Skocz do zawartości

program Brewtarget - pomoc dla użytkowników


admiro

Rekomendowane odpowiedzi

Witam! Pierwsza warka z zacieraniem popełniona!!

Dokładniejszy opis zrobię na blogu,a tutaj pytanko.

Receptura wg.BT miało byc 23L 11BLG,pierwsza warka więc wydajność ustawiłem na 70% jak większość zalecała, wyszło 22L 15BLG...(jak rozumiem BLG mierzone po schłodzeniu,20*,przed zadaniem drożdży?) w która stronę i jakimi kalkulatorami bym nie liczył wydajność wychodzi ok.61%.Żeby przy tej recepturze BT pokazał  22L 15BLG muszę ustawić wydajność na 80%! Rozumiem że mogą być rozbieżności,ale aż takie? No i najważniejsze,przy następnej recepturze jaką ustawiać wydajność? Czy tak jak mi wyszło ok.60% czy tak jak chciałby BT przy takim zasypie na te wyniki ok.80%? i jeszcze jedno,"czas gotowania" ustawiać czas rzeczywistego tylko gotowania czy łącznie z czasem doprowadzenia brzeczki do wrzenia? bo u mnie to trwało praktycznie drugie tyle co gotowanie czyli ok.godziny...

Z góry dzięki.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Dotychczas używałem kalkulatorów z Brewer's Friend (np. http://www.brewersfriend.com/ibu-calculator/),chcę się jednak przerzucić na BrewTarget żeby mieć możliwość zapisywania receptur. Mam jednak problem z obliczaniem IBU - BrewTarget daje znacznie niższe wyniki niż Brewer's Friend.

 

Np. dla mojego IPA:

20g Admiral 14.3%AA 60'; 15g EKG 6.4%AA 5'; 15g Fuggle 4.9%AA 5'; OG 15Blg (1.061), warka 11.5L, objętość startowa gotowania 14L, Brewer's Friend podaje ok. 70IBU, podczas gdy BrewTarget ok. 59IBU. Oba kalkulatory twierdzą że korzystają z wzoru Tinsetha.

 

Naklepałem sobie szybko programik w celu weryfikacji:

 

public double Calculate(HopAddition addition, double gravity, double volume) {
    double gravityFactor = 1.65 * Math.Pow(0.000125, (gravity - 1));
    double timeFactor = (1 - Math.Exp(-0.04 * addition.Time)) / 4.15;
    double hopFactor = ((addition.Hop.Alpha / 100) * (addition.Amount / Constants.OZ2G) * 7490) / (volume / Constants.GALLONS2LITERS);
    double utilizationBonusBgc = addition.Hop.IsPellet ? 1.1 : 1;
    return gravityFactor * timeFactor * hopFactor * utilizationBonusBgc;
}
Programik daje wyniki zgodne z Brewer's Friend do drugiego miejsca po przecinku (sprawdzałem dla róznych przykładowych piw).

Co może być tego przyczyną? Czy BrewTargewt używa innych współczynników przy liczeniu IBU?

 

EDIT, aha, w BrewTarget mam ustawiony Hop Utilization  na 100 w moim profilu sprzętowym, wersja 2.1.0

 

 

Też w mojej opinii Tinseth w BT zaniża IBU - dla ostatniego piwa kalkulatory wyliczały mi 25, a BT 22.

Na razie poradziłem sobie z tym ustawiając w profilu sprzętu Hop Utilization na 112 - muszę wrzucić kilka innych, starszych receptur i sprawdzić czy dobrze wszystko liczy.

 

Dotarło do mnie że BT to open source. Wygląda na to, że kod obliczający IBU to

double IbuMethods::tinseth(double AArating, double hops_grams, double finalVolume_liters, double wort_grav, double minutes)
{
return ((AArating * hops_grams * 1000) / finalVolume_liters) * ((1.0 - exp(-0.04 * minutes))/4.15) * (1.65 * pow(0.000125, (wort_grav - 1)));
}
Przeanalizuję sobie co to tak naprawdę liczy.

 

EDIT: no coż, formuła jest identyczna co do zasady, oprócz tego że nie daje 10% bonusa utylizacji za chmiel w granulkach.

To jednak nie tłumaczy całej różnicy wyników.

Najwyraźniej BT manipuluje jakoś danymi wejściowymi do tej funkcji, ale to by już trzeba zdebugować żeby ogarnąć.

Edytowane przez dirk gently
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktoś pisał w którymś temacie, że ma Excela do przeliczania IBU - może warto podstawić tam te dane i porównać z tą funkcją BT?

Jeżeli sam algorytm jest identyczny, to istnieje niestety spora szansa, że wartości argumentów wejściowych są w jakiś sposób przekłamane.

Jeszcze się okaże, że BT źle liczy gęstość brzeczki (zerkając na tą metodę w kodzie :P).

 

No a sam bonus 10%... u mnie mógłby mniej więcej wyjaśniać różnicę. Jeżeli w kalkulatorach mi wychodziło 25 IBU, a w BT 22 IBU, to brakuje właściwie ok. 13,6% ([25-22] / 22).

Edytowane przez ThoriN
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj z jakimiś większymi IBU, mi wychodziło coś koło 20% różnicy.

Gęstość brzeczki to właśnie to co mi też przyszło do głowy - ja podaję początkową i końcową objętość oraz FG i na tej podstawie obliczam średnią gęstośc brzeczki.

Oczywiście to też jest źle, bo musiałbym to robić dla każdego chmielu osobno (np. chmiel na aromat załapuje się tylko na ostatnie 5min kiedy brzeczka jest już bardzo gęsta). Dodatkowo woda może nie odparowywać równomiernie w czasie gotowania. Ale wiadomo że to już niuanse.

Edytowane przez dirk gently
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! Pierwsza warka z zacieraniem popełniona!!

Dokładniejszy opis zrobię na blogu,a tutaj pytanko.

Receptura wg.BT miało byc 23L 11BLG,pierwsza warka więc wydajność ustawiłem na 70% jak większość zalecała, wyszło 22L 15BLG...(jak rozumiem BLG mierzone po schłodzeniu,20*,przed zadaniem drożdży?) w która stronę i jakimi kalkulatorami bym nie liczył wydajność wychodzi ok.61%.Żeby przy tej recepturze BT pokazał  22L 15BLG muszę ustawić wydajność na 80%! Rozumiem że mogą być rozbieżności,ale aż takie? No i najważniejsze,przy następnej recepturze jaką ustawiać wydajność? Czy tak jak mi wyszło ok.60% czy tak jak chciałby BT przy takim zasypie na te wyniki ok.80%? i jeszcze jedno,"czas gotowania" ustawiać czas rzeczywistego tylko gotowania czy łącznie z czasem doprowadzenia brzeczki do wrzenia? bo u mnie to trwało praktycznie drugie tyle co gotowanie czyli ok.godziny...

Z góry dzięki.  

Doradzi ktoś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najprawdopodobniej kalkulatory w inny sposób liczą wydajność. Zatem jeśli będziesz układał recepturę w BT to ustaw wydajność jak dla BT, a jeśli będziesz układał w innym kalkulatorze to ustaw taką jaka jest dla niego właściwa.

 

Wiem, że nie każdy poważa wikipedię ale cytując to źródło 'Gotowanie – jeden z procesów obróbki termicznej stosowanych w gastronomii. Odbywa się w środowisku wrzącej wody.' A zatem w czasie gdy grzejesz brzeczka nie wrze, ergo ustawiasz czas 'właściwego' gotowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najprawdopodobniej kalkulatory w inny sposób liczą wydajność. Zatem jeśli będziesz układał recepturę w BT to ustaw wydajność jak dla BT, a jeśli będziesz układał w innym kalkulatorze to ustaw taką jaka jest dla niego właściwa.

Ale co to znaczy "jak dla BT"? czyli w moim przypadku ok.80%?

 

 

 

Wiem, że nie każdy poważa wikipedię ale cytując to źródło 'Gotowanie – jeden z procesów obróbki termicznej stosowanych w gastronomii. Odbywa się w środowisku wrzącej wody.' A zatem w czasie gdy grzejesz brzeczka nie wrze, ergo ustawiasz czas 'właściwego' gotowania.

 

Chodzi o to że doprowadzenie do wrzenia to u mnie wyszło też ok.1h i  w tym czasie też na pewno część wody odparowała, więc czy to też nie powinno być uwzględnione , bo jak w BT wpisuję 1h gotowanie a 2h to sporo zmienia w parametrach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

'Jak dla BT' czyli taka jak Ci wychodzi dla BT. U każdego ta wartość jest indywidualna i zależy od różnych czynników. Zrób parę warek to wyjdzie Ci jakaś średnia wartość i ją zakładaj przy projektowaniu receptur.

 

Jak grzejesz pod przykryciem to straty od parowania są pomijalne.

Edytowane przez Radek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapewne liczysz wydajność po polsku. BT liczy po amerykańsku, stąd różnica.

Ok. tylko że nadal nie jestem pewien,czy, układając następną warkę,w rubryce wydajność wpisać tak jak mi wyszło wg.wzoru z Wiki, czyli ok.60% czy tak jak wychodzi w BT wpisując parametry jaki mi wyszły przy warzeniu czyli ok.80%, pomijając że po pierwszym razie trudno mówić o jakiejś powtarzalności wydajności przy warzeniu ale coś na początek musze przyjąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wpisuj tak jak Tobie wychodzi z praktyki, a potem koryguj po kolejnych warkach.

 

 

 

 

Zapewne liczysz wydajność po polsku. BT liczy po amerykańsku, stąd różnica.

Ok. tylko że nadal nie jestem pewien,czy, układając następną warkę,w rubryce wydajność wpisać tak jak mi wyszło wg.wzoru z Wiki, czyli ok.60% czy tak jak wychodzi w BT wpisując parametry jaki mi wyszły przy warzeniu czyli ok.80%, pomijając że po pierwszym razie trudno mówić o jakiejś powtarzalności wydajności przy warzeniu ale coś na początek musze przyjąć.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wpisuj tak jak Tobie wychodzi z praktyki, a potem koryguj po kolejnych warkach.

 

 

 

Zapewne liczysz wydajność po polsku. BT liczy po amerykańsku, stąd różnica.

Ok. tylko że nadal nie jestem pewien,czy, układając następną warkę,w rubryce wydajność wpisać tak jak mi wyszło wg.wzoru z Wiki, czyli ok.60% czy tak jak wychodzi w BT wpisując parametry jaki mi wyszły przy warzeniu czyli ok.80%, pomijając że po pierwszym razie trudno mówić o jakiejś powtarzalności wydajności przy warzeniu ale coś na początek musze przyjąć.

 

Czyli ok.60%, szału nie ma...:-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no, czekaj... Ja zrozumialem tak, ze w praktyce wyszlo Ci 80%, a 60% z obliczen (i to pewnie polskiej wydajnosci). To 80% dla BT wyglada bardziej realnie :)

 

Czyli ok.60%, szału nie ma...:-)

 

Jeszcze raz. Wyszło mi 22L brzeczki nastawnej 15 BLG z zasypu 5,7 kg (Pale Ale 3kg, pilznenski 1.5kg ,karmelowy 0,6kg, płatki jęczmienne błyskawiczne 0,4kg , jęczmień prażony 0,2kg wszystko Strzegom wrzucone wszystko na raz na początku.Temperatura pomiarów ok. balingometr też wyskalowany. Czyli wg. wzoru z Wiki wychodzi ok. 62% .W BT robiłem ta recepturę i wpisałem na początek wydajność 70%.I pod to wyliczone są słody,miało być BLG niższe, ale ok. jak tak wyszło, więc w rubryce wydajność podnosiłem wartość aż mi nie wyszło właśnie to 22L i 15BLG a to wyszło przy wpisaniu wydajności 82%. I teraz właśnie o to mi chodzi co w rubryce wydajność wpisywać przy następnych warkach. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem 82%. A potem usredniaj z kolejnymi.

 

 

 

 

Nie no, czekaj... Ja zrozumialem tak, ze w praktyce wyszlo Ci 80%, a 60% z obliczen (i to pewnie polskiej wydajnosci). To 80% dla BT wyglada bardziej realnie :)

 

Czyli ok.60%, szału nie ma...:-)

Jeszcze raz. Wyszło mi 22L brzeczki nastawnej 15 BLG z zasypu 5,7 kg (Pale Ale 3kg, pilznenski 1.5kg ,karmelowy 0,6kg, płatki jęczmienne błyskawiczne 0,4kg , jęczmień prażony 0,2kg wszystko Strzegom wrzucone wszystko na raz na początku.Temperatura pomiarów ok. balingometr też wyskalowany. Czyli wg. wzoru z Wiki wychodzi ok. 62% .W BT robiłem ta recepturę i wpisałem na początek wydajność 70%.I pod to wyliczone są słody,miało być BLG niższe, ale ok. jak tak wyszło, więc w rubryce wydajność podnosiłem wartość aż mi nie wyszło właśnie to 22L i 15BLG a to wyszło przy wpisaniu wydajności 82%. I teraz właśnie o to mi chodzi co w rubryce wydajność wpisywać przy następnych warkach.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem 82%. A potem usredniaj z kolejnymi.

 

 

 

Nie no, czekaj... Ja zrozumialem tak, ze w praktyce wyszlo Ci 80%, a 60% z obliczen (i to pewnie polskiej wydajnosci). To 80% dla BT wyglada bardziej realnie :)

Czyli ok.60%, szału nie ma...:-)

Jeszcze raz. Wyszło mi 22L brzeczki nastawnej 15 BLG z zasypu 5,7 kg (Pale Ale 3kg, pilznenski 1.5kg ,karmelowy 0,6kg, płatki jęczmienne błyskawiczne 0,4kg , jęczmień prażony 0,2kg wszystko Strzegom wrzucone wszystko na raz na początku.Temperatura pomiarów ok. balingometr też wyskalowany. Czyli wg. wzoru z Wiki wychodzi ok. 62% .W BT robiłem ta recepturę i wpisałem na początek wydajność 70%.I pod to wyliczone są słody,miało być BLG niższe, ale ok. jak tak wyszło, więc w rubryce wydajność podnosiłem wartość aż mi nie wyszło właśnie to 22L i 15BLG a to wyszło przy wpisaniu wydajności 82%. I teraz właśnie o to mi chodzi co w rubryce wydajność wpisywać przy następnych warkach.

 

OK. dzięki, o to mi chodziło!!! następna pewnie za tydzień albo dwa,a w niedzielę pierwsza z brewkita w butelki,a ta druga,pierwsza z zacieraniem , pięknie "bulka"!!! a właściwie już się uspokaja, bo od niedzieli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Zapewne liczysz wydajność po polsku. BT liczy po amerykańsku, stąd różnica.

Ok. tylko że nadal nie jestem pewien,czy, układając następną warkę,w rubryce wydajność wpisać tak jak mi wyszło wg.wzoru z Wiki, czyli ok.60% czy tak jak wychodzi w BT wpisując parametry jaki mi wyszły przy warzeniu czyli ok.80%, pomijając że po pierwszym razie trudno mówić o jakiejś powtarzalności wydajności przy warzeniu ale coś na początek musze przyjąć.

 

Skoro program liczy po amerykańsku, to Ty również tak wpisujesz. Wydajność masz średnią, ale jak na pierwszą warkę to spoko, z czasem będzie lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustaw, tak jak na obrazku podawał Maggot (http://www.piwo.org/topic/4431-program-brewtarget-pomoc-dla-uzytkownikow/page-21?do=findComment&comment=373435), tylko zmień:

- pojemność przed gotowaniem: 47 L

- wielkość warki: 40 L

 

- czas gotowania: 60 min

 

Jak masz konkretny gar, w którym możesz zmieścić więcej niż 47 litrów to lepiej chyba uderzać w wybicie ~44-45 L - wtedy fermentujesz na dwa fermentory, w każdym jest ok. 22 litry brzeczki (w sam raz). Wtedy byś musiał ustawić:

- pojemność przed gotowaniem: 51 L

- wielkość warki: 44 L

 

- czas gotowania: 60 min

 

Ale to wszystko są ustawienia trochę na "chybił-trafił" - każdy ma inny sprzęt. Po zrobieniu pierwszej warki na tym powinieneś sobie ładnie dostosować te wszystkie ustawienia jak np. straty po chłodzeniu. Kol. Maggot tam podaje, że traci 3,5 litra - a już u mnie zwykle jest to nieco mniej (w granicach 2L). Musisz to zweryfikować i dostroić po warce.

Edytowane przez ThoriN
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

ostatnio zauważyłem pewną niedogodność z wartościami barwy EBC słodów

mianowicie chodzi o to, że po dodaniu konkretnego słodu np. Strzegom-barwiący, którego barwa EBC wynosi ponad 1200, program BT po dodaniu tego slodu do listy składników fermentacji i podaniu docelowej ilości słodu zmienia on barwę słodu na "0" i żadna edycja i ręczne wprowadzanie barwy nic nie zmienia, ciągle pozostaje 0

ma ktoś pomysł jak to rozwiązać?

Edytowane przez trzciała
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, dodaję 999 i traktuję to jako dobre przybliżenie :) 

 

 

Witam

ostatnio zauważyłem pewną niedogodność z wartościami barwy EBC słodów

mianowicie chodzi o to, że po dodaniu konkretnego słodu np. Strzegom-barwiący, którego barwa EBC wynosi ponad 1200, program BT po dodaniu tego slodu do listy składników fermentacji i podaniu docelowej ilości słodu zmienia on barwę słodu na "0" i żadna edycja i ręczne wprowadzanie barwy nic nie zmienia, ciągle pozostaje 0

ma ktoś pomysł jak to rozwiązać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.