Skocz do zawartości

Browar Otwocki


Rekomendowane odpowiedzi

może jakąś beletrystykę mógłbym czytać na czymś takim, ale książek technicznych niet. Mam Kunickiego w pdfie i dla mnie to mordęga czytać to w takiej postaci. Może jestem uprzedzony i jakbym spróbował to może i bym się przekonał. Zdaje się że mój kolega ma takie cudo, jak się z nim zobaczę to spróbuję, ale nie wydaje mi się żeby to mnie przekonało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

otworzyłem butelkę pilsa testowego. Zasyp był 7,5 kg optimy 1 kg carapils. chmielenie 60 minut 50 g marynka, 20 minut spalt 30 g.

 

i pojawia się pewien problem, piwo pozostawia jakiś dziwny posmak, w aromacie czuje się chmiel i słód troszeczkę estrów, ale po przełknięciu pozostaje taka nieprzyjemna mdła goryczka. Nie jest to pierwszy raz gdy mam coś takiego: wcześniej to się pojawiło z moim triplu który trafił ma ostatni panel degustacyjny u Infama.

 

ma ktoś pojęcie co to może być? coś nie tak z chmieleniem? z fermentacją? może autoliza drożdży.

 

edit- jedyne wspólne z surowców to carapils i mech irlandzki. Jedno i drugie było z cicha fermentacją.

Edytowane przez Wiktor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzisiaj w Otwocku było warzenie i to konkretne bo portera bałtyckiego. Wyszło 43 litry 19,5 blg. Miało wyjść trochę mniej i trochę gęstszego, ale tak też będzie dobrze. Wszystko dobrze napowietrzone pompką i zadane gęstwą z tmavego, które poszło na cichą.

 

okazało się że 14 kg to trochę za dużo na mój kociołek. Na początku były problemy z mieszaniem, potem się okazało że przysypało termometr i przypaliło grzałki. No cóż na przyszłość mniejszy zasyp i zmienię trochę kształt grzałek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do portera wyglądał on tak:

 

Piwowar:

Styl:Baltic Porter

Warka:43.00 LAll Grain

 

Charakterystyka

---------------

Gęstość z receptury:1.084 OG

Goryczka z receptury:33 IBU

Kolor z receptury:24° SRM

Przewidywane FG:1.021

Alkohol objętościowo:8.2%

Alkohol wagowo:6.4%

 

Składniki

---------

Amber 0.50 kg, Grain, Mashed

Belgian Special "B" 0.75 kg, Grain, Mashed

Carafa II malt 0.25 kg, Grain, Mashed

Belgian Munich 3.50 kg, Grain, Mashed

Belgian Munich 2.00 kg, Grain, Mashed

Optima pilsener 7.50 kg, Grain, Mashed

 

Lomik 30.00 g, Pellet, 10minut

Marynka 65.00 g, Pellet, 70minut

Bavarian Lager yeast 1.00 unit, Yeast,

Irish Moss 1.00 unit, Fining,

 

Notatki

-------

Notatki do receptury:zacieranie:

 

55C - 5 minut

62 - 40 minut

72 - 40 minut

78 5 minut

 

Notatki do warzenia:

 

wyszło 43 litry 19,5 blg więc wydajność całkiem niezła jak na taką gęstość (qbrew wyliczył 0,5 blg więcej ale na wydajności dla 12blg).

Z zacieraniem były problemy jak wrzuciliśmy wszystko to mieszadło stanęło. Maksymalny zasyp u mnie jest ze 2 kg mniej, będzie nauczka na przyszłość.

 

Tmave poszło na cichą.

 

i teraz drożdży z duvela ciąg dalszy. Wstawiłem butelkę do lodówki i po wyklarowaniu zlałem sobie dzisiaj trochę płynu znad drożdży do szklanki. Nie jest kwaśne, jest klarowne, trochę wodniste i czuć piękny aromat bananów, prawie jak pszenica. Dzisiaj przeszczepię na 2 skosy, a resztę namnożę w starterze i zrobię na tym mini warkę.

Edytowane przez Wiktor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

stało się, dzisiaj powstał u mnie Duvel

 

duvel

-----

Piwowar:

Styl:Belgian Tripel

Warka:22.50 LAll Grain

 

Charakterystyka

---------------

Gęstość z receptury:1.081 OG

Goryczka z receptury:31 IBU

Kolor z receptury:4° SRM

Przewidywane FG:1.020

Alkohol objętościowo:7.8%

Alkohol wagowo:6.1%

 

Składniki

---------

Cane sugar 1.00 kg, Sugar, Other

CaraPils 0.25 kg, Grain, Mashed

Pilsener Optima 5.30 kg, Grain, Mashed

 

Saaz 25.00 g, Pellet, 15minut

Saaz 20.00 g, Pellet, 5minut

Styrian Golding 35.00 g, Pellet, 70minut

Styrian Golding 25.00 g, Pellet, 65minut

Duvel yeast 1.00 unit, Yeast,

Irish Moss 1.00 unit, Fining,

 

Wyszło 22,5 litra 17,5°Blg po 3 krotnym napowietrzeniu pompką zadałem zdekantowany starter z drożdży namnożonych z butelki. Odlałem zdekantowaną ciecz co to by ja spróbować i muszę powiedzieć że pomimo braku alkoholu i trochę mdłego smaku to ten płyn postarterowy był o dziwo całkiem smaczny. Zero kwasu albo jakiś dziwnych posmaków, jestem pełen dobrych myśli co do tego piwa.

 

Spróbowałem brzeczki i jest bardzo słodki i bardzo gorzka, nie powiedziałbym że 30 IBU przy takim stężeniu cukru może być tak gorzkie ale zobaczymy co z tego wyjdzie. Schłodziłem do 17°C, jak fermentacja ruszy i nie będzie chciało piwo uciekać przeniosę do swojego pokoju i owinę kocem żeby podnieść temperaturę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed warzeniem posmakowałem tego startera i gdyby to było trochę nachmielone i miało ciut alkoholu to bym to wyżłopał. Powiem więcej, to co zlałem znad tych drożdży ze startera było lepsze od kilku moich warek... dlatego nie miałem oporów zrobić pełną warkę. Po za tym sprawdziłem że moja instalacja jest uniwersalna, można robić 20 a można i 45 litrów na raz zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Duvel po 24 godzinach w temperaturze 16°C powoli ruszył i dziś rano trafił do cieplejszego pomieszczenia, teraz ma już prawie 18°C będę sukcesywnie ją podnosić do może nawet 24-25. Mimo że piwo jest w fermentorze (taki półprzezroczysty z BA) to widać cyrkulujące półcentymetrowe kawałki drożdży. W pokoju jest tez telewizor i muszę powiedzieć ze oglądanie piwa jest ciekawsze niż oglądanie telewizji :beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W pokoju jest tez telewizor i muszę powiedzieć ze oglądanie piwa jest ciekawsze niż oglądanie telewizji :beer:

Pod warunkiem' date=' że bulka w rurce. :)[/quote']

Burzliwą robię bez rurki więc fonii żadnej nie ma, tylko wizja tańczących drożdży :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jest tylko 22,5 litra więc tak daleko mogę nie dowieźć. Jak będzie sprzęt do wyszynku to wezmę kega z konkursowym marcowym (jak nie będzie sprzętu to wezmę kega i sprzęt ;) ) jak wyjdzie dobre to uwarzę kolejne :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

duvel dzisiaj dostał kocyk i temperatura jest 23-24 stopnie. Niestety próbowałem odkleić termometr z fermentora i teraz skala jest tylko do 23. Piana jest 2 razy wyższa niż wczoraj. Nie będę dalej kombinować z podnoszeniem temperatury, poczekam aż fermentacja sie zakończy przeleję na cichą i wyklaruje je trochę w chłodzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to jakby ktoś narzekał na słód z optimy. Zasyp 7,5 kg optimy i 0,5 carapilsa. Chmielone marynką, zacieranie jest ze 2 strony wcześniej jako pierwsza warka na nowym sprzęcie. Można policzyć ile łyków ma ten kufelek :ble:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jakoś cicho u mnie ostatnio, nie mam siły żeby się zebrać do rozlania, bo muszę jakieś drożdże przygotować do tego... Zrobię sobie wielki dzień rozlewu i zabutelkuję/zakeguję większość lagerów z piwnicy, ale i ja i one muszą do tego dojrzeć.

 

Dziś przygotowuję się na jutrzejszą warkę - żytnie. Przygotowałem pożywki pod drożdże, właśnie się sterylizują - robię starter bo mam stare munichy danstara przeterminowane 2 lata i nie mam pewności czy ruszą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no i stało się:

 

roggen

------

Piwowar:

Styl:Roggenbier (German Rye Beer)

Warka:20.00 LAll Grain

 

Charakterystyka

---------------

Gęstość z receptury:1.055 OG

Goryczka z receptury:16 IBU

Kolor z receptury:12° SRM

Przewidywane FG:1.014

Alkohol objętościowo:5.3%

Alkohol wagowo:4.2%

 

Składniki

---------

Belgian Munich 1.00 kg, Grain, Mashed

CaraMunich I 0.25 kg, Grain, Mashed

Rye malt 2.50 kg, Grain, Mashed

optima pilsener 1.10 kg, Grain, Mashed

 

Lubelski 15.00 g, Pellet, 10minut

Lubelski 30.00 g, Pellet, 60minut

Irish Moss 1.00 unit, Fining,

Danstar wheat yeast 1.00 unit, Yeast,

 

Notatki

-------

Notatki do receptury:

44C - 20 minut

67 - 45 minut

72 - 20 minut

78 - 5 minut

 

Notatki do warzenia:

 

poszło nieźle, wyszło ponad 20 litrów (nie mam skali na fermentorze) brzeczki 12 °Blg przy czasie filtracji 67 minut :smilies: w połowie filtracji włączyłem grzałki i mieszadło i podniosłem temperaturę z 67 do 78°C. Starter niedekantowany, bo bez mieszadła wlany do środka, w temp 16 stopni drożdże się właśnie zabierają do pracy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tmave nie wyszło tak jak chciałem. Za mało słodki i zbyt palone. No mam sporo schwarcbiera ;)

Wszystko wskazuje na to, że moje będzie podobne. Ale śwarcbiera lubię, nawet miałem sobie zrobić w tym sezonie. :D

 

Robiłem na bazie informacji z artykułu w Brew Your Own.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to ja dałem 5 razy więcej carafy niż jest w tym przepisie, więc nic dziwnego że tak wyszło :D No ale nic się nie stało wypije się takie ale już do Żywca raczej nie pojedzie.

 

Tmavego schwarzbiera wyszedł KEG i 60 butelek, czyli dziś w sumie rozlałem 2 kegi i 155 butelek co daje ponad 110 litrów piwa ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.