Jump to content

Trunek piwno-cydrowy


Igorrodz

Recommended Posts

Czołem!

Wymyśliłem sobie uwarzyć takie coś - 10l cydru, który po fermentacji zazwyczaj jest u mnie mega wytrawny oraz 12l jasnego piwa zacieranego na dość słodko, który po fermentacji będzie miał sporo słodyczy (planuję też jakąś niewielką gorczyczkę pochodzącą np. od chmielu iunga). Następnie chciałbym te dwa alkoholowe napitki wymieszać razem, oczywiście po dekantacji znad osadu drożdżowo-chmielowo-białkowego. Próbował ktoś czegoś takiego bądź podobnego? Jakieś rady?

Link to comment
Share on other sites

wcześniej tego lata był podobny temat:

http://www.piwo.org/topic/24094-cydr-i-piwo-jab%C5%82kowe/

 

jak przeskrollujesz dyskusję o miodzie, pod nią są linki do dyskusji i receptury na graffa - bo tak jest ten trunek określany. Z rad wynika - mało chmielu, umiejętnie ze słodem bursztynowym, fermentować razem.

Link to comment
Share on other sites

Jak poprzednik napisał - fermentować razem - różne drożdże różnie odfermentowują więc żeby Ci się granaty nie porobiły :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ja mieszałem własny cydr z własnym AIPA. Cydr, tak jak piszesz, mocno wytrawny, a w AIPA trochę przesadziłem z goryczką. Mieszałem gotowe produkty, czyli butelka tego i butelka tego do jednej szklanki (drink, można powiedzieć :) ). Moim zdaniem bardzo dobre, bardzo ciekawy efekt. Na pewno nie spodziewałem się tego co uzyskałem.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.