Skocz do zawartości

Niskie Blg i bulgotanie


mpx80

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Piąty dzień fermentuje mi Lager Coopersa z cukrem (najpierw zrobiłem potem poczytałem :P ). O ile w pierwsze 4 dni bulkało jak szalone to teraz w piąty dzień bulka raz na 4 minuty. Zrobilem pomiar Blg i wyszło mi 1 - 1,5 Blg. Czy mimo bulkania przygotowywać się do butelkowania (z cukrem) czy poczekać jeszcze na obniżenie Blg - tylko czy może się jeszcze obniżyć? Niestety nie zrobiłem pomiaru przed podaniem drożdży. Temperatura fermentacji ok 21 st C. Zapomniałem dodać że to moja pierwsza warka więc proszę o wyrozumiałość :P

Edytowane przez mpx80
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak pisze Gawon - zostaw na jeszcze 3-4 dni i dopiero wtedy zrób kolejny pomiar. Jeśli inny od poprzedniego zostaw na kolejne 2-3 dni. W tym czasie nie otwieraj, nie zaglądaj, nie ruszaj. Tak, wiem że za pierwszym razem to baaaaardzo trudne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tej pory nie zaglądałem i jak na razie nie zamierzam zaglądać do środka :). Sprawdzę Blg za kilka dni ale zastanawia mnie czy możliwe jest że ten pomiar jeszcze spadnie? Na forum nie widziałem nigdzie żeby ta wartość spadła poniżej 1?

Edytowane przez mpx80
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brewkit może zejść bardzo nisko. Zaczekaj parę dni i zabutelkuj. Dla porządku zmierz bailing jutro i np. w środę i butelkuj. Nic nie zlewaj na cichą, przy brewkicie skórka nie warta wyprawki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie napisałeś w jakich temperaturach proces się odbywa, ale z moich brewkitowych doświadczeń, to powiem Ci, że niżej raczej nie zejdzie. Jeśli już piana opadła, a jeżeli fermentujesz w okolicach 20 stopni, to założę się, że opadła, to jest po fermentacji. Jeżeli robisz w cieple, to bulka co2, które ucieka z piwa. Pomyj gary, przygotuj butle, sprawdź baling spławikiem, czy nie spadł jeszcze i jechane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fermentuje się praktycznie cały czas w 21-20 st C. Wczoraj bulkało tak jak pisałem raz na 4 minuty (choć były okresy że co 20 sekund) a dziś widzę że poziom wody w rurce się podniósł i nie zapowiada się żeby coś bulkło. Dziś pomiar Blg wskazał delikatnie poniżej 1 więc coś od wczoraj spadło. Zauważyłem też że zmienił się smak. Wczoraj było kwaskowate na początku i przechodzące w goryczkę na końcu. Dziś tego kwaśnego smaku jest dużo mniej i dominuje goryczka. Wprawdzie nie zaglądałem do środka ale jak przyjdzie na to pora to czy coś powinno być widać na powierzchni?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pojedyncze bąbelki, takie jakby z herbaty/mydła - pozostałość po pianie, trochę obeschłych drożdży na ściankach i właściwie tyle. Dużo jest zdjęć tu na forum i na internetach, ale po brewkicie jest generalnie w miarę czysto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.