Jump to content

Fermentor śmierdzący starymi drożdżami - nada się jeszcze?


Recommended Posts

Witam

 

Po ostatnim ważeniu zapomniałem opróżnić fermentora i zostawiłem warstwę drożdży na dnie. Pojemnik stał szczelnie zamknięty ok. pół roku. Wczoraj, jak go otwarłem, to się prawie przekręciłem taki był smród. Dokładnie go umyłem ludwikiem, a później wymoczyłem w OXI i jest niby czysty, ale trochę nieprzyjemnego zapachu zostało. Czy nada się jeszcze do czegoś ten fermentor? Czy mogę być pewni, że nie ma w nim żadnych bakterii?

 

Pozdrawiam.

Link to comment
Share on other sites

Na wszelki wypadek zastosowałbym metodę z kretem (tym bez aluminium)

Myślę że spokojnie będziesz mógł w nim fermentacje zrobić. Szczegóły zastosowania kreta znajdziesz na forum.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Jako, że to mój pierwszy post, to witam wszystkich :)

 

Pewnie pretenduję do nagrody Złotego Szpadla za odkopanie tematu, ale dręczy mnie jeden problem, a jako, że to moja pierwsza warka, to nie wiem, czy tak ma być, czy nie. Po zlaniu na cichą, od razu umyłem fermentor gorącą wodą, pozbywając się drożdży i wszelkich osadów. Potem zdezynfekowałem go Oxi i zostawiłem do wyschnięcia. Wydobywa się z niego zapach jakby sera pleśniowego, przy czym jest czyściutki i gładziutki. Czy ten zapaszek jest normalną pozostałością po drożdżach, czy powinienem go umyć jakimś detergentem/innym środkiem?

 

EDIT: Dodam jeszcze, że ten zapach nie jest jakiś bardzo ostręczający. Po prostu jest wyraźnie wyczuwalny.

Edited by Willow
Link to comment
Share on other sites

Jeśli nie jesteś pewny czy fermentor jest czysty, przemyj roztworem wodorotlenku sodu/potasu z dodatkiem kilku ml detergentu (np. płynu do mycia naczyń) lub środkiem zawierającym chlor aktywny.

Link to comment
Share on other sites

Punkt za 'Złoty szpadel'. Dobrze jest jeszcze po wszystkich odkażaczach przetrzeć zabawki czystym spirytusem, zapachy znikają do neutralnego posmaku (tak jest u mnie, pirosiarczyn potasu ma mocny posmak). Ręcznikiem papierowym do sucha i po problemie. Mam spirytus do szelaku (politura do mebli) 99%, wersja dość czysta, są też skażone i się nie nadają.

Link to comment
Share on other sites

Jest to normalne i nieszkodliwe, jakbym mógł to bym w moich fermentorach cały czas nos trzymał- tak pieknie pachną drożdżami, chmielem itp, pozdrawiam

 

mam to samo, moje fermentory mogły by robić za odświeżacz powietrza, albo zapach do samochodu :) generalnie rozbawiłeś mnie tym postem :D

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.