Jump to content

Zbieranie gęstwy


Wiatrol

Recommended Posts

Witam

Jako że czasem chce przyspieszyć procesy w domowym browarze z braku czasu sporadycznie pomijam fermentacje cichą. Żeby piwo było klarowne kiedy zaopserwuje że burzliwa się skończyła dodaje żelatyne i po 3 dniach butelkuje piwo które jest smaczne już po 3 tygodniach(mówię oczywiście o lekkich Ale do 13blg)

Czy po dodaniu żelatyny mogę zebrać gęstwe którą dodam do następnego piwa? Z pośpiechu zapomniałem że niemam na stanie żadnych drożdży a żelatyna już dodana. 

Link to comment
Share on other sites

Cześć!

Do jakiej postaci zbijają Ci się drożdże po zadaniu żelatyny? U mnie zawsze wygląda to jak trochę gęstsza, niepyląca warstwa drożdży, tak też zachowują się przy przelewaniu. Wydaje mi się  że żelatyna nie powinna mieć negatywnego wpływu na smak, ale nie jestem w stanie wyobrazić sobie jak wyglądałaby aktywność tych związanych drożdży podczas fermentacji. Ja na Twoim miejscu zebrałbym gęstwę i spróbował ją przemyć - warstwa z żelatyną powinna się widocznie oddzielić od reszty drożdży, pozwalając na łatwe oddzielenie od "niezagęszczonej" warstwy. Nie przeprowadzałem takiego zabiegu, ale tak właśnie bym to zrobił, bo to w sumie chyba jedyna opcja :) Daj znać jak sobie z tym poradziłeś.

Edited by Maciejeq
Link to comment
Share on other sites

No cóż, jak to piszą - "Twój browar, twoje zasady" - i chyba "po herbacie" skoro świnie już dodałeś. Można spróbować na 2 drogi - olać żelatynę i wlać do kolejnej warki albo przepłukać gęstwę i wzmocnić je brzeczką żeby się odbudowały. Ale to moje przypuszczenia tylko nie poparte żadną praktyką, więc bym się nie sugerował :) Brak praktyki z żelatyną :D

Link to comment
Share on other sites

http://brulosophy.com/2015/08/24/sloppy-old-slurry-no-starter-vs-fresh-yeast-exbeeriment-results/

 

Gęstwa użyta do eksperymentu była z piwa uprzednio sklarowanego żelatyną. Wynik eksperymentu - nie można było odróżnić piwa zrobionego na gęstwie od piwa ze świeżymi drożdżami poza pierwszymi dniami po rozlewie gdzie piwo ze świeżymi drożdżami było początkowo bardziej mętne.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ja dodawałem ostatnio żelatyny, później przepłukałem drożdże i efekt taki sam jakby żelatyny nie było. Także moim zdaniem spokojnie możesz używać takiej gęstwy. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.