Skocz do zawartości

Browar "Z Innej Beczki" prezentuje


Rekomendowane odpowiedzi

niestety odfermentowała tylko do 9°Blg więc zrobiłem roztwór 0,7 kg. cukru w 0,7 l. wody i dolałem. Drożdże podjęły pracę błyskawicznie. Po ok. 5 dniach zleję na cichą.

Ciekawa technika... myślisz ze po przefermentowaniu tego dodatkowego cukru drożdże wrzuca na ząb to co zostało z cukrów jęczmiennych?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 338
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

W piątek zachciało mi się uwarzyć jakiegoś słodowego ciemniaczka

 

Warka 112 ? Żółty śnieg (nazwa nie nawiązuje do koloru piwa :okey: )

 

skład:

słód pilzneński- 4 kg.

słód monachijski- 2,15 kg.

słód pszeniczny- 0,5 kg.

słód karmelowy jasny (EBC ok. 250)- 0,3 kg.

słód karmelowy ciemny (EBC ok. 450)- 0,55 kg

 

chmiel Lubelski granulat (ok. 3,9% AK)- 65g.

 

zacieranie:

66°C- 30 min

72°C- 45 min

 

podgrzanie do 75°C, filtracja i wysładzanie 30L wody o temp. 65 °C

 

chmielenie:

chmiel Lubelski, całość- 60 min

Wyszło 24 l. 10,5 °Blg, zadane wprost z saszetki bavarian lager oraz 18 l. 11,5°Blg zadane gęstwą German Ale. GA bardzo szybko zabrały się do pracy, natomiast ciągle czekam na start bavarianów (drożdże zadałem wczoraj koło 16). Dodam tylko, że tym razem czekałem na napuchnięcie saszetki (activator) i drożdże zadałem w ok 20°C i wyniosłem do pomieszczenia gdzie mam ok 12°C. ruszyć pewnie ruszą, szkoda tylko, że po takim lagu...

 

Edyta: lagerowe drożdże to Bavarian Lager a nie jak napisałem początkowo Bohemian Lager.

Edytowane przez kolomar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam chwilę, to napiszę co tam u mnie w browarze.

 

Zacznę od Ch'timi II (czyli to co było w drugim fermentorze). Pisałem, że drożdżaki z activatora nie chciały ruszyć, to dałem pianę British Ale II z piwa gdzie już się fermentacja zaczęła i niestety na sam koniec okazało się, że w piwie jest wyczuwalna apteka. Prawdopodobnie dzikie drożdże zajęły się brzeczką pierwsze :( Piwo jest już w butelkach, bo do samego końca łudziłem się, że to co myślę, że jest apteką, okaże się smakiem chmielu, zobaczę, czy będzie pijalne np. z sokiem, bo żona i jej koleżanki nie pogardzą takim "gratisem" :)

Również długi start zanotowały Bavarian Lagery z activatora, potrzebowały coś koło 30 h. na start. Mam nadzieję, że tutaj apteki nie będzie, bo chciałbym gęstwę z tej warki użyć w przyszłości. Obaczymy. Trzeba być dobrej myśli. Fermentor stoi w innym miejscu niż ten co załapał aptekę w dodatku temperatura sporo niższa, to i może "dzikusom" nie będzie się chciało zabierać do pracy... :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka 111 ? Rosyjska ruletka (Russian Imperial Stout)- została wczoraj zabutelkowana. Blg zeszło do 8. Do ok 23l. dałem 160 g. cukru.

 

Ciemniaczek przeniesiony do temp 12°C fermentuje sobie w najlepsze. W weekend coś uwarzę najprawdopodobniej. Raczej jednak pojedynczą warkę, ostatnio piwa jakby trochę wolniej mi ubywa w piwniczce niż zazwyczaj :tort:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W weekend w końcu udało mi się uwarzyć jakieś piwko. Było to:

 

Warka 113- Alter Ego (Northern German Altbier )

 

skład:

pilzneński 3,2 kg

monachijski 1,5 kg

carapils 0,2 kg.

caramunich II 0.15 kg

carafa II 0,05 kg (dodano już w trakcie filtracji)

melanoidynowy 0,05 kg

zakwaszający 0,05

 

chmiel Perle ok 6% AK- 35g.

chmiel Lubelski ok 4% AK- 35g.

 

zacieranie:

62°C- 20 min

72°C- 45 min

 

podgrzanie do 75°C, filtracja i wysładzanie 15L wody o temp. 65 °C

 

chmielenie:

chmiel Perle, całość (granulat)- 60 min

chmiel Lubelski- 15g na 30 min.

chmiel Lubelski- 20g. na ostatnie 5 min.

 

Wyszło 24l. 13,5 °Blg, całość zadana gęstwą German Ale z ciemniaczka, którego zlałem na cichą. Chciałem go od razu zabutelkować, ale brakło już czasu. Nie planuję długiej cichej, bo w fermentorze tylko 18l. i nie chcę, żeby jakieś tlenowce mi się zabrały za to piwo...

 

Przy okazji sobotniego warzenia nastąpiło wspólne spotkanie z Łukaszem (Srecky), któremu starałem się w skrócie przekazać część moich doświadczeń piwowarskich oraz zaprezentować w części degustacyjnej kilka moich piwek :P Dodatkowo odwiedził nas także Szymon i przy okazji śrutowania słodów dodawał swoje ?3 grosze?. Jak to zwykle bywa czasu było mniej niż byśmy chcieli ale i tak uważam, że udało nam się pogadać o wielu aspektach sztuki piwowarskiej ;) Dzięki za spotkanie.

Edytowane przez kolomar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy okazji sobotniego warzenia nastąpiło wspólne spotkanie z Łukaszem (Srecky), któremu starałem się w skrócie przekazać część moich doświadczeń piwowarskich oraz zaprezentować w części degustacyjnej kilka moich piwek ;) Dodatkowo odwiedził nas także Szymon i przy okazji śrutowania słodów dodawał swoje ?3 grosze?. Jak to zwykle bywa czasu było mniej niż byśmy chcieli ale i tak uważam, że udało nam się pogadać o wielu aspektach sztuki piwowarskiej ;) Dzięki za spotkanie.

Również pięknie dziękuję. Część degustacyjna utwierdziła mnie w przekonaniu, że stąpam po właściwej ścieżce. Wody jeszcze trochę w Silnicy upłynie nim wszystkie tajniki sztuki warzenia posiądę, ale z Waszą pomocą będzie ze mnie warzyciel. :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
Warka 113- Alter Ego (Northern German Altbier )

 

Marcin, to będzie raczej "Düsseldorf Altbier"

Jak zwał tak zwał. Generalnie to się na niuansach stylów nie znam, napisałem Northen, bo tutaj się mieściłem z goryczką w granicy stylu (przy Duseldorf żeby się zmieścić musiałbym sypnąć trochę więcej).

 

Czas nadrobić zaległości. W czasie świątecznym poczyniłem warkę 114.

 

114- DZM (znaczenie skrótu do wiadomości redakcji :) )- bezstylowiec

skład na 40l:

pilzneński 7,15 kg

monachijski 1,9 kg

Abbey- 0,8 kg

carapils 0,4 kg.

 

chmiel Marynka ok 8% AK- 40g.

chmiel Citrai - 35g.

chmiel Lubelski- 40 g.

 

zacieranie:

62°C- 20 min

72°C- 45 min

 

podgrzanie do 75°C, filtracja i wysładzanie 30L wody o temp. 65 °C

 

chmielenie:

 

chmiel Marynka ok 8% AK- 40g.- 60 min.

chmiel Citrai - 35g.- 20 min.

chmiel Lubelski- 40 g- 5 min

 

Wyszło 40l. 15 °Blg. Całość podzielona na 2 fermentory. Do pierwszego dałem drożdże White Labs WPL 570 Belgian Golden Ale od kolegi rysmis (dzięki!) a do drugiego drożdże Scottich Ale od tieroo (również dzięki!). Fermentacja ruszyła szybko. Piwa fermentują w ok 23/24 °C (estrów w piwie mi się zachciało :) )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed Nowym Rokiem uwarzyłem jeszcze jedno piwo:

 

Warka 115- Różowa landrynka- Marcowe

 

skład na 40l:

pilzneński 4,5 kg

monachijski 2,0 kg

wiedeński 1,3 kg

Abbey- 0,6 kg.

carawheat 0,15

caramunich 0,25 kg.

 

chmiel Brewers gold 7% AK- 40 g.

chmiel Mount Hood 4% AK- 20 g.

 

zacieranie:

62°C- 20 min

72°C- 45 min

 

podgrzanie do 75°C, filtracja i wysładzanie 30L wody o temp. 65 °C

 

chmielenie:

chmiel Brewers gold 7% AK- 40 g.- 60 min

chmiel Mount Hood 4% AK- 20 g. - 20 min

 

Wyszło 40l Blg 13. Całość podzielona na dwa fermentory, jeden zadany bavarian lager, drugi danish lager, gęstwa od sn_phoenix (dzięki Szymon ;) ). Oba fermentują w temp. ok. 10 °C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ostatni długi weekend zabutelkowałem:

 

114- DZM- z dodatkiem 140 g. cukru na każdy z dwóch fermentorów (2 x 20 l. piwa)

112 ? Żółty śnieg- zabutelkowałem zawartość fermentora zadaną Bavarian Lager z dodatkiem 85 g. cukru na 24 l.

 

Nie wiem co robić w następnej kolejności. Jak mi marcowe przefermentuje, to zrobię pilsa lub viena lager a jak nie, to coś innego :monster: Myślę nad Belgian Pale Ale jako baza. Jeden fermentor byłby klasyczny BPA a drugi na gęstwie Scottish Ale może z jakimś dodatkiem (imbir, sok malinowy czy coś innego).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka 116- Blue Monday (Porter Bałtycki)

 

"Blue Monday - wprowadzone przez Cliffa Arnalla określenie najbardziej depresyjnego dnia w roku". Od tego roku ponoć przypada to "święto" wcześniej i dziś je właśnie obchodzimy :)

 

skład na 22l:

pilzneński 3,2 kg

wiedeński 3,2 kg

Castle Crystal- 0,37 kg.

karmelowy jasny- 0,35 kg.

special B 0,15 kg

carared 0,2 kg.

carafa II special- 0,17 kg (dodany przy filtracji)

 

chmiel Marynka ok 8% AK- 27,5 g.

chmiel Lubelski ok 4% AK- 20 g.

 

zacieranie:

62°C- 20 min

72°C- 50 min

 

podgrzanie do 75°C, filtracja i wysładzanie 15L wody o temp. 65 °C

 

chmielenie:

chmiel Marynka- 60 min

chmiel Lubelski- 5 min

 

Wyszło 22l Blg 22. Zadane świeżą gęstwą (dzięki Szymon:)) Danish Lager. Drożdże zadane w temp. 15°C. Piwo fermentuje w temp 10-12°C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że wysładzasz wodą o temp 65°C .

 

Jakie widzisz z tego korzyści?

 

Ja tez wysładzam wodą ok 60 °C bo mi wygodniej (taką mogę uzyskać prosto z kranu).

Hej. Wyczytałem, że użycie do wysładzania wody o zbyt wysokiej temperaturze może wypłukiwać ze słodu większą ilość garbników, tanin i innego ustrojstwa niż przy niższych temp. ("Domowy Wyrób Piwa" Dave Miller). Dlatego tak robię od jakiegoś czasu a ze względu na fakt, że podgrzewanie na taborecie gazowym idzie bardzo szybko, za wiele czasu na tym procederze nie tracę :)

 

@Stasiek, New Order jako zespół znam, ale wielkim fanem nie jestem więc tego numeru w ich wykonaniu nie słyszałem. Z tak zwanej "zimnej fali" czy "zimnego rocka" wolę The Mission np.

Edytowane przez kolomar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Warka 115- Różowa landrynka- Marcowe została zabutelkowana po ok. miesiącu burzliwej, bez przeprowadzania cichej. Zazwyczaj tak nie robię, ale tym razem jakoś tak wyszło... :)

 

Do 20 l. piwa, które fermentowało na Danish Lager dałem 80 g. cukru a do 24 l. na Bavarian Lager, dałem cukru 95 g. Piwo było butelkowane w temp. ok. 10°C . Zielone piwo w smaku bardzo fajne :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę' date=' że wysładzasz wodą o temp 65°C .

 

Jakie widzisz z tego korzyści?

 

Ja tez wysładzam wodą ok 60 °C bo mi wygodniej (taką mogę uzyskać prosto z kranu).[/quote']

Hej. Wyczytałem, że użycie do wysładzania wody o zbyt wysokiej temperaturze może wypłukiwać ze słodu większą ilość garbników, tanin i innego ustrojstwa niż przy niższych temp. ("Domowy Wyrób Piwa" Dave Miller). Dlatego tak robię od jakiegoś czasu a ze względu na fakt, że podgrzewanie na taborecie gazowym idzie bardzo szybko, za wiele czasu na tym procederze nie tracę :)

 

@Stasiek, New Order jako zespół znam, ale wielkim fanem nie jestem więc tego numeru w ich wykonaniu nie słyszałem. Z tak zwanej "zimnej fali" czy "zimnego rocka" wolę The Mission np.

A czy zauważyłeś istotny spadek wydajności z tego powodu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Warka 117- Pearl Girl (Pils)

 

Warka ta powstała jako wynik wspólnego warzenia u Marleny i Rafała w towarzystwie Magdy (pozdrawiam :) ) Serdeczne pozdrawiam, również Pearl. Ta warka jest dedykowana właśnie Tobie :)

skład na 40l

7kg pilzneński

1kg wiedeński

50g zakwaszający

 

60g Northern Brewer 10%

25g Tettnanger 4,1%

35g Lubelski 3,6%

zacieranie:

62C około godziny

dekokt 72C - 15', 100C - 10'

całość 72C - 30'

 

chmielenie 80'

NB - 60'

T - 10'

L - 0'

 

 

Wyszło ok. 40 l. blg 12,5.Całość została podzielona na dwa fermentory. Moja część fermentuje na drożdżach Saflager 34/70 w temp ok 12°C. Z tego miejsca chciałem podziękować Marlenie i Rafałowi za super imprezę. Myślę, że wszyscy bawiliśmy się świetnie :D

Edytowane przez kolomar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka 118- Czarna Perła (tmave).

 

skład na 40l:

pilzneński 5,0 kg

monachijski 1,2 kg

wiedeński 1,2 kg

coffie (Castle Malting)- 0,4 kg.

caramunich II- 0,35 kg

czekoladowy 0,18 kg.

carafa II- 0,18 kg.

 

chmiel Saaz 4% AK- 85 g.

 

zacieranie:

67°C- 60 min

72°C- 30 min

 

podgrzanie do 75°C, filtracja i wysładzanie 30L wody o temp. 65 °C

 

chmielenie:

chmiel Saaz- 60g na 60 min.

chmiel Saaz 25g na 20 min.

 

Wyszło ok 40l. 12,5 °Blg . Całość podzieliłem na dwa fermentory, do jednego zadałem gęstwę bavarian lager a do drugiego danish lager. Piwo fermentuje w temp ok 11°C .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka 119- Zuo (pszenica)

skład na 23l:

pszeniczny- 2,5 kg

pilzneński- 1,5 kg

carahell- 0,3 kg. kg

 

chmiel Lubelski ok 4,5% AK- 22,5 g.

zacieranie:

62°C- 20 min

72°C- 60 min

 

podgrzanie do 75°C, filtracja i wysładzanie 15L wody o temp. 65 °C

 

chmielenie:

chmiel Lubelski- całość na 60 min.

 

 

Wyszło ok 23l. blg 12,5. Zadane drożdżami 3056 Bavarian Wheat. Piwo już w butelkach, fermentowało 10 dni w temp. ok 18 °C. Po dwóch dniach od rozlewu piwo już smakuje bardzo dobrze. Drożdże 3056 użyłem po raz pierwszy i póki co z efektów jestem zadowolony. Goździki są, banany są :smilies: Końcowe blg 3,5.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.......................

 

podgrzanie do 75°C' date=' filtracja i wysładzanie 15L wody o temp. 65 °C

 

....................[/quote']

Był jakiś powód tak niskiej temperatury wody do wysładzania?

Zacytuje siebie z postu #191

" Wyczytałem, że użycie do wysładzania wody o zbyt wysokiej temperaturze może wypłukiwać ze słodu większą ilość garbników, tanin i innego ustrojstwa niż przy niższych temp. ("Domowy Wyrób Piwa" Dave Miller). Dlatego tak robię od jakiegoś czasu a ze względu na fakt, że podgrzewanie na taborecie gazowym idzie bardzo szybko, za wiele czasu na tym procederze nie tracę"

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.