Jump to content

Butelkowanie po fermentacji cichej


xgucikx

Recommended Posts

Cześć !

Chyba Robie coś źle. Do tej pory uwarzyłem 4 Warki głownie pale ale. Zawsze po fermentacji cichej miałem problem z chmielinami które było rozsiane po całym fermentorze. Aby wyklarowac  piwo przelewalem do drugiego wiadra filtrując przy pomocy tetry (wiem dodatkowe natlenienie, nie widziałem innego sposobu). Czy następnym razem nie przelewać do drugiego wiadra tylko prosto do butli i liczyć że się wyklaruje podczas leżakowania? 

Link to comment
Share on other sites

Klarowanie klarowaniem, ale jak będziesz miał chmieliny w butelkach to spowoduje Ci to gushing. Najlepiej chmielenie na zimno robić w woreczkach albo porządny cold crash i dekantacja znad osadu.

No chyba, że masz na myśli chmieliny z gotowania. Wtedy przyłóż się do filtracji po gotowaniu żeby na fermentacje poszło czyste piwo.

Edited by nike21
Link to comment
Share on other sites

Ja do butelkowania miałem oddzielny fermentor z kranikiem, który służył tylko do tego celu (jak zaczynałem z piwowarstwem to tak mi doradził mój piwny nauczyciel @Łukasz - niegdyś ŁukaszR). Szykowałem odpowiednie stężenie syropu cukrowego, wlewałem to do fermentora, z którego robiłem butelkowanie, do syropu lałem piwo z cichej, zamieszałem kilka razy łygą i w butelki. 20 warek zabutelkowałem w ten sposób i 0 granatów.

Edited by nike21
Link to comment
Share on other sites

A ja jak to kiedyś chyba @anteks napisał gdzieś tu na forum, czary mary hokus pokus, trzy razy walne łygą w fermentor i cały osad spada na dno. Potem wystarczy dekantacja.

Link to comment
Share on other sites

Po gotowaniu i wystudzeniu zlewasz na burzliwą, a później cichą? Bo jeśli tam, to zacznij używać hopspidera by odzdzielić większość chmielin. Mi zawsze zostają zbite razem z drożdżami na dnie, tzn. to co zostało.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.