Jump to content

Cicha w temp pokojowej


Recommended Posts

Hej. Mój hefeweizen właśnie kończy swój żywot na burzliwej i chcę go przelać za kilka dni na cichą (by odzyskać drożdże na których uwarzę weizenbocka). Czy mogę potrzymać tego hefeweizena tydzień na cichej w temp. ok 25 'C? Drożdże WB-06. Chodzi mi o wyeksponowanie bananów oraz a może przede wszystkim o to, że mam tylko jedno pudło styropianowe. Czy będzie ok? Czego ewentualnie mogę się spodziewać?

Link to comment
Share on other sites

Cześć. 

Możesz trzymać w takiej temperaturze. Ale uważaj na infekcję w tych warunkach. Niemiecka pszenica nie jest wysoko ekstraktywna, co za tym idzie niewielka ilość alkoholu, oraz minimalna dawka chmielu, co nie pomaga odporności na infekcje. Warto zrobić nad taflą piwa jakąś poduszkę z CO2, żeby odciąć od tlenu i przelewać w czystych warunkach. Nie po śrutowaniu, piwnicy i takie tam. 

Link to comment
Share on other sites

Jak mam obawy co do kontaktu z powietrzem na cichej, leję syrop ze 100ml wody i 4 łyżek cukru na dno drugiego fermentora. Drożdże pojedzą, narobią co2 i wypchną tlen znad piwa.

Na smak taka ilość nie wpływa.

Generalnie wystarczy zachować podstawowe środki ostrożności i nic się nie stanie.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.