Skocz do zawartości

rozcieńczanie brzeczki


Nonik

Rekomendowane odpowiedzi

Co myślicie o czymś takim: Zrobić 20 l gęstej brzeczki (np. 24 blg) i to potem rozcieńczyć po gotowaniu i chmieleniu do 40l i fermentować już normalnie?

Czy takie coś nie wpłynie na smak i jakość gotowego piwa, w porównaniu do piwa które od zwyczajnie, całe byłoby gotowane i chmielone (blg 12)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że może to mieć znaczenie dla chmielenia. Gorzej będą się rozpuszczać substancje zawarte w szyszkach/ granulacie. Po gotowaniu musiałbyś dolewać wody przegotowanej, która już będzie miała więcej soli (kamienia). Jestem młodym piwowarem, więc mogę się mylić.

 

 

Wysłane z mojego Lenovo K53a48 przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez Matz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki baling jest nieopłacalny. Znacznie spadnie wydajność i suma sumarum napracujesz się dużo więcej niż zyskasz tym zabiegiem. Lepiej zacierać na około 16-18 BLG i z tego schodzić w dół. No i chmielenie, jak kolega wyżej zauważył, będziesz musiał zużyć więcej chmielu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To się nazywa HGB. Wpływ na smak pewnie ma, na pewno na ilość potrzebnego chmielu. Na stronie brewersfriend.com może sobie policzyć ile potrzeba chmielu przy mniejszej ilości gotowanej brzeczki.

 

Poszło z fona

HGB to to nie jest, HGB to rozcieńczanie po fermentacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po gotowaniu musiałbyś dolewać wody przegotowanej, która już będzie miała więcej soli (kamienia). Jestem młodym piwowarem, więc mogę się mylić.

 

Po gotowaniu twardość może co najwyżej spaść, bo kamień się wytrąci jako węglan wapna na dno, jeśli dać mu dość czasu (ale tez nie za dużo, żeby nie rozpuścił się z  powrotem). Od gotowania soli nie przybędzie (no chyba że pół garnka wygotujesz, to niektóre sole się zagęszczą ;) )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

HGB to to nie jest, HGB to rozcieńczanie po fermentacji.

Jest, nie jest - pewnie można dyskutować. Wikipedia, do której linkuje wiki piwna, twierdzi że: '...Efektem tego jest skoncentrowana brzeczka piwna, która przed fermentacją, po fermentacji lub przed rozlewem rozcieńczana jest zimną wodą....', zródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/HGB_(piwo)

 

Ale najważniejsze z tego jest to, że ilość chmielu jest potrzebna do osiągnięcia planowanego IBU będzie większa. Tak na szybko, wg. brewersfriend, przy 10l gotowanej brzeczki mam ok 32 IBU a zmiana ilości brzeczki na 20 L powoduje wzrost IBU do 48 (bez zmiany innych parametrów przepisu). Czyli mając przepis na 20L i 50 IBU, będę musiał dać więcej chmielu, żeby mieć 50 IBU gotując 10 L tylko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.