Jump to content

Stout na Wyeast 2565 Kölsch


Recommended Posts

W stoutach i tak "ejlowość" jest dość schowana za spaleniznę i goryczkę, więc wg. mnie jak najbardziej koelschowe drożdże się nadadzą. Chyba nawet sam będę musiał takiego zrobić, bo mam poważne obawy co do witalności drożdży zadanych do dzisiejszego stouta...

Link to comment
Share on other sites

Nie znam za bardzo tych drożdży, ale wydaje mi się że pójdą bardziej w kierunku szwarca niż stouta. Ja preferuję stouty bardziej złagodzone i mniej odfermentowane i właśnie z ale'ową nutą. Zawsze możesz podzielić brzeczkę.

Link to comment
Share on other sites

Drożdże koelshowe dają specyficzne "jabłkowe" posmaki. Wydaje mi się, że do stouta nie będą pasować, ale jak jesteś odważny, to próbuj. Może akurat uda ci się osiągnąć jakiś ciekawy efekt. W końcu większość genialnych wynalazków powstała przypadkiem ;)

Link to comment
Share on other sites

Hmmm, jabłkowych posmaków nigdy nie zauważyłem w swoich Koelschach, mimo iż kilkanaście razy je warzyłem. Co do głębokości odfermentowania, zatrę bardziej na słodko i będzie git. W piwnicy jest jeszcze Stout na London ESB, będzie do porównania :)

 

Wg producenta odfermentowanie:

Koelsch 73% - 77%

Irish Ale 71% - 75%

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.