Jump to content

Chmielenie w "ociekaczu"???


Recommended Posts

Witam wszystkich. Chyba na piwku pisze pierwszy raz. Mam za sobą kilka warek z ekstraktów i dwie z zacieraniem. Pół roku nic nie warzylem i teraz wracam do zabawy. Wpadł mi do głowy dziwny pomysł.... Otóż, wiadomo że chmielac w pończosze granulat może się zbrylic itp. Pomyślałem że mogę do pończochy wpakować nierdzewny ociekacz do sztućców z Pepco czy innej Ikea zawiązać wrzucić do brzeczki i nie martwić się o wyplywanie, zbrylenie itp. I tu moje pytanie Co Wy na to? Ma to sens? Czy ten ociekacz nie da jakiś dziwnych smaków??(niby nierdzewka to nie powinien). Taki domowy hop spider hehe

Link to comment
Share on other sites

Wrzuć luzem :) Po gotowaniu chmiel grzecznie "siądzie" na dno gara. A jeśli chmielisz na zimno to lepiej filtrować podczas przelewania do tanka rozlewczego.

Link to comment
Share on other sites

Tu chyba chodzi o chmielenie na zimno :D Choć cholera wie. Czemu nie wrzucisz chmielu luzem? pogotowaniu wystarczy whirpool żeby go nie ściagnąć do wiadra. Jeżeli na cichą to polecam też luzem wrzucić, a filtrować potem piwo za pomocą pończochy albo przez druciak kuchenny. 


Co do kosza z ikei czy pepko nie polecam - to nie jest nierdzewka tylko ocynki :P Zaraz Ci kwaśne środowisko ściągnie z niego warstwę ochronną. Jak to sprawdzić? Weź nóż zarysuj głęboko powierzchnię, rozrób roztwór kwasku cytrynowego i przepryskaj, po paru dniach na 100% będzie rdza.

Link to comment
Share on other sites

O proszę myślałem że to nierdzewka. Chodzi mi bardziej o chmielenie w trakcie gotowania. Sypalem luzem, ale chlodze w wannie więc myślę nad efektywnym sposobem chmielenia z możliwością usunięcia/dodania chmielu w odpowiednim czasie/temp. Na zimno też sypie luzem i filtruje pończocha. Jutro startuje z warzeniem (temp w piwnicy 15-16st więc US 05 chyba ogarną). Cały czas jednak myślę jak usprawnić chmielenie w pończosze. Myślałem też nad wkładem stalowym z garnka do gotowania na parze z nałożoną pończocha...hehe tutaj na bank nierdzewka tylko rączki plastikowe i dupa. A czy wy nie próbowaliście w jakiś sposób rozpychać przestrzeni w pończosze żeby chmiel miał luźniej??

Link to comment
Share on other sites

Dnia 27.06.2018 o 10:35, 19150_1504890516 napisał:

O proszę myślałem że to nierdzewka.

Praktycznie każdy tego typu druciak to ocynk. Często jest napisane, że jest nierdzewny, ale w rzeczywistości nie rdzewieje tylko dzięki tej powłoce... No czasem jest jeszcze chrom. Ogólnie jak chcesz mieć jakąś pewność, że to prawdziwa nierdzewka, to upewnij się, że gdzieś jest podany gatunek stali, albo przynajmniej w opisie "stal nierdzewna/kwasoodporna", bo częstym zabiegiem jest opis "druciak nierdzewny", co właśnie oznacza, że jest tylko pokryty czymś zapobiegającym rdzewieniu, co często łatwo uszkodzić (moje doświadczenie z półek pod prysznic, nie mam jakiejś fachowej wiedzy na ten temat).

Link to comment
Share on other sites

Dzięki za podpowiedzi. Wczoraj warzylem i na 0' razem z chmielem wrzuciłem 2kg zamrożonej wody bo brzeczka miała za wysoki baling i od razu do wanny. Zobaczymy jaki bedzie efekt póki co jestem dobrej myśli bo przy zlewaniu do fermentora wonialo zacnie:)

Link to comment
Share on other sites

Ja kupiłem woreczki u chińczyka drobnosiatkowe - tanie. Chmiele normalnie luzem tylko na koniec wszystko ściągam syfonem przez tą siatkę do fermentora i chmiel i białko zostaje w worku. Siateczkę łatwo się dezynfekuje można pogotowac chwile a potem w starsana.

 

https://drive.google.com/file/d/0B9ENhBO5TJ1JRlNHN0VfQXFqcFE/view?usp=sharing

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.