Jump to content

Milk Stout - prośba o weryfikację zasypu

godal07

Recommended Posts

Czołem!

Zamierzam uwarzyć swojego pierwszego milk stouta. Jednak jestem jeszcze raczkującym piwowarem, w związku z czym prosiłbym Was o weryfikację poniższego zasypu (planowany na 20l). Czy jeśli wrzucę prażony jęczmień i słód barwiący na ostatnie 5-10 minut zacierania to nie wyjdzie zbyt mocna paloność? Nie chciałbym, aby była ona zbyt intensywna, wychodząc na pierwszy plan.

• Pale Ale - 3,5kg
  • Strzegom karmelowy 150EBC - 0,8kg
  • Pszeniczny - 0,5kg
  • Płatki owsiane - 0,5kg
  • Prażony jęczmień - 0,25kg
  • Barwiący - 0,25kg

+ Laktoza - 0,6kg

Godzinę temu, godal07 napisał:

Czołem!

Zamierzam uwarzyć swojego pierwszego milk stouta. Jednak jestem jeszcze raczkującym piwowarem, w związku z czym prosiłbym Was o weryfikację poniższego zasypu (planowany na 20l). Czy jeśli wrzucę prażony jęczmień i słód barwiący na ostatnie 5-10 minut zacierania to nie wyjdzie zbyt mocna paloność? Nie chciałbym, aby była ona zbyt intensywna, wychodząc na pierwszy plan.

• Pale Ale - 3,5kg
  • Strzegom karmelowy 150EBC - 0,8kg
  • Pszeniczny - 0,5kg
  • Płatki owsiane - 0,5kg
  • Prażony jęczmień - 0,25kg
  • Barwiący - 0,25kg

+ Laktoza - 0,6kg

Osobiście wrzucałbym od początku, w końcu to ma być stout. Do tego masz laktozę i płatki, które wygładzą to piwo. Ale jeśli chcesz mieć niższą paloność, to oczywiście można wrzucić na koniec zacierania, albo i na sam wygrzew.

Zastanowiłbym się też, czy nie zmniejszyć ilości karmelu - z laktozą może wyjść lekko ulepowate.

Jakie drożdże i temperaturę fermentacji przewidujesz?

14 godzin temu, punix napisał:

Osobiście wrzucałbym od początku, w końcu to ma być stout. Do tego masz laktozę i płatki, które wygładzą to piwo. Ale jeśli chcesz mieć niższą paloność, to oczywiście można wrzucić na koniec zacierania, albo i na sam wygrzew.

Zastanowiłbym się też, czy nie zmniejszyć ilości karmelu - z laktozą może wyjść lekko ulepowate.

Jakie drożdże i temperaturę fermentacji przewidujesz?

Dzięki za uwagi!

Do ilu byś zmniejszył karmel? 0,5-0,6kg byłoby ok?

Drożdże suchary, S-04. Co do temperatury to operuję jedynie styropianową lodówką, więc temperatury mogą się nieznacznie wahać, ale planuję zacząć fermentację w 17 i stopniowo podnosić do 20.

Godzinę temu, Juniorek napisał:

Wywal słód barwiący i zastąp go czekoladowym jasnym, super robote w moich odczuciach robi pale chocolate od fawcetta ;) 

Właśnie widziałem sporo pozytywnych opinii nt. pale chocolate, jednak sklep, w którym chciałem się zaopatrzyć mam pod ręką, ale oferuje praktycznie tylko viking malt i cały powyższy zasyp miałbym dostępny, natomiast pale chocolate musiałbym zamówić oddzielnie, płacąc dodatkowo za przesyłkę ? więc już go sobie odpuściłem

Edited by godal07

5 minut temu, godal07 napisał:

Dzięki za uwagi!

Do ilu byś zmniejszył karmel? 0,5-0,6kg byłoby ok?

Drożdże suchary, S-04. Co do temperatury to operuję jedynie styropianową lodówką, więc temperatury mogą się nieznacznie wahać, ale planuję zacząć fermentację w 17 i stopniowo podnosić do 20.

Właśnie widziałem sporo pozytywnych opinii nt. pale chocolate, jednak sklep, w którym chciałem się zaopatrzyć mam pod ręką, ale oferuje praktycznie tylko viking malt i cały powyższy zasyp miałbym dostępny, natomiast pale chocolate musiałbym zamówić oddzielnie, płacąc dodatkowo za przesyłkę ?

Osobiście w ogóle bym nie dawał, ale oczywiście każdy stawia na inny efekt ;) Celowałbym w okolice 5-10%.

2 godziny temu, Juniorek napisał:

Od biedy daj czekoladowy jasny z Vikinga ;) 

A czy jeśli wymienię barwiący na jasny czekoladowy to nie stracę za mocno na barwie? Brewness podpowiada, że spadnie ona w okolice 25 SRM, choć nie wiem na ile mu ufać.

2 godziny temu, punix napisał:

Osobiście w ogóle bym nie dawał, ale oczywiście każdy stawia na inny efekt ;) Celowałbym w okolice 5-10%.

Ok, zmniejszę do 0,5kg :)