Skocz do zawartości

JAK - nieLipiński Browar Domowy


Rekomendowane odpowiedzi

Warka 80: AAA amerykańskie bursztynowe ale

Wczoraj późnym wieczorem pojawiły pierwsze się objawy fermentacji. Dziś rano wieko już nieźle wybrzuszone i piana solidna.

Edytowane przez jkocurek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka 80.a: AAA amerykańskie bursztynowe ale-dzikie

Zostawiłem osady, żeby odzyskać z nich brzeczkę ale nie miałem czasu się tym zająć. Dziś patrzę a tam ruszyła fermentacja spontaniczna. No to odcedziłem osady i przelałem brzeczkę do butelki. Zobaczymy co z tego wyjdzie :beer:

Edytowane przez jkocurek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Warka 80: AAA amerykańskie bursztynowe ale

We czwartek przelałem na cicha. Do chmielenia na zimno poszło: 15g Amarillo, 15g Citry i 10g Centenniala. Po 24h zniosłem do piwnicy. Jest tam teraz jakieś 16°C.

Edytowane przez jkocurek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka 80.a: AAA amerykańskie bursztynowe ale-dzikie

Po kilku dniach fermentacji powąchałem zwartość butelki i aż mnie odrzuciło, chciałem ją wylać ale wylałem tylko trochę dla sprawdzenia gęstości (było ok. 10°blg, czyli robaczki raczej powolne). Piwo spróbowałem, a jakże. Smak jak dla mnie typowo belgijski. Teraz już nawet nie pachnie tak źle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak się zachowują te drożdże Zymoferm? Pytam bo mam już prawie tydzień na burzliwej i wygląda to podobnie do US-05, czyli czapa drożdży. Opadły Ci one ładnie czy wisiały do końca?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak się zachowują te drożdże Zymoferm? Pytam bo mam już prawie tydzień na burzliwej i wygląda to podobnie do US-05, czyli czapa drożdży. Opadły Ci one ładnie czy wisiały do końca?

U mnie raczej nie utworzyły pływającej warstwy tak jak US-05. Jak przelewałem to niewiele było na powierzchni. Ale efekty pracy podobne do US-05: jak na temperaturę fermentacji smak młodego piwa był całkiem czysty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Warka 80: AAA amerykańskie bursztynowe ale

Dziś zabutelkowane z dodatkiem 170g cukru rozpuszczonego w wodzie (planowane nasycenie 2,6v/v). Zawartość ekstraktu jeszcze co nieco się zmniejszyła, jest poniżej 2°Blg ale piwo nie jest puste w smaku. Aromat i smak jaki nadały mu amerykańskie chmiele jest niesamowity. W połączeniu z karmelami daje bardzo udaną kompozycję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jak niektórym wiadomo na Politechnice Śląskiej uruchomiłem w zeszłym semestrze fakultet "Podstawy procesów browarnictwa". Na zajęciach między innymi powstały dwie warki. Ponadto jedna ze studentek uwarzyła już w domu pierwsze swoje piwo. Może wkrótce będę z niej dumny jak Wena z Gabi... kto wie. Na fotkach butelki domowego i uczelnianego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brawo gratuluje Ci tego uczelnianego + :D

Powiem Ci, że piwa wyszły całkiem dobre. Nawet pszenica na WB-06 została doceniona. Najtrudniej niestety utrzymać wysoki poziom "sterylności" kiedy warzeniem zajmuje się 7-8 osób. Pszenica wyszła ciut za kwaśna, chyba, że to zasługa drożdży. Nawet 15' maltozowej to przy nich za długo. Chyba trzeba zacierać z przeskokiem.

Najbardziej cieszy mnie bardzo pozytywny odbiór samej idei uruchomienia fakultetu, od pań z dziekanatu po profesorów (przynajmniej mojej ketdry). Zobaczymy jak to będzie dalej. Może się rozwinie....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dziś drożdże Weyeast 3333 trafiły na karuzelę. Po raz pierwszy namnażam starter z mieszadłem. Użyłem zapomnianej rezerwy z jesieni (z Biere de Garde). Jutro warzenie pszenicy. Nie wiem czy to jeszcze sezon 2010/2011 czy już 2011/2012 :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak głosi stare przysłowie pszczół: "przerwa dłuższa niż dwa miesiące oznacza definitywny koniec sezonu" :)

Nie znana mi ta pszczela mądrość ale zgodnie z nią to mam już nowy sezon :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... Użyłem zapomnianej rezerwy z jesieni (z Biere de Garde)...

W jaki sposób zabezpieczasz brzeczkę?

Gotuję brzeczkę kilkanaście minut, wlewam wrzącą do butelki i natychmiast kapsluję. Po zakapslowaniu kładę butelkę na boku, żeby gorąca brzeczka zdezynfekowała kapsel i szyjkę butelki. Rezerwę przechowuję w piwnicy. Jeżeli jest tam akurat włączona lodówka to w lodówce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś mroziłem, teraz podobnie jak Ty, tylko dodatkowo butelka wygrzewa się w wodzie do wysładzania. Zastanawiam się nad skróceniem zabawy - pominięcie gotowania. Brzeczka z wysładzania prosto do wygrzanej butelki i kapselek. Temp. ~75° chyba jest dostateczna do eksterminacji 'zła'.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś mroziłem, teraz podobnie jak Ty, tylko dodatkowo butelka wygrzewa się w wodzie do wysładzania. Zastanawiam się nad skróceniem zabawy - pominięcie gotowania. Brzeczka z wysładzania prosto do wygrzanej butelki i kapselek. Temp. ~75° chyba jest dostateczna do eksterminacji 'zła'.

No jak widać nawet nalewając do zimnej butelki efekt jest pozytywny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka 81, Weizen (kristal)

 

Czas zacząć nowy sezon. Pogoda sprzyja warzeniu, temperatura w piwnicy 17°C. Drożdże namnożyły się bardzo ładnie. Niezły patent z tym mieszadłem :lol:. Drożdże te należą do szybko sedymentujących więc myślę, że tym razem będzie weizen w wersji kristal.

Zasyp prosty i zacieranie także.

Zasyp:

  • słód pszeniczny 2,4kg
  • słód pilzneński 2kg

 

Zacieranie

  • 40 °C - 45' tylko słód pszeniczny z 10l wody
  • 62 °C - 20' dodany słód pilzneński i 5l wody
  • 72 °C - 35'
  • 78 °C - 15'

Gotowanie 80'

  • w 20' - 16g H. Tradition 4,6% a.k. - 73,6 GPH

 

Wyszło 25 l brzeczki nastawnej o ekstrakcie początkowym 11,5 °Blg. Dodałem drożdże i zniosłem do piwnicy.

Edytowane przez jkocurek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.