Skocz do zawartości

Lekkie odświeżające piwo na lato - jakie?


Rekomendowane odpowiedzi

Marynka Bittera wczoraj zabutelkowałem i wydaje się, że piwo będzie miało dosyć solidną goryczkę.

Jeśli ma być coś lekkiego na lato to może Hefe-Weizen? Albo jakiś Mild? Albo polskie ale celując w ekstrakt 10-11°Blg - pilzeński + troszeczkę karmelowego dla koloru, do tego Marynka na goryczkę i Sybilla na smak i aromat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A polskie ale 10 blg, pilzneński plus karmelowy plus marynka na goryczkę i aromat (ok 25 IBU) to nie będzie marynka bitter?

Hefe- weizen już na cichej stoi, a mild to chyba nieznacznie się różni od bittera w kategorii lekkości (też około 8-10 blg)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja zrobiłem żonie piwko takie "Lady Amarillo"

11 Blg 25 IBU

4 kg pilzneńskiego

68stC - 60 minut

Amarillo 10g - 60 minut

Amarillo 15g - 20 minut

Amarillo 20g - 10 minut

Amarillo 25g - 1 minut

wyszło 24 litry nastawnej brzeczki - drożdże S-04

po dwóch tygodniach od zabutelkowania test - żonie smakuje (nie lubi goryczkowego piwa) i uważam że jest smaczne - na upały się nada - trochę słodkawe - następnym razem zacierałbym w 67 stC.

 

A odpowiadając na twoje pytanie to celuj w 20-25 IBU

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Kasza manna jest już sama w sobie ześrutowana, więc spokojnie można ją kleikować bez dodatkowej obróbki.

Faktycznie, nie trzeba było nic już z nią robić, poza skleikowaniem. Wydajność wyszła na odpowiednim poziomie. Musiałem tylko wspomóc się blenderem, bo się zrobiła z niej klucha (kleikowałem w lodówce, zostawiając kaszę na czas wyjścia do pracy).

 

Sądziłem, że przy kaszy filtracja będzie mniejszym problemem, niż przy zwykłej pszenicy, ale się myliłem. Spotkał mnie największy filtracyjny koszmar od 37 warek :). Po zejściu 6 z planowanych 14 litrów wszystko się zakleiło na amen. Jakoś sobie ostatecznie poradziłem, ale do brzeczki przeszło sporo mąki, rano widziałem ok. 2 litrów osadu na dnie fermentora. Nauczka na przyszłość, żeby lepiej przemyśleć proces dla tego typu zasypów.

Edytowane przez santa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.