Skocz do zawartości

JAK - nieLipiński Browar Domowy


Rekomendowane odpowiedzi

Dziś rano piana na 2 cm. Lag oceniam na 24 godziny. Jarek, to nie mój pierwszy kontakt z Acitovatorami. Używałem już ich w czasach, kiedy jeszcze Wyeast produkował Propagatory i wtedy wystartowały lepiej a brzeczka miała tylko 1°Blg mniej (ale za to drożdże miały chyba rok!). Czyżby faktycznie Wyeast obniżył jakość?

Nawet idealna kondycja komórek nie wystarcza na zapewnienie optymalnej ilości 1mln/1ml/1°Blg. W moim wypadku była ona 3razy za mała (uwzględniając start w temperaturze pokojowej, powiedzmy, że 2 razy za mała) dlatego lag przeciągnął 3 krotnie. Zobaczymy jakie będą efekty fermentacji; pszenica lubi mniejszą niż optymalna ilość drożdży (inna sprawa czy 2razy niższą). Póki co fermentor zniosłem do piwnicy gdzie jest 17°C.

Edytowane przez JacekKocurek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jeden... jeszcze jeden... A właściwie jeszcze dwa, znaczy się dwie i setka... Jakieś plany? Może jakiś imperialweizenbock? Jak już będziesz miał drożdże rozruszane... :)

Tak myślę, żeby pszenicami zamknąć setkę. Od pszenicy zacząłem zabawę i pszenicami skończę... mam nadzieję, że tylko 1 setkę.

Czy jakaś imperialna zaraza... chyba nie ale na koniec weizenbock by pasował. Nie wiem tylko ile mam jeszcze słodu pszenicznego??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wypadaloby zorganizowac cos ala chrzest piwowara po pierwszej setce. Cos a'la chrzest morski ;)

 

Dobry pomysł. Razem z Ignacem na ochotnika możemy Jacusiowi taki chrzest zorganizować. Co proponujecie ? co podać do wypicia?.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Warka 97: AFA - Jasne amerykańskie ale

Wczoraj udało mi się znaleźć chwilę i zakegować to piwo. Ekstrakt na cichej spadł jeszcze o 1,5°Blg i ostatecznie zatrzymał się na 2,5°Blg. Jak zwykle nie cały chmiel raczył opaść na dno. Goryczka jest mocna i tylko tyle o piwie mogę powiedzieć, bo nos tradycyjnie sparaliżowało ClO2. To co nie wlazło do KEGa (jakieś 5-6l) trafiło do butelek z dodatkiem 0,4l rezerwy.

Edytowane przez JacekKocurek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Warka 98 - pszenica 3638

Dziś trafiła do KEGa a co sie nie zmieściło (ok 5l) poszło do butelek z 0,4l rezerwy (zatężona przy tyndalizacji do 15°Blg). Smak OK, tak jak się spodziewałem po tych drożdżach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć :)

 

No cóż, trzeba będzie zrobić test porównawczy. Jejski już dwa lata się odgraża, że zorganizuje coś na swoim placu w Siemcach.

Jakby to miało coś pomóc to ci mogę jakiś podeścik z ne 1 wystrugać i jakaś blachę medalowa wygrawerować ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć :)

 

A tośmy sie, Bieloczku, nie zrozumieli. Chodziło mi tylko o okazję do spotkania.

 

Myśmy się dobrze zrozumieli ;-) Myślałem ze Wenie to może pomóc w pozytwnej ocenie Twojego piwa. Choc jak wiadomo powszechnie mistrz pszenic nie lubi :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe czy będzie taka dobra jak od Jejeskiego ta z podium.

Wiem z doświadczenia, że pszenica Jacka na tych drożdżach mi o wiele bardziej smakuje. Zresztą, co guru lagerów może wiedzieć o pszenicy? ;)

No cóż, trzeba będzie zrobić test porównawczy. Jejski już dwa lata się odgraża, że zorganizuje coś na swoim placu w Siemcach.

Mam jeszcze kilka butelek mojego to porównamy :D Właśnie to Ty Jacku pół godziny przed ogłoszeniem wyników powiedziałeś mi że będzie pudło.

Uwaga nadejszła wiekopomna chwila :) Już w tym miesiącu będzie spotkanie :lol: O szczegółach poinformuję wkrótce.

Cześć :)

Jakby to miało coś pomóc to ci mogę jakiś podeścik z ne 1 wystrugać i jakaś blachę medalowa wygrawerować ;-)

Grzesiu, to do roboty! :smilies: Jacek będzie zadowolony.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Warka 99, pszenica bawarska

Drożdże czekały na żarcie i czekały.... Nie można się aż tak nad nimi znęcać. W związku z tym we środę powstała pszenica. W miejscu warzenia (a nie było to w domu) brakowało pilzneńskiego więc uzupełniłem brak monachijskim. Planowana goryczka ok 10IBU

Zasyp

  • słód pszeniczny Litovel: 2,3kg
  • słód pilzneński Litovel: 1,2kg
  • słód monachijski Litovel: 0,5kg
  • słód carapils: 0,5kg

 

Zacieranie

  • pszeniczny na 42-40°C - 35'
  • po zmieszaniu z jęczmiennymi 52°C - 10'
  • 62°C - 35'
  • 72°C - 35'
  • 78°C - 10'

 

Gotowanie 70'/chmielenie

  • w 10' - 20g Halertauer Tradition 2010, szacunkowo 4%ak.

 

Wyszło ok. 23l niecałe 12°Blg. Zadane gęstwą 3638 zebraną z poprzedniej pszenicy. Napowietrzało się głównie przy transporcie. Zaniosłem do piwnicy gdzie jest ok. 18°C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Warka 99, pszenica bawarska

W poniedziałek, w końcu została zabeczkowana. Co się nie zmieściło w Corneliusie (ok 4l) trafiło do butelek z dodatkiem 300ml rezerwy 16°Blg (chyba z APA, podniesie co nieco goryczkę, trudno). Ostatni tydzień fermentor przesiedział w lodówce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.