Skocz do zawartości

Temperatura fermentacji


Rekomendowane odpowiedzi

Człowiek uczy sie całe życie :/

A umiera głupi ;)

Póki co mam 21oC w brzeczce, otoczenie jest w okolicach 16o. Powinno być mniej bo teoretycznie miała być dolna fermentacja, ale jak na pierwszy raz to i tak zapowiada się całkiem smakowo. Na razie jest jeszcze za zimno żeby wystawić balon na dwór. Chociaż drożdże gorzelnicze to potrafią tak rozgrzać nastaw że fermentuje zkopany w śniegu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Póki co mam 21oC w brzeczce, otoczenie jest w okolicach 16o. Powinno być mniej bo teoretycznie miała być dolna fermentacja

No tu już pewnie musztarda po obiedzie, ale na przyszłość mając takie warunki lepiej robić górną fermentację, albo owinąć w jakieś koce i na balkon.

Edytowane przez olo333
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest w kocach na balkonie, bałem się że w nocy wpadnie za bardzo ale gdzie tam drożdżaki zasuwają rano było 19,8. Odkryłem część koca i poczekam aż spadnie trochę więcej. Jaki będzie efekt zbyt ciepłej dolnej fermentacji ?

efektem będzie górna fermentacja, tak w przybliżeniu ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tej chwili udało mi się zjechać z temperaturą do 17st. więc pewnie dojdę do tych 13 jak w instrukcji ale będę miał zabawę przenoszeniem baniaka żeby ją utrzymać czy to nie zaszkodzi zawsze trochę się pokołysa (balon jest w koszu).

Jeszcz pytanie w jakiej temperaturze przeprowadzać cichą fermentację ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasadniczo to najważniejsza jest temperatura właściwej fermentacji burzliwej - czyli raptem kilka pierwszych dni. U ciebie w tym czasie była temperatura górnej fermentacji, więc możesz się spodziewać, że piwo będzie bliższe ale niż lagera. Nie znaczy to, że będzie niesmaczne.

 

Cicha fermentacja aromatu piwa już nie poprawi, więc nie ma dużego znaczenia w jakiej temperaturze ją zrobisz. Jeśli będzie ona bliższa temperaturom lagerowym, to piwo powinno wyjść bardziej klarowne, ale jeśli piszesz o kołysaniu balonem, to nie byłbym taki pewien.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. W zasadzie to mogę zostawić na cichą na balkonie tylko to będzie ok 5oC nie wiem czy to nie będzie za mało. Jeżeli cicha ma za zadanie głównie klarować piwo to chyba nie powinno być problemu. Brzeczka ma teraz 14.8 st. po całym dniu na zew.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.