Jump to content

Szybkowary z allegro

Wiktor

Recommended Posts

witajcie,

chcę sobie zakupić szybkowar do sterylizowania drobiazgów przy namnażaniu drożdży, przeszedłem się po sklepach i widziałem tylko ostatnie niedobitki i to w horrendalnych cenach. Czy ktoś z Was ma jakieś doświadczenia z szybkowarami z allegro? Bo jest tego trochę, a jak zwykle nie chce wyrzucić za dożo kasy w błoto i nie chce kupić badziewia które się albo rozleci albo zrobi mi krzywdę.

Ja kupiłem taki 9 Litrowy turecki:

http://allegro.pl/item951846920_szybkowar_cisnieniowy_9_0l_nowy_gwarancja.html

Jego zalety to pojemność (choć i tak duże słoiki nie wchodzą) i cena. Przydaje mi się też do grzania wody do wysładzania i innych drobiazgów. Ta nierdzewka już miejscami rdzewieje.

Szybkowary są w dwóch rodzajach: niskociśnieniowy (70 kPa, do ~110°C) i wysokociśnieniowy (~125°C), ten jest niskociśnieniowy, a oczywiście lepszy byłby wysoko.

Ja kupiłem taki 9 Litrowy turecki:

http://allegro.pl/item951846920_szybkowar_cisnieniowy_9_0l_nowy_gwarancja.html

Jego zalety to pojemność (choć i tak duże słoiki nie wchodzą) i cena. Przydaje mi się też do grzania wody do wysładzania i innych drobiazgów. Ta nierdzewka już miejscami rdzewieje.

Szybkowary są w dwóch rodzajach: niskociśnieniowy (70 kPa, do ~110°C) i wysokociśnieniowy (~125°C), ten jest niskociśnieniowy, a oczywiście lepszy byłby wysoko.

Też taki kupiłem, spełnia swoją role. Jedynie nie mogę zrozumieć, dlaczego szybkowar z opisaną pojemnością 9l, mieści niewiele ponad 7l wody. Sprzedawca wyjaśniał, że przy szybkowarach są jakieś inne przeliczniki, kontaktowałem się z innymi sprzedawcami na Allegro, potwierdzali to, ale nie potrafią wyjaśnić dlaczego tak sie dzieje.

• 2 years later...

Mój dotychczasowy szybkowar uległ uszkodzeniu, popytałem wśród znajomych i dostałem szybkowar z czasów ZSRR. Czy jest on kompletny, w obecnych są zaworki ciśnieniowe, w tym te rurki mi coś nie pasują.

post-2869-0-82686900-1336338409_thumb.jpg

Dawno temu miałem w domu wynalazek produkcji DDR. O ile pamiętam na jednej rurce była metalowa, ciężka nakładka z otworami przy dolnej krawędzi i ze stożkiem wewnątrz, którego wierzchołek był osadzany na rurce, a druga pełniła rolę jakiegoś zaworu bezpieczeństwa, ale zasady działania nigdy nie zgłębiałem. Nakładka upuszczała nadmiary pary.

Tutaj jej brak, co nie zmienia faktu, że powinien działać.

Edit: Wiktorze, nie bądź taki szybki w odpowiadaniu (a przynajmniej nie pisz tak krótkich wypowiedzi) ;)

Edited by Tomek-Pasieka

Ok, czekam jeszcze na potwierdzenie, że bez tych ciężarków szybkowar będzie prawidłowo sterylizował ;) .

Edited by mateos

Ciężarek możesz zrobić sobie sam. Nakrętka fi 10 mm (albo jakieś inne ciężkie diabelstwo, może skleić ze 3), w środek wkleić poxipolem kawałek gwoździa. Tylko tak, by ostrze było w 1/3 wysokości, patrząc od góry, inaczej będzie spadać.

Edited by Tomek-Pasieka

Ciężarek możesz zrobić sobie sam. Nakrętka fi 10 mm (albo jakieś inne ciężkie diabelstwo, może skleić ze 3), w środek wkleić poxipolem kawałek gwoździa. Tylko tak, by ostrze było w 1/3 wysokości, patrząc od góry, inaczej będzie spadać.

A ja bym był ostrożny z takimi radami. Bez ciężarków szybkowar będzie działać z grubsza jak zwykły garnek, a dorabianie samemu ciężarków może się skończyć wyprodukowaniem małej bomby.

A to ciężarek na łańcuch i przywiązać do uchwytu. W sumie masz rację, zwłaszcza, że przypomniałeś mi jedną ważną rzecz. Rodzicowy szybkowar ciężarek miał z krótkim gwintem, który zabezpieczał go przed prostym zdjęciem.

Myślę że waga takiego ciężarka jest ważna, jak będzie za ciężki to rzeczywiście może być z tego bomba.

Miałem podobny produkcji zsrr (sam na plecach przytachałem z radzieckiego podówczas Kijowa :-) Wyrzuciłem właśnie gdy zgubiłem ciężarki. Nieodpowiedzialnością delikatną jest dorabianie czegokolwiek do szybkowaru.

http://pokazywarka.pl/szybkowar-zepter/