Jump to content

Drożdże płynne latem?

Alexy

Recommended Posts

Cześć!

Mam krótkie pytanie - jak radzicie sobie z pozyskiwaniem płynnych drożdży latem? Szczególnie pytanie do osób z okolic Warszawy. Piwny Kraft ma urlop (ale i tak ma pustki magazynowe bo FM nie robi do września dostaw). Poszukuję FM27 i jest jeszcze jakaś w miarę żywa partia w Twoim Browarze - no ale strach trochę zakupić bo gorąco i jak poleżą u kuriera na pace to trupy będą. A może TB jakoś to pakuje z lodem - ma ktoś doświadczenia w tym zakresie?

Z góry dzięki za poradę - lato latem ale warzyć się chce ;)

Ja pierwszy raz zakupiłem płynne z homebrewing, drożdże FM52 przyjechały w styropianowej otoczce z chłodnym okładem żelowym. Na pewno będę u nich kupował dalej.

Wysłane z mojego Lenovo K53a48 przy użyciu Tapatalka

To jeszcze dla potomnych - jak robi alepiwo, właśnie rozmawiałem z właścicielem. Drożdże zawijane są razem z butelką z zamrożonym płynem w opakowanie styropianowe i stretch. To wszystko leży w lodówce aż do momentu przybycia kuriera (który pojawia się późnym popołudniem). Potem w nocy do sortowni i rano jest u mnie. Zatem jest spora szansa, że grzybki przetrwają.

Trzy tygodnie temu zamówiłem drożdże płynne FM41 z piwnegokraftu. Paczka była u mnie na drugi dzień. Fiolka była zapakowana w dwie zgrzane torebki foliowe z wkładem chłodzącym w środku.(W centrum piwowarstwa pakowali w pudełko styropianowe). Odrazu po otwarciu sprawdziłem temperaturę fiolki, było to 26.5°C. Dość sporo, a upałów jakiś specjalnych nie było. Drożdże poszły do starteru 1.5L 9°Brix. Pokreciły się na mieszadle 36h. Fermentacja Hefeweizena ruszyła w kilka godzin. 

Taki dziwny towar, który wymaga ostrożności, to zamawiam z odbiorem w punkcie kurierskim. Dzień wcześniej idę do punktu i mówię że będzie dla mnie paczka (już mnie znają) i jest wrażliwa, i że ją odbiorę zaraz po otwarciu punktu. Rano przychodzę, paczuszka leży i na mnie czeka, szybki podpis i już mam co chciałem :)