Skocz do zawartości

stopień odfermentowania brzeczki


cyjarz

Rekomendowane odpowiedzi

Mam taki

Wrzątek to słaby sprawdzian, szybko stygnie, w różnych miejscach garnka są różne temperatury itp.

Sprawdź wodę z lodem - 0°C i temperaturę ciała - 36,5 °C

Mam taki sam termometr, również oszukuje, ale w zakresie 0 - 36,6°C pokazuje dobrze. Oszukiwać zaczyna powyżej 50°C. Rozkład temperatur wrzątku w rożnych miejscach garnka jest oczywiście mniejszy, niż w przypadku zacieru.

Edytowane przez olo333
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrzątek to słaby sprawdzian, szybko stygnie, w różnych miejscach garnka są różne temperatury itp.

Sprawdź wodę z lodem - 0°C i temperaturę ciała - 36,5 °C

 

Coder - woda z lodem OK, ale już temperatura ciała zależy od konkretnego człowieka (moja znajoma ma stale 34 stopnie), pory dnia, temperatury otoczenia czy nawet miejsca pomiaru...

Bez wchodzenia w szczegóły fizjologiczne - pozostałbym przy lodzie :)

http://www.microlife.pl/index.php?id=fev_management_pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Kolego za podpowiedź. Sprawdziłem termometr w wrzątku i pokazuje 95 0C.

Co się może wydarzyć jeżeli zrobiłem mash out, a na termometrze miałem 76 C?

Temperatura wrzenia wody zależy od ciśnienia, a te zmienia się wraz z pogodą i umiejscowieniem miejsca mierzenia nad poziomem morza. Lepiej zostaw termometr w pokoju/ na dworze i sprawdź porównując ze zwykłym domowym termometrem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temperatura wrzenia wody zależy od ciśnienia, a te zmienia się wraz z pogodą i umiejscowieniem miejsca mierzenia nad poziomem morza. Lepiej zostaw termometr w pokoju/ na dworze i sprawdź porównując ze zwykłym domowym termometrem.

Temperatura wrzenia w zależności od wysokości n.p.m. zmienia się o 0,5°C na 100 m. Kolega chyba nie jest z gór, więc może ten parametr pominąć. Można porównać temperaturę z termometrem pokojowym, ale tak jak pisałem wyżej - mam ten sam termometr i nie jest on wyskalowany w całym zakresie. W dolnym zakresie pokazuje dobrą temperaturę, w górnym nie, więc sprawdzenie w zakresie 0 - 40°C jeszcze o niczym nie mówi.

Edytowane przez olo333
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi generalnie o wygodę stosowania. Przede wszystkim termometr "na kablu" daje możliwość kontrolowania temperatury zacieru bez konieczności zdejmowania pokrywki, np. spod sterty kocy ;) Żeby nie było, mam też termometr analogowy, który stosuje w innych sytuacjach, bo czasami faktycznie sprawdza się lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Wczoraj porównałem termometr z innym, dokładnie z takim (model 1):

http://www.mera-sp.com.pl/przyrzpom_opis.php?go=eti_262_051

W zakresie temperatur 60 - 70 zaniża o 2,5 stopnia

Powyżej 70, różnica jest 3 stopnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Odkopię temat.

Sprawa wygląda następująco. Moja warka #100. 30Blg. Zadałem drożdżami #1388, ale areometr pokazał 11Blg i koniec, ani drgnął przy następnych pomiarach. Zdekoantowałem, zadałem drożdżami do Fermentum Mobile w czwartek. Wiadro przezroczyste, widać zdecydowane oznaki fermentacji (piana, wybrzuszone wieko, bulkanie też :P), areometr pokazuje ok. 10. Moje pytanie: czy areometr może przekłamywać wyniki ze względu na dużą zawartość alkoholu w próbce? Istnieje jakiś wzór/sposób na uwiarygodnienie wskazań przyrządu, a rzeczywistym odfermentowaniem? Wątpliwości biorą się z obserwacji fermentacji. Porządnie burzliwa fermentacja, 4 dni i spadek o 1 blg? Troszkę mnie to zdziwiło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może - na poprzedniej stronie było o tym. Sytuację doskonale znam z winiarstwa, gdzie balingomierz potrafi pokazywać ujemne wartości Blg, co oczywiście fizycznie jest niemożliwe. Ktoś pisał, że alkohol, który ma mniejszą gęstość od wody, może "przykrywać" cukry. Ale wzoru nie podam - być może ktoś inny będzie w stanie to rozjaśnić. Myślę, że można to wyliczyć lub chociażby porównać, znając gęstość wody, gęstość wody z udziałem alkoholu (np. 5%) i gęstość wody z udziałem cukrów (np. te 12Blg, które Ci zostały).

Edytowane przez ThoriN
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.