Jump to content

Ciekawostka


Recommended Posts

Witam serdecznie, nie wiedziałam, gdzie mogłabym dodać ten temat więc wrzucam tutaj. Sprawa dotyczy okaucjowania butelek ? razem z mężem ostatnio robiliśmy zakupy w prywatnym niedużym sklepie. Kupiliśmy dwa piwa na degustacje. Po odejściu od kasy nie podobała mi się kwotą na paragonie, więc sprawdziliśmy. I tutaj zonk. Pierwszy raz spotkałam sie z taką wysoka kaucja za butelkę. Paragon w załączniku. Co ciekawe kiedy wróciliśmy na sklep żeby to wyjaśnić nikt nie umiał nam tego wytłumaczyć. Jak myślicie czysty błąd sklepu? Chęć zarobku? 

IMG_20180625_220328.jpg

Link to comment
Share on other sites

Hmm dokładnie chodzi mi o wysokość kaucji. A jeżeli chodzi o cenę to nie rozumiem do degustacji nadają się tylko te piwa które kosztują ponad 15zl? Tańszego piwa nie można spróbować? A co ma do tego moja rejestracja na forum? To że kupiłam piwo za 3zl to znaczy że nie mogę warzyć piwa i interesować się piwowarstwem bo jestem piwowarska miernota? Dosyć ciekawe podejście nie powiem ?

Link to comment
Share on other sites

Do degustacji nadają się piwa, które zostały wyprodukowane z myślą o degustacji. Po prostu nadużywasz pojęcia "degustacja" nie wiedząc co się pod nim kryje. Kiedyś zainwestowałem w kilka szkoleń sensorycznych i degustacyjnych, ogarnąłem kilka smaków, aromatów i ich deskryptorów, ale degustuję 1-2 razy w roku, kiedy mam do tego warunki zewnętrzne, mam coś przeznaczonego do degustacji itp. Pozostałe 100-120 litrów piwa w ciągu roku po prostu wypijam dostrzegając jedynie dominujące smaki, czasem wyłapując wady. Podobnie jest z winem - wino stołowe jest do picia do posiłku, a nie degustacji. Degustowanie win stołowych, czy piw za 2-3 zł jest, z całym szacunkiem, swoistym pajacowaniem.

A do meritum... Różne kaucje widziałem, u Ciebie, jak widać, sprzedawcy być może bardzo zależy, żeby butelka wróciła. Nie widzę w tym nic wartego poświęcenia czasu na rejestrację w portalu, z którego być może więcej jak raz bym nie skorzystał. W mojej perspektywie to wręcz dobra praktyka, która przyczyni się do ograniczenia ilości szkła pozostawionego w publicznej przestrzeni.

 

 

Link to comment
Share on other sites

19 minut temu, Kòpôcz napisał:

Nie widzę w tym nic wartego poświęcenia czasu na rejestrację w portalu, z którego być może więcej jak raz bym nie skorzystał.

No bez żartów. Koleżanka może nie jest wyjadaczem forumowym, ale nie wygląda także na (ostatnio mega aktywne) boty czy inne dziwne postaci od mebli, kancelarii i słupów wysokiego napięcia.

 

O degustacji - pełna zgoda.

Link to comment
Share on other sites

OK. Zanim odpowiedziałem sprawdziłem ilość postów - jeden (czyli ten z pytaniem). Może zbyt drażliwy na takie wejścia profanów jestem ;)

A więc o kaucji... Choć wyższa od standardowych, to osobiście nie widzę w tym nic zdrożnego. To kaucja zwrotna, a nie dopłata za opakowanie bezzwrotne.

Link to comment
Share on other sites

No więc tak. Nie zarejestrowalam się na forum po to aby dodać tylko ten temat i na robić zamieszania. W pierwszym temacie którego dodałam jest wszystko opisane( poznajmy się). Hmm noo ale nie ma co kultura maksymalna żeby odrazy mówić że nie ma sensu się rejestrować. Widzę że wychodzicie z założenia że osoba która nie jest obeznana w świecie piwowarskim nie zasługuje na bycie członkiem tego portalu. ? 

Co do degustacji faktycznie przyznam użyłam sformułowania na wyrost. Chodziło raczej o spróbowanie czegos innego. Nawiasem mówiąc nie każde piwo które kosztuje 3zl jest od razu złe. Kiedyś udało mi się kupić Hefe-Weizena za 3,80 i był o niebo lepszy niż ten kupiony za 12zl.

Co do kaucji moje pytanie i temat podyktowany był o prostu ciekawością. Pierwszy raz spotkałam się z tak wysoka kaucja. I dodam, że na żadnej z tych dwóch butelek nie pisało, że jest zwrotna.

 

Mimo wszystko zrobiliście panowie bardzo nie fajne wrażenie na mnie. Nie jestem piwowarskim ignorantem tylko dopiero wstępuje w świat piwa. A wasze odpowiedzi troszkę demotywuja. 

 

Link to comment
Share on other sites

Przeczytaj co pisałem. Poza dwoma zdaniami nie używam formuły ad personam, w żadnym nie otarłem się o ocenę. Ty jednak z uporem próbujesz to zarzucić rozszerzając odpowiedzialność poza moją osobę. Próbuję wracać do meritum, ale mi tego nie ulatwiasz. Ja chcę tu prawić o ewentualnym problemie, nie o Tobie.

Problemu w takiej kaucji nie widzę, może wręcz będzie miała jakiś pozytywny skutek w postaci zabierania ze sobą szkła.

Link to comment
Share on other sites

Ewentualnym problemie? Nie rozumiem gdzie widzisz jakiś problem? Po prostu chciałam zapytać osób które są bardziej rozeznanie w temacie ode mnie. Nie musisz w taki wyszukany sposób popisywać się swoją elokwencja. Masz do czynienia z przeciętniakiem. Co nie zmienia faktu że dalej nie rozumiem skąd sklep bierze taką kaucję za butelki bezzwrotne? 

Link to comment
Share on other sites

Jakiś cebulowy trik z unikaniem podatków. To niekoniecznie jest po stronie sklepu, tak dostali na fakturze to tak sprzedają

Potem importer przy rozliczeniu odbierze kwotowa równowartość  i jest do przodu bo od kaucji nie ma VATu

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.