Jump to content

Cukromierz pomiar BLG w trakcie burzliwej

Recommended Posts

Witam,

jestem w trakcie warzenia swojego pierwszego piwa- ze względu na pewne  ograniczenia mieszkaniowe musiałem zaczać od piw fermentacji dolnej.

Po 9 dniach pobralem próbke celem sprawdzenia blg. Wrzucilem delikatnie ballingomierz , zakrecilem nim lekko i gdy przestal sie krecic pokazał 6blg. jednak po ok. minucie plywania w cieczy podniósł sie do 7blg a potem po kolejnym czasie do 8-9blg. mam pytanko z tego wynika taka zmiana? na ktorą wartość patrzeć bardziej 6 czy 9blg? Czyżby to CO2 po czasie podnosił cukromierz?

dziekuje z gory za pomoc

Prawdopodobnie bąbelki CO2 się poprzyczepiały do miernika i zaczęły go wypychać do góry. W takiej sytuacji najlepiej pobrać próbkę z fermentora, odgazować i dopiero zmierzyć gęstość. Co do Twojego pomiaru, to zapewne pierwsze wskazanie było ok, późniejsze zafałszowane.

14 godzin temu, jessejames napisał:

Witam,

jestem w trakcie warzenia swojego pierwszego piwa- ze względu na pewne  ograniczenia mieszkaniowe musiałem zaczać od piw fermentacji dolnej.

Po 9 dniach pobralem próbke celem sprawdzenia blg. Wrzucilem delikatnie ballingomierz , zakrecilem nim lekko i gdy przestal sie krecic pokazał 6blg. jednak po ok. minucie plywania w cieczy podniósł sie do 7blg a potem po kolejnym czasie do 8-9blg. mam pytanko z tego wynika taka zmiana? na ktorą wartość patrzeć bardziej 6 czy 9blg? Czyżby to CO2 po czasie podnosił cukromierz?

dziekuje z gory za pomoc

14 godzin temu, Henx napisał:

Co do pomiarów to polecam przez pierwsze 2,5 tygodnia nawet tam nie zaglądać. 

Jeśli chodzi o dolniaki,  to po zrobieniu zapomnieć na 4-5 tygodni. Później dolniaka można zlać na cichą, najlepiej do mniejszego wiadra (leroy merlin- 21 litrów) i zapomnieć na kolejne minimum 4-5 tygodni. Później zgodnie ze sztuką.

19 godzin temu, Krzysztoń napisał:

Jeśli chodzi o dolniaki,  to po zrobieniu zapomnieć na 4-5 tygodni. Później dolniaka można zlać na cichą, najlepiej do mniejszego wiadra (leroy merlin- 21 litrów) i zapomnieć na kolejne minimum 4-5 tygodni. Później zgodnie ze sztuką.

Nie popadajmy w paranoje z tymi 5 tygodniami burzliwej :D Lager ma z reguly miedzy 12- 12,5 blg a wiec te 5 tygodni to juz nieco nad wyrost.

Lagerowanie swoja droga, im dluzej tym lepiej, ale te 6 tygodni mozna uznac za jak najbardziej okej.