Jump to content

Starter L. plantarum prawdopodobnie nie startuje

kfinto

Recommended Posts

Starter wykonany według przepisu podanego na http://www.beerfreak.pl/warzenie-piw-kwasnych-lactobacillus/, czyli:

• 900ml wody
  • 100g ekstraktu słodowego
  • 100ml pasteryzowanego soku jabłkowego
  • 10g CaCO3 (kredy)
  • 1g pożywki drożdżowej

Po kilkuminutowym gotowaniu brzeczki a następnie jej schłodzeniu do 35* dodałem resztę składników oraz zawartość 1 kapsułki probiotyku Swanson L. plantarum (best by 01/19). W kolbie utrzymuje się temperatura 30* (L. plantarum powinny mieć w zakresie 20*-35*). Po 34h nie widać żadnych wizualnych oznak namnożenia bakterii (nie sądzę, żeby zmierzenie ph coś dało, ponieważ dodałem kredę jako bufor ph). Czy ktoś ma doświadczenie ze starterem bakteryjnym i mógłby się podzielić czy powinienem się spodziewać jakiejś zmiany w wyglądzie, piany, czegokolwiek, czy one się tam po prostu namnażają bez żadnych oznak? Jeżeli coś powinno się dziać, to proszę o jakieś porady. Jutro (29.09.2018) ma być warzenie ze znajomym i nie chcę, żeby była lipa.

42587257_267649820522155_1210293527422959616_n.thumb.jpg.e04ce891d41970e9d89b07d08faf2756.jpg

Edited by kfinto

Moje startery zawsze robią się mętne. Z tym, że ja nie bawię się w kredę, soki itp tylko dodaję do brzeczki trochę glukozy, wsypuję bakterie i trzymam właśnie w okolicy 30C. Daj im jeszcze trochę czasu, potem najlepiej powąchaj i spróbuj. Jako źródło bakterii polecam Sanprobi IBS z apteki.