Jump to content

Zawartość kwasów w piwie


Recommended Posts

Witam.

Często zastanawiam się co powoduje zgagę po wypiciu niektórych piw? Po jednym gatunku pojawia się zgaga po innym zaś nie.Czy też tak macie? Jak uniknąć tego zjawiska w piwach domowych?

Czy odpowiedzialne są za to kwasy zawarte w piwie? Może dodawać jakiś preparat do wody aby uzyskać wyższe ph.

Link to comment
Share on other sites

pH piwa nie ma tu absolutnie żadnego znaczenia. Za nadkwaśność odpowiada zawarty w piwie alkohol etylowy. Alkohol jest bardzo silnym środkiem pobudzającym wydzielanie kwasu solnego przez żołądek.

Link to comment
Share on other sites

Witam

 

Uprzedzam, niektórym to co piszę dalej może wydać się niesmaczne - wrażliwi niech ominą następny akapit.

 

Etiopatogeneza zgagi jest dość prosta - nadmiar soków żołądkowych jest zarzucany do przełyku. Śluzówka tam nie wydziela ochronnej warstwy bogatego w węglany śluzu, więc kwas i enzymy niszczą ją jak każde inne białko. Jeśli nadmiernie pobudzisz wydzielanie żołądkowe (np rozciągając żołądek piwem, drażniąc alkoholem, a i chmiel nie jest tu obojętny) to coś takiego może wystąpić. Dodatkowo rozluźnienie dolnego zwieracza przełyku, jego niewydolność czy np nietypowa lokalizacja odnóg przepony będą sprzyjały występowaniu tego zjawiska.

 

Ph piwa lepiej nie zmieniaj - enzymy w słodzie wymagają konkretnego pH (coś koło 5,4 to optimum dla nich), a coś mi się kojarzy, że i drożdże lubią lekko kwaśne środowisko. Oczywiście przeżyją i w mniej czy bardziej kwaśnym, ale każdy dodatkowy stres na jaki je narazisz spowoduje że, zamiast grzecznie pracować, będą produkowały fuzle, estry i inne świństwa.

 

Jeśli problem o którym piszesz występuje często i nie tylko po piwie, to myślę że warto porozmawiać o tym z lekarzem. Krzywdy nie zrobi, a może pomóc.

Link to comment
Share on other sites

Problem polega na tym że nie po każdym piwie atakuje mnie zgaga. Mówiłem już że po jednych piwach jest a po innych nie ma. Nie chodzi o to że jak walnę tych piwek więcej tylko po jednym i to niedługo po wypiciu. Myśle że to nie alkohol bo po "czystej"40% nic się nie dzieje.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.