Jump to content

Pilsner 12° bez filtrowania chmielin przed burzliwą


Recommended Posts

Cześć,

Jestem w trakcie warzenia swojego drugiego piwa (pierwsze z brewkitu). Jest to Pilsner 12 BLG z Browamatora.

Fermentacja ruszyła po 24-48h. Temperatura 14 stopni. Jestem w trakcie 5 dnia fermentacji burzliwej (5 blg, co prawda bez bulgania rureczki ale spada), ale po zakończonym chmieleniu w trakcie gotowania przelałem brzeczkę bezpośrednio do fermentora z garnka brz uprzedniej filtracji chmielin.

Czy mogę spodziewać się jakichś negatywnych skutków już po przelaniu na fermentację cichą/butelkowanie?

 

Chmielone 90g Willamette.

 

Dziękuję za odpowiedź. Jeśli pytanie się pojawiło to przepraszam. Próbowałem wygooglać, ale nie znalazłem jednoznacznej odpowiedzi. ?

Edited by polishmalchik
Link to comment
Share on other sites

To samo zrobiłem z pierwszą warką, ponad 2 tygodnie fermentowało na burzliwej z chmielinami i cóż... Wyszło bardzo mętne, ale nie wiem czy ma to związek z chmielem, aczkolwiek w smaku jak na mój gust było bardzo dobre, a raczej jestem dość krytyczny wobec siebie. Tak że nie powinno być tragedii, możliwe że będzie bardziej gorzkie ☺️

Link to comment
Share on other sites

Chmiel w trakcie burzliwej może źle wpływać na to jak pracują drożdże, a dodatkowo z racji tak długiego kontaktu piwa z chmielem, mogą pojawić się w piwie posmaki trawiaste i ciężka zalegająca goryczka. Przelanie piwa przez cokolwiek, nawet sitko kuchenne, będzie lepsze niż kompletny brak filtracji. 

Link to comment
Share on other sites

Generalnie lepiej tego nie robić, ale raczej się obędzie bez tragedii. Najwięcej szkodzą świeże chmieliny z chmielenia na zimno, takie wygotowane nie mają specjalnie dużego wpływu. Na pewno dużo więcej szkody wyrządzi u Ciebie zbyt wysoka temperatura fermentacji niż ten aspekt. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.