Jump to content

Taka sytuacja - potrzebuje rady.


Recommended Posts

Witam wszystkich serdecznie.

Warzę już od jakiegoś czasu, jestem po kilkunastu warkach. Zwracam się do Was, Braci Piwowarskiej, bo pojawiła się dla mnie dziwna, a zarazem nowa sytuacja, w jakiej się znalazłem. Do rzeczy.

1. Uwarzyłem marcowe, blg 15,5, drożdże płynne, Bohemski Lager Wyest, zrobiony starter litrowy. Wszystko ładnie i pięknie. Zeszło do 4blg i trzeba było zabrać się za przelewanie na cichą i zbieranie gęstwy. Gdy już kończyłem zlewanie, na dnie pojawiło się takie coś - zał 1. Ponieważ nie bardzo wiedziałem jak takie coś zebrać, starym dobrym sposobem zakręciłem i zlałem do dwóch słoi. Wstawiłem do lodówki. Po 2h wygladało to tak - zał 2 - i od tamtej pory w wyglądzie niewiele uległo zmianie. I teraz pytanie: co zebrać/jak/ile etc. żeby zrobić kolejny starter?

Garść dodatkowych informacji: fermentacja przebiegła bez problemów, piwo dobre (nawet bardzo dobre), nie zakładam żadnej infekcji, warzone ze słodów, z dodatkiem mchu irlandzkiego, fermentacja w temp 10-11.

 

Korzystając z okazji, że dopuszczono mnie do głosu, jeszcze jedna rozterka natury piwowarsko-warzelniczej.

2. Mniej więcej tydzień po marcowym, postanowiłem zrobić dubblea już na sprawdzonym przepisie. Miało wyjść coś lekko ponad 17 blg, wyszło dziwnie lekko ponad 20 (zasługa suszonych fig i rodzynek). Drożdze to FM21 Odkrycie Sezonu, zebrane po zeszłorocznej warce saisona ( i tutaj bedzie 3 - patrz legenda). Starter zrobiony został z połowy gęstwy, a raczej z tego co z niej zostało( metoda zakręć i zlej). Drożdże ruszyły błyskawicznie, aż byłem pod wrażeniem. Jednak po kilku dniach temperatura spadła do 17 i fermentacja jakby stanęła. Podbiłem trochę temperaturę, zamieszałem wiadrem w celu uniesienia trochę drożdży i ogaciłem kocem. Ku mojej uciesze rurka znów radośnie zaczęła wydobywać swoje miłe dla mego ucha dźwięki. I teraz tak: owe dźwięki słychać do dziś. Przez 3 dni zeszło raptem 0,5blg do 10. Zdaję się, że to co bulka to w zasadzię co2. Moje pytanie brzmi: czy jest jakiś sposób dofermentować to co zostało? 10blg to trochę sporo. Mam kilka opcji drożdzowych - mogę np zrobić jeszcze raz starter z tych samych drożdży ( połowa została jeszcze w lodówce) lub zadać suchary BE-256. Mógłbym przelać piwo, napowietrzyć i spróbować jeszcze raz fermentacji. Obecnie temp oscyluje w granicach 22 st C. Co tym sądzicie? Będę wdzięczny za każdą radę i wskazówkę.

 

3- gęstwa zebrana z "zapomnianego" saisona, który przeleżał kilka miesięcy w temp ok 10st. Wychodząc z założenia, zę drożdze przy tej temperaturze poszły spać, postanowiłem je zebrać i mimo wszystko spróbować.

IMG_1109.JPG

IMG_1110.JPG

Edited by abadeon
Link to comment
Share on other sites

Jeśli chodzi o Odkrycie sezonu, to przy spadku temperatury fermentacji potrafią stanąć i zacząć taką ślamazarną fermentację. Przy powolnej fermentacji owinięcie kocem może nie dawać specjalnego wzrostu temp. i fermentacja będzie się ciągnąć i ciągnąć, w browarze dogrzanie tanku do 22-23C lub więcej starczało, aby fermentacja zaczęła być trochę bardziej dynamiczna i przynajmniej mimo niskiej temp. otoczenia "drożdże trzymały temp".

W domu możesz spróbować podgrzać fermentor, niby nie należy robić dużych skoków temp., ale raz z racji braku innych możliwości zdarzyło mi się raz podgrzać fermentor poprzez włożenie go do ciepłej wody i akurat wtedy wszystko poszło ok.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.