Skocz do zawartości

Kwaśny oatmeal stout bez oznak infekcji - jak uratować?


Menning

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

uwarzyłem jakiś czas temu oatmeal stout, w zasypie 20% słodów palonych, troche ponad zalecenia ale liczyłem, że moja woda jest dość twarda i zbuforuje wystarczająco. Jednak nie i piwo jest wyczuwalnie kwaśne, ale nie w stylu jakiejś infekcji tylko bardziej jak taka kwaśna kawa. Aromat jest fajny, bez oznak infekcji, piwo wygląda wzorowo. Zakładam, że to od słodów palonych ta kwaśność, i tutaj moje pierwsze pytanie. Czy jest sens na butelkowanie dodać kredy albo czegoś innego co pozwoliłoby zbić tę kwaśność?

Poza tym zostało sporo Blg, bo aż 7 (przegrzałem zacier i większość zacierania odbyła się w 73°C, ale ostatecznie udało się przejść próbę jodową). I stoi jak zamurowane od 2 tygodni na tym poziomie, przy zlewaniu na cichą odlałem też próbkę do butelki i napowietrzałem i Blg również w tej butelce jest takie samo. Do piwa dodałem też tydzień temu świeżych drożdży z myślą, że może drożdże były słabe, ale też nic nie odfermentowały, więc zakładam, że po prostu to już same niefermentowalne cukry zostały. Można to już bezpiecznie zabutelkować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, od słodów palonych.

Jakie miałeś BLG na początku? Obstawiam, że 20-kilka? Jakie drożdże zadałeś i na ile piwa?

Jak masz już pewność, że jest po fermentacji to możesz butelkować. Jeżeli chcesz refermentację to trzeba do butelki dodać łyżeczkę świeżej gęstwy, bo drożdże w toni mogą już być kaput.

 

Jeżeli zabutelkujesz i poczekasz ~ 6 miesięcy to smak może się ułożyć. Tylko musisz bardzo uważać, żeby nie natlenić piwa podczas butelkowania, bo otrzymasz sos sojowy, a to już nie jest fajne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.