Jump to content

US-05 - fermentacja


Recommended Posts

Uwarzyłem American Wheat 12,5 BLG (zacier: 66c - 60 min i 72C - 15 min). Od jakichś 12 dni fermentują na US-05. Fermentor stoi w skrzyni styropianowej, temperatura przez pierwszych kilka dni w okolicach 17 stopni (zaczynałem od jakichś 15), stopniowo podnoszona do 21 stopni i na tym poziomie utrzymuje się 5 dzień. Do tej pory na powierzchni wciąż leży czapa z piany drożdżowej, a BLG spadło do jakichś 4,5.

Mam obawy, czy ta fermentacja nie trwa zbyt długo, i czy nie podnieść temperatury lub nie zamieszać fermentorem by przyspieszyć pracę drożdży. Co sądzicie?

Link to comment
Share on other sites

Dla US-05 21C to wysoka temperatura, według mnie już zrobiły co miały. Zacierałeś też dośc słodko, więc 4.5 BLG to nie jest zupełnie nierealna wartość. 

Moim zdaniem potrzymaj jeszcze w tej temperaturze i mierz co dwa dni BLG. Jeśli stoi znaczy, że koniec. Jeśli jestes pewien, że nie było ekstremalnych wahań temperatury (zimna noc, słoneczny dzień) i nie zabiłeś czymś przykrym drożdży to tyle :)

A czapą drożdży się nie przejmuj - czasem tak sobie stoi :) 

Link to comment
Share on other sites

Łącznie już 12 dni drożdże pracują, cały czas na burzliwej rzecz jasna.

Co do temperatury fermentacji, to starałem się ją kontrolować na ile możliwe w styropianowym pudle, zmieniając raz na 12-14h zamrożonego 1,5 litrowego PET-a. Drożdże zadane w temperaturze brzeczki wynoszącej około 16-17 stopni, po jakichś 2 dniach temperatura wyniosła około 19 i tak była utrzymywana. Chyba raz w trakcie fermentacji temperatura w pudle spadła mi do jakichś 15 stopni (włożyłem niepotrzebnie 2 butelki z zamrożoną wodą).

 

Dziś po raz pierwszy zrobiłem pomiar BLG. Sprawdzę jeszcze w środę, czy spada. Po prostu zdziwiła mnie ta czapa drożdży. Może dlatego, że po raz pierwszy fermentację przeprowadzam w styropianowym pudle, a nie wystawiam fermentor w pokoju.

Link to comment
Share on other sites

Na początku kwietnia robiłem taką pszenicę. Na US-05 z 13 zeszły do 4 i koniec (zacieranie 66c przez godzinę). Zrobiłem pod koniec dwa pomiary BLG, bez zlewania na cichą. Na burzliwej trzymałem ok. 2 tygodnie, a sam przepis był z blogu homebrewing. Piwo zabutelkowane i już w części wypite.

 

Zrób kolejny pomiar. 

Link to comment
Share on other sites

Dzięki za podpowiedzi. Miałem pierwotnie nie przelewać na cichą, tylko przetrzymać do 12-14 dni na burzliwej i od razu do butelek. Ale postanowiłem zlać i dosypać jeszcze troszkę chmielu na aromat. Zobaczymy co z tego wyjdzie :)

Link to comment
Share on other sites

2 godziny temu, Jacho napisał:

Chyba raz w trakcie fermentacji temperatura w pudle spadła mi do jakichś 15 stopni (włożyłem niepotrzebnie 2 butelki z zamrożoną wodą).

To akurat nie problem - z mojego doświadczenia 15 stopni otoczenia to akurat super na spokojną fermentację. Drożdże i tak podbiją o jakieś 2 stopnie, ale dostaniesz super czysty profil piwa, co w American Wheat mi akurat bardzo odpowiada. Ja właśnie w takiej temperaturze kończę fermentować mojego Pale Ale.

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.