Skocz do zawartości

Agro-Browar "ZEBRZYDOWSKIE"


Porter

Rekomendowane odpowiedzi

U mnie żywotność piwa datuje się od momentu podjęcia pracy przez drożdże. Liczę, że wystartują jutro z rana, więc będzie sylwestrowe :)

 

A co tam jutro warzysz, misiu? Pochwal się...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka #25.

 

Zajrzałem do wiaderka przed godziną 9.00 - piękna pianka na powierzchni i świetny zapach. Widzę, że German Ale to spokojne drożdże. Nie mają aspiracji zwiedzać okolicy. Jest dobrze :okey:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie żywotność piwa datuje się od momentu podjęcia pracy przez drożdże. Liczę, że wystartują jutro z rana, więc będzie sylwestrowe :)

Podążając tym tokiem rozumowania to moje piwo też, nieoczekiwanie, można nazwać 'sylwestrowym' chociaż zacierane w czwartek :smilies: No to mam nazwę piwa i wytłumaczenie do niej :cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie przyzwyczajaj się do tej myśli. Potrafią zaskoczyć. ;)

 

No masz... ;) A skoro już jesteśmy w temacie - jak wygląda osadzanie się tych drożdży po burzliwej? Czytałem, że nie za bardzo. Jakie są Twoje doświadczenia z tym szczepem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka #25: Kolsch Sylwestrowy

 

Test FFT pokazał odefermentowanie do 0,7°Blg !!! Próbka była jednak ewidentnie skwaśniała, więc nie wiem, czy ten odczyt jest prawidłowy.

 

Już się zacząłem bać, że z gęstwą było coś nie tak (Szwed pisał, że swojego kolscha na tych drożdżach wylał, bo ocet...) jednak moje obawy okazały się niepotrzebne.

 

Gęstość z wyjściowych 12,5°Blg po 36 godzinach spadła do 8°Blg. Brzeczka zaś pachnie i smakuje wybornie, kolschowo.

 

Jak mam się jednak zapatrywać na ten test. Czy naprawdę mam się spodziewać tak głębokiego odfermentowania? :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka #25: Kolsch Sylwestrowy

 

Test FFT pokazał odefermentowanie do 0,7°Blg !!! Próbka była jednak ewidentnie skwaśniała, więc nie wiem, czy ten odczyt jest prawidłowy.

 

Już się zacząłem bać, że z gęstwą było coś nie tak (Szwed pisał, że swojego kolscha na tych drożdżach wylał, bo ocet...) jednak moje obawy okazały się niepotrzebne.

 

Gęstość z wyjściowych 12,5°Blg po 36 godzinach spadła do 8°Blg. Brzeczka zaś pachnie i smakuje wybornie, kolschowo.

 

Jak mam się jednak zapatrywać na ten test. Czy naprawdę mam się spodziewać tak głębokiego odfermentowania? :/

 

Takie odfermentowanie jest chyba niemożliwe, tym bardziej przy Twoim schemacie zacierania. Trzeba przyznać, że FFT wyszedł naprawdę ciekawie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie odfermentowanie jest chyba niemożliwe, tym bardziej przy Twoim schemacie zacierania. Trzeba przyznać, że FFT wyszedł naprawdę ciekawie.

 

No jak niemożliwe, jak możliwe? Ballingometr nie kłamie. Przynajmniej ten konkretny ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że niewiarygodny, bo się z piwa zrobiło wino. A wino schodzi tak głęboko. Nawet poniżej zera, jak se przypominam :D

Bo w winie jest dużo alkoholu a mało cukrów. Ale u Ciebie zrobił się ocet, więc alkoholu powinno być mniej. U mnie jak skwaśniały próbki to zwyczaj miałem wyższy wynik °Blg niż w piwach, które dzięki Bogu nie skwaśniały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka #25. Po 9 dniach fermentacji gęstość z 12,5°Blg spadła do 1,7°Blg.

 

Przelałbym na cichą, ale na powierzchni jeszcze piana. Nie miałem wcześniej do czynienia z German Ale, więc nie wiem jak te drożdże się zachowują po skończonej burzliwej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka #25. Po 9 dniach fermentacji gęstość z 12,5°Blg spadła do 1,7°Blg.

 

Przelałbym na cichą, ale na powierzchni jeszcze piana. Nie miałem wcześniej do czynienia z German Ale, więc nie wiem jak te drożdże się zachowują po skończonej burzliwej.

Andrzej a czy to nie przypadkiem drożdże zawieszone na powierzchni piwa ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Andrzej a czy to nie przypadkiem drożdże zawieszone na powierzchni piwa ?

 

Bełtałem już fermentorem kilkakrotnie. Po jakimś czasie na powierzchni znów się robi gęsta piana.

 

Edit. Gęstość spadła do 1,5°Blg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka #24 - Emmett Brown. Piwo zabutelkowane. Gęstość spadła do ~ 5°Blg. 24,5l piwka powędrowało do butelek z dodatkiem 75g cukru! Coraz bardziej przeszkadzają mi mocno gazowane piwa. Zobaczymy, jak to wyjdzie przy 75g cukru.

 

Warka #25 - Kolsch wędruje na stryszek. Dam mu parę dni, coby drożdże opadły i rozlewam na cichą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka #24 - Emmett Brown. Piwo zabutelkowane. Gęstość spadła do ~ 5°Blg. 24,5l piwka powędrowało do butelek z dodatkiem 75g cukru! Coraz bardziej przeszkadzają mi mocno gazowane piwa. Zobaczymy, jak to wyjdzie przy 75g cukru.

 

Warka #25 - Kolsch wędruje na stryszek. Dam mu parę dni, coby drożdże opadły i rozlewam na cichą.

A może zaraz po opadnięciu drożdży warto butelkować piwo. Cicha ma na celu klarowanie piwa, a ten efekt osiągniesz przez te kilka dni. Szkoda czasu na robienie cichej przy klarownym piwie, kiedy można warzyć coś nowego ;) Pytanie tylko czy brzeczka jest dofermentowana czy na cichej jeszcze trochę zejdzie (1-2°Blg)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka #25 Kolsch przelana na cichą. Drożdże ładnie opadły na dno. Wbrew opiniom kolegów German Ale stworzyły ładnie zbity osad, który pozwolił zdekantować piwko do samiuśkiego końca, praktycznie bez strat.

 

Ciągle jestem piwowarskim laikiem, ale muszę napisać, że jeszcze nigdy nie miałem piwa, w którym wyczuwałoby się tak czysty aromat słodu i chmielu. Żadnych owoców, ejlowych zapaszków - piwo. Samo piwo.

 

Jestem tym faktem baaardzo usatysfakcjonowany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.