Jump to content

pirosiarczyn sodu....


Recommended Posts

Witam, dzisiaj butelkowałem stouta, butelki i fermentator zdezynfekowałem roztworem pirosiarczynu sodu, jutro będę butelkował IPA. Niestety skończył mi się pirosiarczyn. Czy mogę użyć roztworu jutro po raz drugi? Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Tak , piro można używać kilkukrotnie.

można, ale po kilku godzinach czy nawet kilkudziesięciu minutach dwutlenek siarki się ulotni,

więc na drugi dzień to raczej nie ma już sensu

Link to comment
Share on other sites

A jak jest z pirosiarczanem potasu bo trzymam w ręcznym spryskiwaczu jest to sens albo jaki środek do dezynfekcji można trzymać dłużej w takich spryskiwaczach bo nie chciał bym jakiejś zarazy .

Link to comment
Share on other sites

Od lat używam pirosiarczynu sodu, lub potasu. Są to bardzo skuteczne środki, ale pod warunkiem, że wykorzystamy całe spektrum ich możliwości. Środki te działają w części kontaktowo, a w części gazowo, ważny jest też czas działania środka. Piro zamknięte szczelnie w fermentatorze na dłuższy okres (ok.1 miesiąca) zdezynfekuje go totalnie, choćby wcześniej były w nim infekcję, pleśnie itp. Używanie wielokrotne piro to godzenie się na zmniejszenie skuteczności, tracimy możliwość dezynfekcji gazowej, dwótlenek siarki w czasie przelewani ulatnia się, skuteczność roztworu drastycznie spada - jeżeli świadomie godzmy się na zmniejszoną skuteczność to ok.

Link to comment
Share on other sites

Moja praktyka wskazuje, ze pirosiarczyn dlugo przechowywany i w mniejszym stezeniu niz zalecane, jest nadal skuteczny. Nie, zebym komus polecal takie podejscie, po prostu ja tak robie. Z jednej strony nieco ryzykuje, a z drugiej oszczedzam i nie zanieczyszczam niepotrzebnie srodowiska :)

Link to comment
Share on other sites

Długie przetrzymywanie roztworu nie zmniejszy skuteczności pod warunkiem szczelności, nie jest to możliwe przy dezynfekcji butelek, w czasie przepłukiwania butelek dwótlenek siarki ulotni się, pozostały roztwór ma bardzo małą możliwość dezynfekcji.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.