Skocz do zawartości

Browar Parnik


olo333

Rekomendowane odpowiedzi

Warka 88 - Witbier XIII z kwiatami bzu

 

Skorzystałem z wtorkowego (14-07-2015) urlopu i chyba po raz drugi, w krótkiej karierze piwowara domowego, udało mi się uwarzyć piwo w ciągu dnia. Skład bez zmian, sprawdzony,  na razie chyba przy nim zostanę:

 

Pilzneński (Soufflet) - 1,8 kg

Pszenica niesłodowana - 1,6 kg

Płatki jęczmienne błyskawiczne "Lestello" - 0,4 kg

Płatki owsiane błyskawiczne "Cenos" - 0,2 kg

 

Zacieranie: pszenica i owies skleikowane przez zalanie wrzątkiem. Przerwa w 47°C przez 50 minut razem ze słodem. Potem przerwa w 64°C, którą uzyskałem przez dolanie wrzątku - 30 minut. W tym momencie w garnku lądują także płatki jęczmienne i 7 ml kwasu mlekowego. 72°C - 80 minut. 78°C i filtracja - bezproblemowa. Wysładzanie - do wody dodałem 3 ml kwasu mlekowego.

 

Chmielenie:

30 g Saaz 3,6%AA (granulat 2014) - FWH 60 min

Około 100 g zamrożonych kwiatów bzu - 30 minut

Świeże skórki z 8 ctryn  - 5 minut

Wyciśnięty sok z 4 cytryn - 5 minut

Świeżo zmielona kolendra 5 g - 5 minut

 

Wyszło mi więcej niż planowałem - około 25 l, ale gęstość 11,5°Blg, więc super (jak na wita). Kwiaty bzu, pomimo zamrożenia, bardzo aromatyczne - z fermentującego piwa wydzielają się bardzo intensywne zapachy. Drożdże zadałem w 23°C, ale podjęły pracę tak szybko (2 godziny), że praktycznie cała fermentacja przeleciała w tej temperaturze.

Wygląda na to, że to ostatnie piwo tego lata, więc można powiedzieć, że zakończenie sezonu. W tak zwanym międzyczasie może uda mi się nastawić cydr, ze starego cydrkita, który leżakuje w piwnicy od 5 lat ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to mówią - urodzaj z Kędzierzyna :smilies: 

 

A tak na poważnie:

 

 

Około 100 g zamrożonych kwiatów bzu - 30 minut

 

Chętnie bym poniuchał tego Twojego grodzisza, bo coś mi się wierzyć nie chce. Uwierzyłbym, że kiepsko pachnie, bo intensywny zapach bzu może przypominać kocią kuwetę, ale żeby w ogóle nie czuć...?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Warka 87 - Witbier XII cytrynowy

 

Od wczoraj w butelkach - 2,5°Blg, 21 l, 160 g cukru. Z poprzedniego wita jestem zadowolony, ale ten się zapowiada rewelacyjnie. Zobaczymy po nagazowaniu, ale chyba częściej będę szedł w stronę cytryn niż pomarańczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...

Warka 89 - Dry Stout

 

Po dłuższej przerwie, można chyba powiedzieć, że to pierwsze piwo tego sezonu - uwarzone w nocy 10-10-2015. Skład:

 

Pale Ale (Soufflet) - 2 kg
Płatki jęczmienne błyskawiczne "Lestello" - 1 kg
Jęczmień palony - 0,5 kg

Czekoladowy - 0,1 kg

Zacieranie: lodówka turystyczna, od 68 do 66°C, 70 minut.

Chmielenie:
15 g Warrior 16,7 % AA (granulat 2014) - 60 minut
20 g Cascade 6,9 % AA (granulat 2014) - 10 min


Wynik końcowy: 23 l, 11°Blg. Drożdże (San Diego Super) zadane w temperaturze 22°C. Na razie cisza...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Warka 90 - śliwkowe, wędzone (powtórka warki 66)

Piwo warzone z soboty na niedzielę, 31-10-2015/01-11-2015. Skład:

Wędzony Steinbach - 2,5 kg
Monachijski Strzegom - 2 kg
Caramunich typ III - 0,5 kg
Pszeniczny - 0,5 kg
Palony żywiecki - 0,2 kg
Pale Ale Strzegom - 1 kg
Śliwki wędzone - 0,5 kg
Goździki - 4 szt
Cynamon świeżo zmielony - 5 g

Zacieranie w lodówce: 110 minut, od 69°C do 65°C. Do zacieru 3 ml kwasu mlekowego, tyle samo do wysładzania.

Chmielenie (60 minut):
13 g Warrior 16,7 % AA (granulat 2013) - 60 min
4 goździki - 30 min
15 g Sladek 5,95 % AA (granulat 2014) - 20 min
5 g cynamonu - 20 min
0,5 kg wędzonych śliwek - 18 min

Wynik końcowy: 21 l brzeczki o gęstości 17°Blg. Drożdże San Diego Super zadane w temperaturze 18°C, prosto z warki 89.

 

Warka 89 - Dry Stout - na cichej. Gęstość lekko powyżej 3°Blg. Smaczne;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Warka 83 - Oud Bruin "Blood Eagle"

 

Piwo, po niespełna 7 miesiącach, trafiło do butelek. Bardziej jest kwaśne w aromacie, niż w smaku. Po wyciągnięciu korka z balonu, po piwnicy rozniósł się charakterystyczny, dla tych piw,  zapach. Po spróbowaniu stwierdziłem jednak, że piłem już kwaśniejsze piwa, które teoretycznie (zdaniem ich twórców ;) ) kwasami nie były. Gęstość 2°Blg, a więc spadek, od czasu przelania na cichą, o 0,5°Blg. Następnym razem, trzeba będzie albo użyć blendu już do głównej fermentacji, albo przeprowadzić ją jakimś mało żarłocznym szczepem. Tak poza tym piwo bardzo przyjemne, z dwojga złego - totalny kwas lub piwo mało kwaśne - wybieram to drugie. Do refermentacji, na 20 l, dodałem 60 g cukru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka 91 - amarillo&żyto

 

Podobieństwo do żytorillo niezamierzone - dziś dopiero to sobie uświadomiłem :P . Nie jestem zresztą pewny, czy je w ogóle piłem.

Piwo uwarzyłem w piątek trzynastego, więc zobaczymy co z tego wyjdzie. Tym razem udało mi się to zrobić za dnia i całe szczęście, biorąc pod uwagę problemy z filtracją. Skład:

 

Pale Ale (Soufflet) - 5 kg
Płatki żytnie błyskawiczne Szczytno - 0,8 kg
Caraaroma - 0,2 kg

Słód barwiący Strzegom - 0,32 kg

 

Zacieranie: Płatki skleikowałem w około 3 litrach wody- chwile pogotowałem i odstawiłem na 30 minut. Zacieranie w lodówce turystycznej, od 70 do 67°C, 90 minut. Do wody dodałem pół łyżeczki gipsu piwowarskiego. Filtracja - masakra. Nie spodziewałem się, że tak nieduży dodatek płatków żytnich sprawi tyle problemu. Ostatecznie powoli, bo powoli, le jakoś poszło.

Chmielenie:
20 g Warrior 16,7 % AA (granulat 2014) - 60 minut
10 g Warrior 16,7 % AA (granulat 2014) - 20 minut
20 g Amarillo 9,1 % AA (granulat 2013) - 10 min
40 g Amarillo 9,1 % AA (granulat 2013) - 0 min


Wynik końcowy: około 20 l, 18°Blg. Wieczorem, po schłodzeniu do 23°C, zadałem gęstwę san diego super, z warki 90. Pracę podjęły bardzo szybko.

 

Warka 90 - śliwkowe, wędzone - przelane na cichą, gęstość 3°Blg. Nie wiem, czy nie przesadziłem z cynamonem - zobaczymy za jakiś czas, jak się ułoży.

Edytowane przez olo333
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Warka 92 - amarantus&cascade

 

Mały eksperyment z tym ciekawym zbożem - zobaczymy jak się sprawdzi w piwie. Piwo uwarzyłem z soboty na niedzielę 5/6-12-2015. Skład:

 

Pilzneński (Soufflet) - 2,5 kg

Całe ziarna amarantusa - 2 kg

 

Kleikowanie: ziarno wrzuciłem do 6 l gotującej się wody. Nie wiem jak długo trwało gotowanie, ale długo. Ziarna pęczniały, w garnku zrobił się kisiel - dolewałem nowe porcje wody, ale po chwili wszystko gęstniało. Gdy stwierdziłem, że kończę kleikowanie, w garnku było około 10 l gęstej zawiesiny. Obniżyłem temperaturę zimną wodą i dodałem słód pilzneński. Pierwsza przerwa: 30 minut, 46-44°C. Następnie wszystko podgrzałem do 68°C, odstawiłem na godzinę przykryte śpiworem (spadek o 4°C). Podgrzałem do 72°C i filtracja - bezproblemowa.

 

 

Chmielenie:
15 g Warrior 16,7 % AA (granulat 2014) - FWH 60 minut
20 g Cascade 6,9 % AA (granulat 2014) - 15 min

40 g Cascade 6,9 % AA (granulat 2014) - 0 min

 

Wynik końcowy to jakieś 22 l brzeczki, 12°Blg. Drożdże San Diego Super zadane w 20°C, następnego dnia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...

Trzy piwa w butelkach:

 

Warka 90 - śliwkowe, wędzone - 20 l, 3°Blg. 100 g cukru do refermentacji. Nieplanowany, dwumiesięczny pobyt na cichej piwu dobrze zrobił. Cynamon się nieco ułożył, jest intensywny aromat wędzonki i śliwki. Będzie dobrze.

 

Warka 92 - amarantus&cascade - gęstość 3°Blg, 120 g cukru. Po otwarciu wiadra intensywny siarkowodór, mam nadzieje, że zaniknie. W smaku nieco dziwne, wyczuwalny amarantus - ale ogólnie smaczne. Bardzo się pieniło podczas rozlewu - zobaczymy po nagazowaniu.

 

Warka 91 - amarillo&żyto - po dodaniu na zimno 40 g amarillo na 4 dni, piwo rozlane w butelki. 19 l, 100 g cukru. Aromat chmielu bardzo przyjemny, wygląda to nieźle. Przy okazji przetestowałem mały patencik na oddzielenie chmielin od piwa po chmieleniu na zimno. Koszt - 2,99 pln, czyli najtańsze rajstopy z kauflanda ;)

post-2139-0-32290300-1453150991_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

chciałem zobaczyć czy robiłeś bittera. A tu trza przewalić 16 stron i nie wiadomo czy się go znajdzie. Szkoda że nie masz llisty w pierwszym poście ;)

Słuszna sugestia, w wolnej chwili ją uskutecznię. A póki co, masz na górze "przeszukaj ten temat". Wpisujesz tam bitter i wyskakują posty zawierające to słowo ;)

Wyszedł mi naprawdę dobrze tylko ten:

http://www.piwo.org/topic/3614-browar-parnik/?p=301362

fajne drożdże - polecam ;) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Warka 93 - Lager Przedsudecki (piwo w stylu Dortmunder)

 

Piwo uwarzyłem 03-02-2016. Skład:

 

Pilzneński (Soufflet) - 3,3 kg

Monachijski (Strzegom 20 EBC) - 0,5 kg

Płatki jęczmienne błyskawiczne "Lestello" - 0,2 kg

 

Zacieranie w lodówce, 60 minut, od 70 do 68°C, z dodatkiem 5 ml kwasu mlekowego. Wysładzanie z dodatkiem 3 ml kwasu mlekowego.

 

Chmielenie:

17 g Green Bullet 12,1%AA (granulat 2013) - FWH 60 min

20 g Hellertau Hersbrucker 4,3%AA (granulat 2015) - 15 minut

20 g Hellertau Hersbrucker 4,3%AA (granulat 2015) - 0 minut

 

Wynik końcowy: 23 l, 12,5°Blg. Starter z drożdży Danish Lager zadany następnego dnia, w temperaturze 13°C.

 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Warka 94 - Rauch Doppelbock

 

Piwo uwarzone z soboty na niedzielę (20/21-02-2016) metodą odwróconej dekokcji. Skład:

 

Wędzony Steinbach - 2,5 kg

Pale Ale (Soufflet) - 1,5 kg

Monachijski (Soufflet 15 EBC) - 2 kg

Płatki jęczmienne błyskawiczne "Lestello" - 0,4 kg

Caramunich typ III - 0,5 kg

Caraaroma - 0,25 kg
Śliwki wędzone - 0,5 kg

 

Zacieranie - słody namoczyłem przez 30 minut w 35°C, następnie odebrałem (około połowę objętości zużytej wody) rzadkiego a resztę podgrzałem do 70°C. Przerwa 40 minut z dodatkiem 3 ml kwasu mlekowego (+ płatki). Gotowanie przez 30 minut, dolanie rzadkiego i jeszcze jakieś 50 minut w 70-67°C.

 

Chmielenie:

15 g Warrior 16,7 % AA (granulat 2014) - FWH 60 minut

0,5 kg wędzonych śliwek - 30 min

20 g Hellertau Hersbrucker 4,3%AA (granulat 2015) - 15 minut

 

Wyszło jakieś 19 l o gęstości 20,5°Blg. Aromat przyjemny - wedzonka, śliwka ;) . Gęstwa z danish lager zadana następnego dnia w 12°C. Wieczorem piwo już pracowało.

 

Warka 93 - Lager Przedsudecki (piwo w stylu Dortmunder) - piwo przelałem na "cichą", ale niestety nie odfermentowało prawidłowo. Gęstość to lekko powyżej 6°Blg (powinno być około 4,5°Blg - wg FFT). Po przelaniu, w szklanym balonie, widać, że powoli pracuje dalej. Cóż, potrzebowałem tej gęstwy :P .

Edytowane przez olo333
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 2 tygodnie później...

Warka 95 - Lambic

 

Piwko uwarzyłem z soboty na niedzielę (2/3-04-2016). Skład:

 

Pilzneński (Soufflet) - 2,5 kg

Pszenica niesłodowana - 0,8 kg

Płatki pszenne - 0,2 kg

 

Zacieranie: Pszenice i płatki skleikiowałem, następnie zimną wodą obniżyłem temperaturę do 44°C i dodałem 1,5 kg słodu. Przerwa 30 minut, po tym czasie podniosłem wrzątkiem temperaturę, dodałem 1 kg słodu oraz 5 ml kwasu mlekowego - 69°C przez 60 minut. Do wysładzania dodałem 3 ml kwasu mlekowego.
 

Chmielenie:

12 g Hellertau Hersbrucker 4,3%AA (granulat 2015) - FWH 60 min

 

W ten sposób otrzymałem jakieś 24 l brzeczki o gęstości 11°Blg. Po schłodzeniu do 22°C zadałem starter z Lambic Blend.

Edytowane przez olo333
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Warka 96 - Witbier XIV cytrynowy

 

Pierwszy witbier tego sezonu, uwarzony 16/17-04-2016. Skład bez zmian:

 

Pilzneński (Soufflet) - 1,8 kg

Pszenica niesłodowana - 1,6 kg

Płatki jęczmienne błyskawiczne "Lestello" - 0,4 kg

Płatki owsiane błyskawiczne "Kupiec" - 0,2 kg

 

Pszenica + płatki owsiane skleikowałem, następnie przerwa w 45°C przez 30 minut. Podniosłem wrzątkiem temperaturę do 60°C, podgrzałem na palniku do 70°C oraz dodałem 7 ml kwasu mlekowego i płatki jęczmienne. Przerwa 60 minutowa, po której próba jodowa wychodziła już negatywnie, a temperatura samoczynnie obniżyła się do 67°C. Do wysładzania 3 ml kwasu mlekowego. Filtracja bez większych problemów.

 

Chmielenie:

20 g Hellertau Hersbrucker 4,3%AA (granulat 2015) - FWH 60 min

Świeże skórki z 5 ctryn bio (około 25 g) - 5 minut

Ususzone skórki z cytryn bio (35 g przed suszeniem) - 5 minut

Świeżo zmielona kolendra 5 g - 5 minut

 

Wynik końcowy: 22 l, 11,5°Blg. Starter z Forbidden Fruit zadałem w 22°C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka 93 - Dortmunder

 

Po prawie 3 miesiącach od warzenia trafił do butelek. Odfermentowanie już prawidłowe - 3,5°Blg. Do refermentacji dodałem 60 g cukru. W smaku całkiem przyzwoity - warto było poczekać ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Warka 97 - Witbier XV

 

Drugi witbier, tym razem z pomarańczą, uwarzony wczoraj w nocy (02-05-2016).

 

Pilzneński (Soufflet) - 1,8 kg

Pszenica niesłodowana - 1,6 kg

Płatki jęczmienne błyskawiczne "Lestello" - 0,4 kg

Płatki owsiane błyskawiczne "Kupiec" - 0,2 kg

 

Pszenica + płatki owsiane - kleikowanie

45°C, 30 minut - pszenica, płatki, słód.

Podniosłem temperaturę wrzątkiem do 63°C, następnie palnikiem do 70°C, dodałem płatki jęczmienne i 7 ml kwasu - 90 minut, w tym czasie spadek do 66°C. Filtracja bezproblemowa, wysładzanie z dodatkiem 3 ml kwasu mlekowego.

 

Chmielenie:

10 g Hellertau Hersbrucker 4,3%AA (granulat 2015) - FWH 60 min

17 g Spalt Select 2,8%AA (granulat 2015) - FWH 60 min

Świeże skórki z 6 pomarańczy bio (około 30 g) - 5 minut

Ususzone skórki z 5 pomarańczy (35 g przed suszeniem) - 5 minut

Świeżo zmielona kolendra 5 g - 5 minut

 

Wyszło około 20 l, 12°Blg. Gęstwę z poprzedniego wita zadałem w 21°C, szybko podjęła pracę.

 

Warka 96 - Witbier XIV cytrynowy - przelałem na cichą. Gęstości nie zmierzyłem. Niezły cytrusowy aromat, dobrze się zapowiada.

Edytowane przez olo333
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Warka 98 - Hefe-Weizen

 

Data warzenia: 21/22-05-2016. Skład:

 

Pilzneński (Soufflet) - 1,5 kg

Pszeniczny (Bestmalz) - 2,5 kg

 

Zacieranie metodą odwróconej dekokcji: słody wrzuciłem do 18 l wody, temperatura 44°C - 30 minut. Po tym czasie odebrałem 9 l rzadkiego, resztę doprowadziłem na palniku do temperatury 70°C - 40 minut.  Następnie gotowałem dekokt 20 minut, zwróciłem resztę rzadkiego i dodałem 5 ml kwasu mlekowego - temperatura ustaliła się na 69°C. 30 minut - próba jodowa negatywna. Do wysładzania dodałem 3 ml kwasu mlekowego.

 

Chmielenie:

30 g Spalt Select 2,8%AA (granulat 2015) - FWH 60 min

 

Wynik końcowy - 22 l, 12°Blg. po schłodzeniu do 22°C zadałem starter z drożdży Bavarian Wheat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.