Skocz do zawartości

Browar Olinek


OLINKA

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 223
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Monachijskie Ciemne warka # 9 idzie jutro do butelek. Obliczyłam na kalkulatorze, że do 18 l potrzebuję 109 g cukru. Piwo ma temp. 12 st.c i chcę aby miało 2.7 vol. Mam nadzieję, że tym razem dobrze policzyłam na tym kalkulatorze jeśli się mylę to proszę o korektę.

 

Jutro będę też robić Koźlaka czyli Warka # 11 Koźlak

Edytowane przez duduś
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka # 11 KOŹLAK w/g przepisu kolegi Pieron(k)a z małymi modyfikacjami co do ekstraktu i chmielu w przepisie był w szyszkach ja dałam w granulkach o 10 % mniej

 

 

- pilzneński 5 kg;

- monachijski 0,5 kg;

- ekstrakt jasny 0,5 kg; miałam tylko ciemny wiec taki dałam

- chmiel Marynka granulat 35 g;

- chmiel Lubelski granulat 10,5 g;

 

- 17l wody do 56°C i słód i 10' w 52°C

- podgrzanie na 63°C i 20'

- podgrzanie na 72°C i 25'

- podgrzanie do 76°C filtracja

 

 

Na razie tyle później ciąg dalszy

Edytowane przez duduś
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój Koźlak pięknie pracuje. Dzisiaj przelałam pszeniczne do butelek z dodatkiem 250 g cukru

Nagazowanie będzie bardzo duże (ilość CO2 prawie 3.9), piwo prawidłowo odfermentowało więc nie powinno być problemów, ale trzymałbym je na wszelki wypadek w chłodzie bo może się trafić słabsza butelka (piwnica) :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wpisałam do kalkulatora 4.5 vol i wyszło mi 244 g cukru więc tyle dałam ( inne parametry czyli temp. i ilość też podałam ) może znów coś źle wpisałam skoro tobie wyszło 4.9. Kurde może być niebezpiecznie w piwnicy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezu, 4.5 v/v to raczej butelki nie wytrzymają!

 

Ja pszenicom więcej niż 2.9 nie daję, żeby się je dało nalewać do szklanek.

 

Chyba trzeba wszystkich ostrzec, żeby nie ufali podpowiedziom tego kalkulatora i gazowali pszenice do max. 3 v/v.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wpisałam do kalkulatora 4.5 vol i wyszło mi 244 g cukru więc tyle dałam ( inne parametry czyli temp. i ilość też podałam ) może znów coś źle wpisałam skoro tobie wyszło 4.9. Kurde może być niebezpiecznie w piwnicy

Wyszło 3.9, ogólnie piwo trzeba będzie szybko wypić i raczej nie nosić do znajomych :/

 

Ja pszenice nagazowuję do 2.7, nie próbowałem więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z Twoimi berlinerami to trzeba jak z jajkiem się obchodzić. Pierwsze o mało mi się nie wypieniło w zlewie, przy drugim już byłem ostrożniejszy. ;)

 

Ale i tak wydaje mi się, że jak na pszenicę 3.9 v/v to jednak za dużo. Ten kalkulator oblicza dobrze, tylko sugeruje zbyt wysokie nagazowanie dla wszystkich niemieckich pszenic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie masz się czego bać, 2.8-2.9 to tyle ile większość daje, taka wartość zapewnia spokój umysłu. Powyżej 3.2 dają ryzykanci albo ci, co mają pewność że im piwo dofermentowało. Przy takim nagazowaniu trzeba się ostrożnie obchodzić z butelkami, szczególnie przy nalewaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatecznie zeszło do 2,8 blg. Trzymam w piwnicy tam jest teraz tak około 7-8 st.c. Trzeba będzie wypić w pierwszej kolejności najwyżej znajomi się ucieszą bo będzie okazja na imprezkę. Sprawdzę w sobotę co jak w butelkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopiero wczoraj powstała Warka # 12 Dunkel Weizen, już obawiam się # 13 bo będzie wkrótce.

 

Co do Dunkel Weizena to był zrobiony na wzór z zestawu BA czyli :

 

Surowce (zestaw Dunkel Weizen z BA): 12 blg

słód pilzneński - 1,3kg

słód pszeniczny jasny - 1,9kg

słód monachijski typ II - 0,6kg

słód Carawheat (pszeniczny karmelowy) - 0,2kg

słód pszeniczny czekoladaowy - 0,05kg

 

chmiel Lubelski granulat - 40g

 

drożdże gęstwa z poprzedniej pszenicy

 

Zacieranie:

10' w 46°C

15' w 53°C

30' w 63°C

10' w 72°C

 

Chmielenie:

 

80'

20g w 10'

10g w 50'

10g w 75'

 

Wyszło mi 20 l o blg 12, po 2 godzinach rurka oszalała i tak jest do teraz

 

No a dzisiaj robię kabanosy !!!

Edytowane przez duduś
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może jutro uda się coś uwarzyć. Przymierzam się do BELGIAN GOLDEN ALE, będzie to moja Warka # 13 mam nadzieję, że nie pechowa

 

A jeśli chodzi o pszeniczne granatów nie ma, jutro może mała degustacja. Zobaczymy co będzie po otwarciu buteleczki

Edytowane przez duduś
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i udało się uwarzyć dopiero dzisiaj ale tez nie do końca drożdże zadam jutro

 

WARKA # 13 BELGIAN GOLDEN ALE

 

Skład :

 

4,3 kg pilzneński

1 kg wiedeński

0,5 kg Pszeniczny

0,25kg Carapils

 

Zacieranie:

40 minut w 64°C

20 minut w 72°C

 

Gotowanie 60 minut

Chmielenie:

30g Marynki na początku gotowania

20g Liberty + 0,7 kg cukru białego na 7 minut przed końcem gotowania.

19°Blg ilość litrów jak na razie nie znana jutro się okaże

 

Drożdże ( dzięki admiro ) gęstwa WLP530 Abbey Ale Yeast

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !!! Jeszcze mi zostały 3 skrzynki. Na szczęście mam znajomych którzy mają kilka sklepów i użyczyli mi kilkanaście kontenerów. Jak już gdzieś pisałam na forum dogadałam się też z gościem który zbiera puszki na złom i przy okazji zbiera też dla mnie butelki. Piwniczkę mam jedną wolną więc tam jest magazyn piwny a miejsca jeszcze przynajmniej na kilkanaście warek. Pozd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na zapleczu sklepu mam łazienkę i tam jest wanna. Butelki są w niej namoczone przez kilka dni patem OXI lub inny preparat i jak do tej pory nic się nie dzieje żadnych pleśni ani innych tego typu spraw

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !!! Jeszcze mi zostały 3 skrzynki. Na szczęście mam znajomych którzy mają kilka sklepów i użyczyli mi kilkanaście kontenerów. Jak już gdzieś pisałam na forum dogadałam się też z gościem który zbiera puszki na złom i przy okazji zbiera też dla mnie butelki. Piwniczkę mam jedną wolną więc tam jest magazyn piwny a miejsca jeszcze przynajmniej na kilkanaście warek. Pozd

Masz bardzo fajne warunki, znajomych też :okey: Ja swoje butelki zbierałem długo, część musiałem kupić. Teraz mam ich około 300 szt. i wystarczy jak na dzień dzisiejszy ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.