Skocz do zawartości

Efekt Coriolisa a fermentacja


kamilg20

Rekomendowane odpowiedzi

Zbadam to dokładnie na swoich warkach i napiszę, co z tego wyszło. Efekt Coriolisa można zaobserwować również w małej skali w odpowiednich warunkach i właśnie sprawdzę, czy wnętrze fermentora jest odpowiednie.

Jasne, że się da. Jak w prowadzisz niemal laboratoryjne warunki. Sprawdzać nie zaszkodzi, ale żeby zachować sens takiej zabawy konieczne są: powtarzalne warunki, testy na kilku wariantach sprzętu, szczegółowe notatki. Mi by się nie chciało ;)

 

Wysłane z Rivendell przy użyciu Palantíru

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponadto (jeśli się mylę niech ktoś mnie poprawi) siła Coriolisa będzie działała w jedną stronę jak osad będzie się podnosił (pod wpływem produkowanego CO2), a w inną jak będzie opadał.

 

PS Tu o tornadach co siła Coriolisa im niestraszna i nie chcą się kręcić we właściwą stronę :D

https://www.scientificamerican.com/article/fact-or-fiction-south-of-equator-tornadoes-spin-in-opposite-direction/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Zbadam to dokładnie na swoich warkach i napiszę, co z tego wyszło. Efekt Coriolisa można zaobserwować również w małej skali w odpowiednich warunkach i właśnie sprawdzę, czy wnętrze fermentora jest odpowiednie.

 

Koniecznie daj znać, czy piwa wyszły bardziej żywiczne czy może estrowe i czy jakieś inne ciekawe cechy w gotowym piwie zauważyłeś :)  

@Kantor - Tu chyba masz rację. To tak jak ze śrubą i zakrętką. Odkręca się w jedną a zakręca w drugą. A czy na południowej półkuli śruby robią odwrotnie? :D 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Koniecznie daj znać, czy piwa wyszły bardziej żywiczne czy może estrowe i czy jakieś inne ciekawe cechy w gotowym piwie zauważyłeś

Dwa razy pisałem, że nie o to mi chodzi. Jeśli mnie masz za debila, to po prostu to napisz ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Koniecznie daj znać, czy piwa wyszły bardziej żywiczne czy może estrowe i czy jakieś inne ciekawe cechy w gotowym piwie zauważyłeś

Dwa razy pisałem, że nie o to mi chodzi. Jeśli mnie masz za debila, to po prostu to napisz ;)
Oj, fajny wątek wcześniej z tego wyszedł i się zepsuł ;) Nikt tu źle o Tobie nie myśli, po prostu nie można całe życie pisać i mówić tylko na poważnie :D

 

Wysłane z Rivendell przy użyciu Palantíru

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Dwa razy pisałem, że nie o to mi chodzi. Jeśli mnie masz za debila, to po prostu to napisz

 

Bez przesady :) Bardzo się cieszę, że masz takie zainteresowania. Sam hobbystycznie bardzo lubię fizykę, nauki ścisłe. Absolutnie nie mam Cie za debila, wręcz przeciwnie.

 

Jednak jeśli dla dobra piwowarstwa mógłbyś te cechy sensoryczne zbadać, to byłbym wdzięczny. :P  Oczywiście proszę, żebyś podzielił się wynikami. 

Jak będziesz sprawdzał zawirowania to weź pod uwagę aktywność słoneczną. Fotony i promieniowanie może zakłócić pomiar. Piwo zamiast żywicznego może wyjść ze skunksem czy trawiaste... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Koniecznie daj znać, czy piwa wyszły bardziej żywiczne czy może estrowe i czy jakieś inne ciekawe cechy w gotowym piwie zauważyłeś

Dwa razy pisałem, że nie o to mi chodzi. Jeśli mnie masz za debila, to po prostu to napisz ;)
Oj, fajny wątek wcześniej z tego wyszedł i się zepsuł ;) Nikt tu źle o Tobie nie myśli, po prostu nie można całe życie pisać i mówić tylko na poważnie :D

 

Wysłane z Rivendell przy użyciu Palantíru

 

Od początku do końca byłem poważny, a przynajmniej chciałem być w tym przypadku i dlatego może tak to odbieram ;) A te laboratoryjne warunki to my przecież sami wprowadzamy chcąc nie chcąc przy fermentacji. W każdym razie nie negowałbym tego tak od razu, bo w końcu to magia żadna nie jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Jak będziesz sprawdzał zawirowania to weź pod uwagę aktywność słoneczną. Fotony i promieniowanie może zakłócić pomiar.
Zapomniałeś napisać o zmianach grawitacyjnych Ziemi, wpływie Księżyca i aktualnym położeniu Układu Słonecznego w Drodze Mlecznej. Ponadto warto się zastanowić, czy pole magnetyczne nie wpływa na układanie się drożdży w toni w jednym kierunku, przez co srając do piwa estrami, alkoholem i CO2 nie wprowadzają go w ruch wirowy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

 

Koniecznie daj znać, czy piwa wyszły bardziej żywiczne czy może estrowe i czy jakieś inne ciekawe cechy w gotowym piwie zauważyłeś

Dwa razy pisałem, że nie o to mi chodzi. Jeśli mnie masz za debila, to po prostu to napisz ;)
Oj, fajny wątek wcześniej z tego wyszedł i się zepsuł ;) Nikt tu źle o Tobie nie myśli, po prostu nie można całe życie pisać i mówić tylko na poważnie :D

 

Wysłane z Rivendell przy użyciu Palantíru

Od początku do końca byłem poważny, a przynajmniej chciałem być w tym przypadku i dlatego może tak to odbieram ;) A te laboratoryjne warunki to my przecież sami wprowadzamy chcąc nie chcąc przy fermentacji. W każdym razie nie negowałbym tego tak od razu, bo w końcu to magia żadna nie jest.
Tylko weź poprawkę na inne zmienne: dowolna nierówność podłoża, energia z zewnątrz (np. dostarczona przez światło, drgania podłoża, itd.). Ktoś pisał o tornadach, które nie zważają na siłę Coriolisa - proces jest nieco inny i objęty obszar sporo mniejszy niż przy cyklonach, więc działa skala. Jak przy tak dużym zjawisku skala ma znaczenie to przy naszych warunkach prawie nie ma szans na 100% obserwację.

 

Ale zrób eksperymenty jeśli wola :) Cokolwiek wyjdzie, chętnie przeczytam wyniki obserwacji ;)

 

Wysłane z Rivendell przy użyciu Palantíru

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

 

 

Koniecznie daj znać, czy piwa wyszły bardziej żywiczne czy może estrowe i czy jakieś inne ciekawe cechy w gotowym piwie zauważyłeś

Dwa razy pisałem, że nie o to mi chodzi. Jeśli mnie masz za debila, to po prostu to napisz ;)
Oj, fajny wątek wcześniej z tego wyszedł i się zepsuł ;) Nikt tu źle o Tobie nie myśli, po prostu nie można całe życie pisać i mówić tylko na poważnie :D

 

Wysłane z Rivendell przy użyciu Palantíru

Od początku do końca byłem poważny, a przynajmniej chciałem być w tym przypadku i dlatego może tak to odbieram ;) A te laboratoryjne warunki to my przecież sami wprowadzamy chcąc nie chcąc przy fermentacji. W każdym razie nie negowałbym tego tak od razu, bo w końcu to magia żadna nie jest.
Tylko weź poprawkę na inne zmienne: dowolna nierówność podłoża, energia z zewnątrz (np. dostarczona przez światło, drgania podłoża, itd.). Ktoś pisał o tornadach, które nie zważają na siłę Coriolisa - proces jest nieco inny i objęty obszar sporo mniejszy niż przy cyklonach, więc działa skala. Jak przy tak dużym zjawisku skala ma znaczenie to przy naszych warunkach prawie nie ma szans na 100% obserwację.

 

Ale zrób eksperymenty jeśli wola :) Cokolwiek wyjdzie, chętnie przeczytam wyniki obserwacji ;)

 

Wysłane z Rivendell przy użyciu Palantíru

 

Na yt są bardzo ciekawe eksperymenty w skali mikro, jak widać udane, dlatego nie bagatelizuję tego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na yt są bardzo ciekawe eksperymenty w skali mikro, jak widać udane, dlatego nie bagatelizuję tego.

Na yt są bardzo ciekawe filmy z nieskończoną energią elektryczną (przedłużacz i piezo z zapalniczki) i takie, które dowodzą, że perspektywa powoduje zakrywanie obserwowanego obiektu przez podłoże. Generalnie jestem sceptykiem ;)

 

Wysłane z Rivendell przy użyciu Palantíru

Edytowane przez Enethion
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Na yt są bardzo ciekawe eksperymenty w skali mikro, jak widać udane, dlatego nie bagatelizuję tego.

Na yt są bardzo ciekawe filmy z nieskończoną energią elektryczną (przedłużacz i piezo z zapalniczki) i takie, które dowodzą, że perspektywa powoduje zakrywanie obserwowanego obiektu przez podłoże. Generalnie jestem sceptykiem ;)

 

Wysłane z Rivendell przy użyciu Palantíru

 

Mam na myśli te filmiki (i drugi z półkulą północną). Wiem, że yt to nie encyklopedia i prawda objawiona i też jestem sceptyczny. Gdybym nie był to już dawno wylądowałbym w psychiatryku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Mam na myśli te filmiki (i drugi z półkulą północną).

Mniej-więcej w minucie 5:20. Masz dokładne wyjaśnienie dlaczego efekt Coriolisa zachodzi w przeprowadzonym eksperymencie:

Woda z krawędzi zbiornika ma dzięki rotacji Ziemi różne prędkości (względem zewnętrznego układu odniesienia). Wymuszenie ruchu tych cząsteczek w stronę środka zbiornika powoduje, że te szybciej (albo wolniej - zależy od punktu) ruszające się cząsteczki przemieszczają się w rejony, gdzie ich prędkość jest za duża (mała) względem obecnego położenia. To trochę tak jakbyś chciał umieścić Ziemię na orbicie zajmowanej przez Merkurego - spadlibyśmy na Słońce, bo nasza prędkość orbitalna (średnio 29,783 km/s) jest za mała, żeby utrzymać stabilną orbitę na tej odległości (Merkury ma średnią prędkość orbitalną 47,36 km/s, a w najwolniejszym momencie nadal jest szybszy niż my w najszybszym).
Porzucając tę dygresję: fermentor jest jak ten eksperymentalny zbiornik PRZED otwarciem wypływu. Gdyby nie miejscowe zmiany temperatury, ruchy konwekcyjne, ruch gazów, czy przemieszczanie drożdży, brzeczka stałaby nieruchomo (pozornie, bo bardzo chaotyczny ruch cząsteczek cieczy występuje zawsze), ale te wymienione czynniki są zbyt losowe, by wymusić efekt Coriolisa. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Mam na myśli te filmiki (i drugi z półkulą północną).

Mniej-więcej w minucie 5:20. Masz dokładne wyjaśnienie dlaczego efekt Coriolisa zachodzi w przeprowadzonym eksperymencie:

Woda z krawędzi zbiornika ma dzięki rotacji Ziemi różne prędkości (względem zewnętrznego układu odniesienia). Wymuszenie ruchu tych cząsteczek w stronę środka zbiornika powoduje, że te szybciej (albo wolniej - zależy od punktu) ruszające się cząsteczki przemieszczają się w rejony, gdzie ich prędkość jest za duża (mała) względem obecnego położenia. To trochę tak jakbyś chciał umieścić Ziemię na orbicie zajmowanej przez Merkurego - spadlibyśmy na Słońce, bo nasza prędkość orbitalna (średnio 29,783 km/s) jest za mała, żeby utrzymać stabilną orbitę na tej odległości (Merkury ma średnią prędkość orbitalną 47,36 km/s, a w najwolniejszym momencie nadal jest szybszy niż my w najszybszym).

Porzucając tę dygresję: fermentor jest jak ten eksperymentalny zbiornik PRZED otwarciem wypływu. Gdyby nie miejscowe zmiany temperatury, ruchy konwekcyjne, ruch gazów, czy przemieszczanie drożdży, brzeczka stałaby nieruchomo (pozornie, bo bardzo chaotyczny ruch cząsteczek cieczy występuje zawsze), ale te wymienione czynniki są zbyt losowe, by wymusić efekt Coriolisa. 

 

Pierwszy akapit: tłumaczysz mi rzeczy ewidentne :) Interesuję się aż nazbyt astronomią. Mam wątpliwości co do tego porównania, bo grawitacja, a efekt Coriolisa nie są powiązane, ale rozumiem do czego zmierzasz. Bardziej pasowałoby porównanie do karuzeli. Osoba siedząca blisko osi obrotu porusza się wolniej od tej, która siedzi na końcu ramienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Mam wątpliwości co do tego porównania, bo grawitacja, a efekt Coriolisa nie są powiązane, ale rozumiem do czego zmierzasz. Bardziej pasowałoby porównanie do karuzeli. Osoba siedząca blisko osi obrotu porusza się wolniej od tej, która siedzi na końcu ramienia.

 

Ja też bardziej z zainteresowaniami w stronę astronomii ;) Na karuzelach rzadko bywam, dlatego o nich nie pomyślałem :D Ale masz rację, dużo lepsze porównanie. Tak, czy inaczej. W fermentorze brakuje czynnika, który ściągałby całość piwa ku środkowi. Jeśli inne ruchy się ustabilizowały, to możliwe, że mamy wspomniane wcześniej zjawisko, gdzie w jednym miejscu ruch jest zgodny z ruchem wskazówek zegara, a w innym - przeciwny do tegoż. Cała frajda byłaby w ustaleniu jak to wygląda w rzeczywistości, ale ciężko mi wymyślić coś, co można by łatwo śledzić w celu zapisu ruchu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.