Skocz do zawartości

Czyszczenie i dezynfekcja butelek


Rekomendowane odpowiedzi

- wypijam, płuczę, chowam

- wyciągam, płuczę wodą, do piekarnika

- napełniam

Kilkadziesiąt warek, zero zakażeń z butelki.

 

Robię identycznie, póki co nie miałem żadnego zakażenia.

 

A co do wcześniejszej dyskusji o piro - ja również wyczuwałem zapach siarki, zwłaszcza w pszenicy. Odorek utrzymywał się przez kilka minut (mniej więcej do wypicia jednej trzeciej szklanki) i znikał... Po kilku warkach zrezygnowałem z tego sposobu dezynfekcji i zacząłem wyprażać butelki w piekarniku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

A w jakim celu można wiedzieć?

Jeśli chodzi o folię aluminiową to nie ma problemu, możesz używać do co najmniej 300C

Przestrzegałbym natomiast przed wkładaniem mokrych butelek do piekarnika.

Różnica temperatur w miejscach mokrych spowoduje naprężenia we szkle i gorsze butelki popękają.

Rozwiązaniem jest powolne podgrzanie i wysuszenie np. w 40-50C i późniejsze podgrzanie w celu dezynfekcji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytałem wpisy z tego wątku: http://www.piwo.org/...lek/#entry52997 i teraz zgłupiałem czy wkładać mokre czy suche. Folię alu chcę założyć żeby mieć wysterylizowane butelki na następne rozlewy.

 

Jak przeczytałem tytuł tamtego wątku to myślałem że ktoś sobie jaja robi :)

 

Jak zapytaj się części kobiecej jak wkładają słoiki na ogóry lub dżem do piekarnika! To jest ta sama sytuacja najlepiej żeby były osuszone, ale woda odparuje szybko a butelce się nic nie stanie! Nie można tylko polać gorących zimną wodą bo wtedy pękną. Są przepisy na kurczaka że wkładasz do niego butelkę z piwem wypełnioną i nic się z nią nie dzieje poprostu płyn w niej zaczyna się gotować. To gwałtowna różnica temperatur jest sprawczynią pęknięć!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytałem wpisy z tego wątku: http://www.piwo.org/...lek/#entry52997 i teraz zgłupiałem czy wkładać mokre czy suche. Folię alu chcę założyć żeby mieć wysterylizowane butelki na następne rozlewy.

Wkładaj mokre do zimnego piekarnika - dzięki temu, że są mokre dezynfekcja jest skuteczniejsza. Ja, po wyjęciu butelek z piekarnika, nakładam na nie do czasu rozlewu kapsle bez zaciskania - zamiast tej folii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytałem wpisy z tego wątku: http://www.piwo.org/...lek/#entry52997 i teraz zgłupiałem czy wkładać mokre czy suche. Folię alu chcę założyć żeby mieć wysterylizowane butelki na następne rozlewy.

Wkładaj mokre do zimnego piekarnika - dzięki temu, że są mokre dezynfekcja jest skuteczniejsza. Ja, po wyjęciu butelek z piekarnika, nakładam na nie do czasu rozlewu kapsle bez zaciskania - zamiast tej folii.

Robie dokładnie w ten sam sposób :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

E tam, moim zdaniem zbędna robota z tym prażeniem w piekarniku i luźnym kapslowaniem każdej butelki z osobna. Po dokładnym umyciu butelki, do każdej psikam roztwór pirosiarczynu sodu z atomizera i do skrzynki wkładam do góry dnem (kurz się nie dostanie). Przed butelkowaniem i tak dla pewności lepiej jeszcze raz zdezynfekować więc znowu pirosiarczyn do butelek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie w zupełnośći wystarcza plukanie butelek po użyciu do czysta (jak ktoś chce albo ma wode bez chloru to może dodatkowo dać piro) i szybka dezynfekcja piro/oxi przed samym rozlewem. W butelce bakterie nie rozmnażają się tak jak w fermentorze bo jest alkohol a nie ma tlenu ani cukru w nadmiarze. Nie ma co przesadzać z butelkami czy kapslami, trzeba energie skierować na fermentory, przelewanie i sprzęt do drożdży.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.