Skocz do zawartości

Pierwsze chmielenie - Lager


ksiegarz5

Rekomendowane odpowiedzi

Bachi -> Dziękuję za odpowiedź.

Nie, źle zrozumiałeś. Użyłem S-23, lagerowych. Do obu dolniakow, porter ze śliwką na początku roku, oraz do lagera z tego tygodnia. I tu, i tu była niska temperatura.

Do fruit ale, warzonego w październiku, dałem S-04, ale był w innym pomieszczeniu niż obecny lager, ciut cieplejszym ...

Mam nadzieję, że teraz jasno to wytłumaczyłem.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Zlałem dzisiaj lagera na cichą. Po DŁUGIM lagu po dwóch tygodniach fermentacji piwo zeszło z 15* Blg do 5*. Temperatura w garażu, w zależności od pogody na zewnątrz, od 6 do 10* C. Wczoraj przeniosłem je na jakieś 12h do pomieszczenia gdzie było 15* C ...

Piwo jest mętne, lekko ziołowe w smaku. Co do zapachu ... nie wypowiem się. Być może było ciut za zimne, a może jestem kiepskim sensorykiem. ;p Za jakiś tydzień zamierzam sypnąć Saaz'a (u?) na cichą. Prawdopodobnie jakieś 15 - 20g.

Dodam jeszcze, że warkę podzieliłem. Do 5l sypnę chmiel, a do jakichś 3l dodałem mrożonych owoców smoothie mix 250g (ananas, mango, papaja). 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Butelkowałem dzisiaj lagera którego zlałem na cichą dwa tygodnie temu, a przed 5 dniami dołożyłem 11g Saaz na zimno. Przez ten czas piwo zeszło o 1* Blg, tak więc teraz ma "tylko" 4*. Za radą forumowicza michal9890 część lagera z owocami potrzymam jeszcze z tydzień na cichej, zobaczymy co to da ...

Co do samego piwa ... wydaje mi się, że się wyszła mi IPA na dolniakach. ;p Zwłaszcza po dodaniu granulatu chmielowego 5 dni temu. Goryczkę czuć, chmiel/ziołowość w zapachu również. Mam nadzieję, że się to jeszcze trochę ułoży w butelkach, gdy będę próbował za jakieś 2-3 miesiące.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozostała część lagera, warzonego od 14 listopada b.r., a będąca z mrożonymi owocami przez 3 tygodnie, została dzisiaj zabutelkowana. Piwo, jeszcze przez ten tydzień, dojadło sobie 0,58 Blg, więc na dzień dzisiejszy zeszło mi z 15* bo 3,5* Blg.

Obecnie, całą warkę, trzymam w "kracie" w garażu, gdzie mam teraz jakieś 3* "ciepła". Lagerownie czas zacząć. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.