

Co myślicie o czymś takim: Zrobić 20 l gęstej brzeczki (np. 24 blg) i to potem rozcieńczyć po gotowaniu i chmieleniu do 40l i fermentować już normalnie?

Czy takie coś nie wpłynie na smak i jakość gotowego piwa, w porównaniu do piwa które od zwyczajnie, całe byłoby gotowane i chmielone (blg 12)?

Link to comment
Share on other sites

Wydaje mi się, że może to mieć znaczenie dla chmielenia. Gorzej będą się rozpuszczać substancje zawarte w szyszkach/ granulacie. Po gotowaniu musiałbyś dolewać wody przegotowanej, która już będzie miała więcej soli (kamienia). Jestem młodym piwowarem, więc mogę się mylić.

 

 

Wysłane z mojego Lenovo K53a48 przy użyciu Tapatalka

Edited by Matz
Link to comment
Share on other sites

Taki baling jest nieopłacalny. Znacznie spadnie wydajność i suma sumarum napracujesz się dużo więcej niż zyskasz tym zabiegiem. Lepiej zacierać na około 16-18 BLG i z tego schodzić w dół. No i chmielenie, jak kolega wyżej zauważył, będziesz musiał zużyć więcej chmielu.

Link to comment
Share on other sites

To się nazywa HGB. Wpływ na smak pewnie ma, na pewno na ilość potrzebnego chmielu. Na stronie brewersfriend.com może sobie policzyć ile potrzeba chmielu przy mniejszej ilości gotowanej brzeczki.

 

Poszło z fona

HGB to to nie jest, HGB to rozcieńczanie po fermentacji.

Link to comment
Share on other sites

Po gotowaniu musiałbyś dolewać wody przegotowanej, która już będzie miała więcej soli (kamienia). Jestem młodym piwowarem, więc mogę się mylić.

 

Po gotowaniu twardość może co najwyżej spaść, bo kamień się wytrąci jako węglan wapna na dno, jeśli dać mu dość czasu (ale tez nie za dużo, żeby nie rozpuścił się z  powrotem). Od gotowania soli nie przybędzie (no chyba że pół garnka wygotujesz, to niektóre sole się zagęszczą ;) )

Link to comment
Share on other sites

HGB to to nie jest, HGB to rozcieńczanie po fermentacji.

Jest, nie jest - pewnie można dyskutować. Wikipedia, do której linkuje wiki piwna, twierdzi że: '...Efektem tego jest skoncentrowana brzeczka piwna, która przed fermentacją, po fermentacji lub przed rozlewem rozcieńczana jest zimną wodą....', zródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/HGB_(piwo)

 

Ale najważniejsze z tego jest to, że ilość chmielu jest potrzebna do osiągnięcia planowanego IBU będzie większa. Tak na szybko, wg. brewersfriend, przy 10l gotowanej brzeczki mam ok 32 IBU a zmiana ilości brzeczki na 20 L powoduje wzrost IBU do 48 (bez zmiany innych parametrów przepisu). Czyli mając przepis na 20L i 50 IBU, będę musiał dać więcej chmielu, żeby mieć 50 IBU gotując 10 L tylko.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.