Jump to content

[warzepiwo] Shepherd IPA prosto z Wielkiej Brytanii


Recommended Posts

Trochę mi się przeciągnęło z napisaniem dla Was kilku zdań o Shepherd IPA, ale sorry pochłonęła mnie praca. Degustacja piwa odbyła się nareszcie w poprzednim tygodniu i była jednym wielkim zaskoczeniem. Niemal tak wielkim jak zwycięstwo Grecji na Euro 2004.Stary browar Shepherd

Tak w ogóle to jest India Pale Ale z najstarszego brytyjskiego browaru Shepherd Neame & Co. Nie weryfikowałem, ale chwalą się tym na etykiecie. Widnieje tam m.in. rok powstania browaru – 1698. Powstał prawie 100 lat przed III rozbiorem Polski, czyli ogólnie w ch… dawno temu.

Nabyłem to piwo w jednym z marketów w High Wycombe podczas świątecznego wypadu do Anglii. Długo się nie mogłem zdecydować. Stałem przed półką jak debil na zasadzie „ooo a może coś donieśli w momencie, gdy mrugnąłem okiem”. Zupełnie jak kobiety na dziale z szamponami. Czas jednak naglił, więc chwyciłem, bo… w sumie nie wiem czemu. Chciałem coś brytyjskiego i może dlatego.

Shepherd IPA o nutce Barley Wine

Taki wybór, sprawił też, że nie miałem specjalnie dużych oczekiwań. Wręcz z dwóch zakupionych piw, więcej spodziewałem po Shipyard Rye Pale Ale, które wydawało mi się przemyślanym strzałem.

Ale whatever, w końcu przejdźmy do sedna. Twórcy tego India Pale Ale opisują je jako nowoczesną odsłonę tradycyjnego stylu z XVIII wieku. Ma mocny, chmielowy charakter, a silna goryczka zbalansowana jest słodami. Wiecie co? No nie kłamią, nie kłamią.

DSC_1454-1024x576.jpgTył etykiety Shepherd IPA | WarzePiwo.pl

Po otwarciu szybki niuch niuch i od razu wyczułem bardzo przyjemny owocowy aromat. Pachniało bardzo słodko. Tym bardziej nie mogłem się doczekać pierwszego łyka. Pianka taka sobie, szybko się ulotniła, więc bez historii. Za to smak…

Pierwsze skojarzenie… podobne do Ataku Chmielu z Pinty. Serio. Takie chmielowe, z wyraźną goryczką, ale przy tym fajnie ona ginęła za sprawą słodowości. Nawet w barwie podobne, ciemna miedź, fes klarowne. Po chwili jednak zaczęło do mnie docierać, że tak naprawdę bardziej kojarzy mi się… z Hard Bride z AleBrowaru. Co prawda nie jest to Barley Wine, ale ta końcowa słodycz wywoływała u mnie takie właśnie porównanie.

Jestem fanem Shepherd IPA

Czuję się trochę zmieszany. Mianowicie nie ukrywam, że bardzo mi posmakowało to piwo i chętnie przy okazji jeszcze po nie sięgnę. Natomiast prześledziłem sobie RateBeera i tam ekipa ocenia je średnio. Smakowo tak na 7-8, no niby wysoka ocena, ale reszta elementów składowych tak wysoko już oceniana nie jest. No cóż o gustach się nie dyskutuje, może moje niskie nastawienie wywindowało ogólną ocenę albo fakt, że długo niczego nie próbowałem i po prostu miałem chęć na piwo? E tam, żadne takie. India Pale Ale z browaru Shepherd Neame jest po prostu dobre, więc jak będziecie mieli okazję skosztować, to śmiało.

DSC_1456-576x1024.jpgShepherd IPA | WarzePiwo.pl

Artykuł Shepherd IPA prosto z Wielkiej Brytanii pochodzi z serwisu Warzę Piwo Domowe.

 

Wyświetl pełny artykuł

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.