Skocz do zawartości

Tmave (Bohemskie Ciemne)


coder

Rekomendowane odpowiedzi

Wczoraj go zabutelkowałem. Też mam zamiar zrobić coś na konkurs, ale postanowiłem trochę wcześniej sprawdzić recepturę. Jak tak czytam posty to stwierdzam, że robiłem w sposób zbliżony do opisu stylu przedstawionego przez Wiktora (o ile można sobie pozwolić na taką poufałość). Wyszło nawet sensowne. Słaby aromat chmielu, goryczka prawie jak w pilznerze może trochę mniej, wyczuwalna bardzo lekka kawa / czekolada, bardzo ciemne. Ogólnie jest nieźle, za miesiąc zobaczę co z tego wyszło i na pewno zmodyfikuję recepturę. Trudno mi powiedzieć do jakiego piwa jest podobne, bo ostatnio piłem tylko schwarzbiera. Wydaje mi sie że wyszło podobnie, ale bardziej treściwie i trochę większa goryczka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
właśnie piję Budweiser Dark Bier "1795 original czech lager". Piwo niestety jest dosładzane i to sacharyną ;)

Zlaty Bazant Tmavy z kolei jest dosładzany aspartamem. Obydwa okropnie słodkie w smaku. Dobrze że mam jeszcze w lodówce Krusovice Cerne, to sobie przynajmniej usta przepłuczę. Właśnie się zastanawiam, czy w ogóle go robić, to piwo ma być takie słodkie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja bym celował w około 2,0 vol. Jednak żyjemy w Polsce i piwo bez gazu nie jest pijalne.

Masz rację. Kalkulator wyliczył mi 73gramy cukru dla 2.0 vol. To znacznie za mało jak dla mnie - myślę, że dam koło 100 gram.

Edytowane przez slotish
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

właśnie piję Budweiser Dark Bier "1795 original czech lager". Piwo niestety jest dosładzane i to sacharyną :)

Zlaty Bazant Tmavy z kolei jest dosładzany aspartamem. Obydwa okropnie słodkie w smaku. Dobrze że mam jeszcze w lodówce Krusovice Cerne' date=' to sobie przynajmniej usta przepłuczę. Właśnie się zastanawiam, czy w ogóle go robić, to piwo ma być takie słodkie?[/quote']

Wydaje mi się, że wg stylu piwo nie powinno być dosładzane. Zresztą jeszcze kilka lat temu większość tmavych czy też cernych była wytrawna w smaku. Nie wiem jak jest teraz, ale na pewno mogę potwierdzić tego 1795. Zbyt słodki jak na mój gust.

 

Z drugiej strony na południu to piwo znane jest jako piwo dla kobiet, więc stąd pewnie bierze się tendencja do dosładzania tmavych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

No właśnie ostatnio miałem okazję pić zlatego bazanta tmave i było bardzo słodkie. Potem spróbowałem Saris Tmave i podeszło mi dużo bardziej. Na etykiecie jest informacja, że "sladidla sacharinu" i teraz pytanie: czy mogę dosłodzić moje Tmave laktozą przed samym butelkowaniem, po lagerowaniu? Czy laktoza jest zupełnie niefermentowalna przez drożdże, czy jednak coś potrafią z niej "zjeść" (ryzyko granatów)?

Kombinuję tak, bo tmave kończy powoli f.cichą i za niedługo wędruje do lagerowania.

Chcę moją warkę podzielić na dwie części. Jedną zabutelkować z laktozą, drugą bez. Chciałbym uniknąć słodzików, chociaż może do kilku butelek go dodam (tak z ciekawości).

No i ostatnie pytanie: na konkurs dosładzacie czy nie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po 6 tygodniach otworzyłem już parę butelek. Piwo jest zupełnie inne niż przed butelkowaniem. Mam jeszcze małe doświadczenie smakowe, ale goryczka nie jest już raczej wyczuwalna, albo wyczuwalna bardzo słabo. Ogólne wrażenie przesunęło się z kawy w stronę czekolady. Nagazowanie nie jest jeszcze duże (piwo stoi w temperaturze ok 8 stopni), ale pieni się już fajnie. Piwo nie było dosładzane i wydaje mi się że dosłodzenie spowodowało by przesłodzenie. Piwo jest zupełnie ciemne, przeźroczyste pod światło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.