Skocz do zawartości

Odróżnienie kwasowości z owoców od infekcji


Rekomendowane odpowiedzi

To mój pierwszy post, więc cześć wszystkim. 16 września popełniłem moją 4 warkę.

Zasyp:

3kg słodu pilzneńskiego

1kg pszenicy nie slodowanej

1kg płatków owsianych

50g chmiel lubelski

25g jałowiec

25g kolendra

20g curacao

20g skórka słodkiej pomarańczy

140g erytrytolu

Zacieranie

10 minut w 52°C

godzinę w zakresie 65-68°C

Uzyskałem pozytywną próbę jodową

W 72°C aż do negatywnej próby jodowej nieco ponad pół godziny

Gotowanie 60 minut

Na 15 minut chmiel lubelski

Na 10 minut przyprawy

Później już musiałem zacząć się spieszyć więc tu prawdopodobnie zaczynają się błędy. Uzyskałem 22l brzeczki o ekstrakcie 11,5 Blg. Drożdże safbrew S-33 uwodnione w połowie szklanki wody. Temp zadania ok. 26°C

Fermentor wstawiony do pomieszczenia ok 20°C

Drożdże ruszyły po ok. 3h

Jedyny niepokojący objaw to woń siarkowodoru z rurki fermetacyjnej

21.09

Pomiar Blg wynik 4.5

Żadnych niepokojących smaków, piwo o bardzo gładkiej konsystencji, mętne jedyny wyczuwalny smak to gorycz z chmielu. Siarkowodór prawie nie wyczuwalny. 

23.09

Blg 4,5 smak bez zmian

Dodałem 1800g ananasa mrożonego dodałem do niego 250g erytrytolu is pasteryzowałem go w 80°C przez 10 minut. 

1kg wiórków kokosowych - podprażyłem.

Dodatki wrzuciłem na dno fermentora z kranikiem na to przelałem piwo.

24.09 od nowa zaczął się ruch w rurce (nie zdziwiło mnie to ze względu na cukier z ananasa) upuściłem trochę piwa przez kranik piwo zrobiło się kwaskowate wyczuwalny kokos ananas o ile w ogóle to gdzieś w tle. 

27.09

Znowu upuściłem trochę piwa przez kranik ananas trochę lepiej wyczuwalny ale dalej ledwo, kwaśność o ile w ogóle wzrosła to nieznacznie. Smak kokosa wyczuwalny bardzo zadowalający. Pojedyncze bombelki w rurce. 

Jednak niepokoji mnie ta kwaśność czy może to być objaw początków infekcji czy to wina ananasa który zostawił po sobie głównie kwas. Jeżeli to wina ananasa czy dodanie kolejnej porcji słodzika pomoże go podbić czy tak już zostanie i nic nie można poradzić? 

Edytowane przez Unmatched
Uzupełnienie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.