Skocz do zawartości

mysi posmak BA Pilzner / Pils 12°Blg dolniak


tomasznet

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich forumowiczów,

Opisane piwko jest moją 6 warką natomiast 1 dolnej fermentacji. Sprawa dotyczy zacieranego piwa ( BA Pilzner / Pils 12°Blg drożdże Saflager W 34/70 dolnej fermentacji) , piwko po zlaniu z burzliwej fermentacji ma mysi posmak, zapach wydaje się prawidłowy, początkowe 12 blg, natomiast po zlaniu na cichą 2,5 blg.

Dolna fermentacja była dokonana w suchej piwnicy w której niestety nie ma stałej temp. 110 – 140

Co może być przyczyną „mysiego” posmaku i czy brzeczka nadaje się do wylania czy dać jej jeszcze szanse?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja bym stawiał na to; http://www.piwo.org/topic/3547-formalinaprzejsciowy-zapach-chmielu/page__hl__formalina

 

formalina przy braku wzorca możne przypominać myszy.

ale to nie ma znaczenia czy dolna czy górna,chodzi o rodzaj użytego chmielu,jak w górnych nie czułeś,a chmiel był z "tych",to może jakaś infekcja..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwa elementy smaku mlodego piwa sie zredukuja po miesiacu lezakwoania. Aldehyd octowy i dwuacetyl. Pierwszy pachnie "chemicznie" niektorym pachnie jak aromat sztucznego zielonego jablka, a innym jak farba emulsyjna. Domyslam sie, ze moze to byc ta "formalina" z opisu dziedzicpruski. Drugi element dwuacetyl pachnie jak maslo. No i jest uzywany jako aromat sztucznego masla w margarynach, popcornie czy chipsach. Oby dwa drozdze zredukuja podczas lezakowania. Najczesciej miesiac w butelce wystarczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

formalina nie ma kompletnie nic wspólnego z farbą emulsyjną,czy jabłkiem zielonym,to jest bliżej mysiego zapachu czy smaku.

z moich obserwacji przyczyną są niektóre gatunki chmielu,ze wskazaniem na europejskie-kontynentalne,mniej brytyjskie i z usa,ale te tez to maja ale w mniejszym natężeniu lub prawie wcale.

syfną wodę którą mam wykluczyłem,gotowanie też nie ma nic do rzeczy,słód też,więc pozostaje tylko chmiel,bo tylko w przypadku jego zmian ten sztynch się zmienia,czasami go praktycznie nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chmiel jaki dodałem był z zestawu tj. )chmiel aromatyczny Lubelski (PL) granulat 100 g, ), tak czy inaczej dziękuje za słowo otuchy, piwko po cichej zabutelkuje i zobaczę co czas pokaże

 

Miałem podobny przypadek jak warzyłem ze słodu z bogatynmłyn (czy jakoś tak) 2 warki miały jakiś dziwny smak ( czy mysi , nie wiem dla mnie lekko stęchły) Piwko po 3 miesiącach było takie same.

15kg słodu poszło do lasu.

Myślę że u Ciebie będzie inaczej.

Jak warzyłem z gotowych zestawów zawsze było :okey:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piwo ma prawidłowy zapach, natomiast smak jest " mysi " to jest trudne do opisania ale kiedyś spotkałem sie z takim opisem smaku przy tanim winie (tzw. prycie) takim jak "PATYKIEM PISANE "jeśli ktoś pamięta :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

Dobrze zrobiłem że piwa nie wylałem, piwo po 6 miesiącach leżakowania całkowicie straciło dziwne posmaki mysie. Na dzień dzisiejszy zostały mi tylko 2 buteleczki tego świetnego trunku. Wszystkim tym którzy mają świeże piwo z dziwnymi posmakami proponuje uzbroić się w cierpliwość, tak jak piszą doświadczeni piwowarzy czas czyni cuda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mam podobny problem z Pale Ale, tyle, że piwo w butelce est dopiero 7 dni. otworzyłem, żeby sprawdzić nagazowanie a w smaku, jakbym czuł kanalizację podobną do woni przy fermentacji i dosyć mocna gorycz, mam nadzieję, że po 4 tygodniach będzie pijalne piwo :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mam podobny problem z Pale Ale, tyle, że piwo w butelce est dopiero 7 dni. otworzyłem, żeby sprawdzić nagazowanie a w smaku, jakbym czuł kanalizację podobną do woni przy fermentacji i dosyć mocna gorycz, mam nadzieję, że po 4 tygodniach będzie pijalne piwo :)

 

Jeśli piwo nie jest kwaśne " zakażone " to proponuje czekać ale nie 4 tyg ale 3-4 miesiące

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.