Skocz do zawartości

filtrator z oplotu w kadzi


pieddro

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Wszystkie moje warki zacierałem do tej pory w ten sposób, że po zacieraniu przelewałem zacier z kadzi do fermentora 33l z filtratorem z oplotu hand made. System działa OK.

 

Przy okazji wczorajszej zmiany kranika standardowego w kociołku lidlowskim na zawór czerpalny 1/2" zacząłem się zastanawiać czy jest sens do następnego zacierania umieścić filtrator bezpośrednio w kadzi? Szukajka zwraca tylko rozwiązania z filtratorami nacinanymi. Czy zacier nie będzie się przypalał (kociołek ma grzałkę od spodu). Czy filtrator może się zapchać w czasie zacierania ? Nie posiadam mieszadła.

Docelowo czekam na zlutowany filtrator z Cu, ale to potrwa jeszcze z 2 miesiące.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtrator w kadzi to bardzo dobre rozwiązanie, zacier się nie przypala, filtracja idzie bardzo sprawnie. Mi nie pływa, leży grzecznie na dnie. Jedyne na co trzeba uważać, to kierunek mieszania zacieru (ja mieszam chochlą), wzdłuż wężyka. Raz zamieszałem odwrotnie, zaczepiłem o wężyk i się poluzował, musiałem go dokręcić wkładając rękę do zacieru o temperaturze 70C :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wkładając rękę do zacieru o temperaturze 70C :)

 

No własnie dlatego wymieniłem standardowy kranik w kadzi na zawór. Ostatnim razem poluzował i zaczęło cieknąć. Dokręcanie go w temp 70C to doprawdy niezapomniane przeżycie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gruba gumowa rękawica na łapę i na chwilę da się włożyć ;)

 

Ja przestałem używać filtrator w kadzi zaciernej bo zaczął mi przeszkadzać w mieszaniu.

 

A druga ważniejsza sprawa - wolę przełożyć młóto do wysładzania do innego naczynia (fermentora) tak żeby zwolnić garnek, między czasie go umyć i grzać już to co się wysłodzi. Tak jest szybciej w przypadku gdy ma się tylko jeden garnek, który służy i do zacierna i do gotowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wolę przełożyć młóto do wysładzania do innego naczynia

 

OK, a jak przekładasz? Cały problem u mnie bierze się z tego że chcę sobie ułatwić życie, bo to się przy przelewaniu chlapie, ostatnim razem poleciało na wymalowaną dość niedawno ścianę w kuchni... Jak żona to zobaczyła, co to się działo...miałem chwilową separacje od stołu i łoża...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie przelewaj gorącego zacieru tylko przekładaj - jakim 1-3l naczyniem (zlewka, dzbanek, garnek z rączką) pobierasz zacier i przenosisz do drugiego - tak 5-15 razy ;) Nic mi się nie chlapie, nie rozlewa, warto ustawić sobie oba garnki blisko obok siebie. Trwa to max 3-4 minuty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przelewanie poza chlapaniem utlenia zacier, co nie służy mu.

Trzeba przekładać jak najspokojniej, bez chlapania, wlewania i innego napowietrzania.

Osobiście używam 3l plastikowy dzbanek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtrator w kadzi zaciernej sprawdzi się, jak masz system trójstopniowy tj 3-tier, gdzie zacierasz w jednym naczyniu i wysładzasz wprost do kadzi warzelnej. Jak masz do dyspozycji jeden garnek do zacierania i gotowania, wg mnie filtrator się nie przyda. Sam robię tak jak pisze WiHuRa i to jest bardzo słuszna koncepcja, może mniej wygodna, ale bardzo skraca czas, jeśli ci na nim zależy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy zacier nie będzie się przypalał (kociołek ma grzałkę od spodu). Czy filtrator może się zapchać w czasie zacierania ?

...

Docelowo czekam na zlutowany filtrator z Cu, ale to potrwa jeszcze z 2 miesiące.

Najprościej sprawę załatwia filtrator wkładany do kadzi po zacieraniu.

Fotki wprawdzie po przenosinach zniknęły, ale coś jest tu

Taki filtrator służy mi do tej pory.

 

Wygięta miękka (!) rurka miedziana eliminuje konieczność lutowania.

Edytowane przez rubezahl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.