Skocz do zawartości

Ile czasu może trwać aktywnie fermentacja burzliwa?


Arkra

Rekomendowane odpowiedzi

19 maja czyli 8 dni temu zatarłem Belgian Trippel. PO chmieleniu i wystudzeniu warki blg wyszło 21. Zadałem gęstwą ( II pokolenie) 3787 Trappist HG. Aktywnie fermentacja burzliwa zaczeła się na następny dzień i trwa do dziś. W pewnym momencie wypchnęło mi trochę piwa przez rurkę fermentacyjną. Wzorem poprzednich moich warek aktywnie burzliwa trwała max 4 dni. Potem była cisza. W tej warce bardzo aktywnie trwa ona już 7 dzień. CO2 wydziela się przez rurkę fermentacyjną co 15-20 sekund. Temperatura fermentacji 17-19 st C. Nie badałem obecnego blg bo nie jest wskazane niepotrzebne otwieranie fermentatora. Wiem drożdże mają co robić ale wcześniej również zacierałem portera z 21 st blg i aktywnie przestało bulgotać po 4 dniach. ( portera i tak zostawiłem na 2 tyg burzliwej).

Moje pytanie jest tematem postu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, ale nie o to pytam.

Pierwszy raz mam do czynienia z tak długo utrzymującym się procesem aktywnej fermentacji.

Jeśli to normalne to będę czekał dalej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to chyba jeszcze muszę sporo poczekać.

Czy w takim razie po np 30 dniach fermentacji burzliwej przelewać piwo na cichą czy pakować w butelki

A co z gęstwą? Da się po takim czasie jeszcze cos odzyskać na 3 pokolenie?

Drożdże są bardzo pracowite i szkoda by mi było kupować nowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy w takim razie po np 30 dniach fermentacji burzliwej przelewać piwo na cichą czy pakować w butelki

30 dni, to na pewno nie będzie ci pracować, a i tak ryzyko infekcji bardzo wzrośnie, szczególnie o tej porze roku. Tak jak Jacer napisał, jak nie zmierzysz blg to niczego się nie dowiesz. Wyparz i zdezynfekuj porządnie nawet zwykłą chochlę do zupy, nabierz próbkę i zmierz. A najlepiej wrzuć do fermentora sam pływak od cukromierza (oczywiście zdezynfekowany).

 

 

A co z gęstwą? Da się po takim czasie jeszcze coś odzyskać na 3 pokolenie?

Wiki się kłania. http://www.wiki.piwo...stwy_drożdżowej

Edytowane przez karczmarz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy w takim razie po np 30 dniach fermentacji burzliwej przelewać piwo na cichą czy pakować w butelki

30 dni, to na pewno nie będzie ci pracować, a i tak ryzyko infekcji bardzo wzrośnie, szczególnie o tej porze roku. Tak jak Jacer napisał, jak nie zmierzysz blg to niczego się nie dowiesz. Wyparz i zdezynfekuj porządnie nawet zwykłą chochlę do zupy, nabierz próbkę i zmierz. A najlepiej wrzuć do fermentora sam pływak od cukromierza (oczywiście zdezynfekowany).

 

 

A co z gęstwą? Da się po takim czasie jeszcze coś odzyskać na 3 pokolenie?

Wiki się kłania. http://www.wiki.piwo...stwy_drożdżowej

Dzięki jacer, dzięki karczmarz

zmierzę wieczorem blg i zobaczę co wyszło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy THG , u mnie tak samo długo fermentacja trwała. Ale znowu one bardzo głęboko odfermentowują . Rzadko u mnie obserwuje odfermentowanie poniżej 3 , a tripla na tych drożdzach zjadły do lekko poniżej 2. Zbierania gęstwy bym się nie obawiał , nie przeprowadzam cichej i często po 3 ,4 tygodniach zbieram jesli nie ma niepokojących objawów. Jak pisali koledzy wyżej , tylko pomiar.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te moje THG wcześniej pracowały na dublu i z 18 blg odfermentowały do 4.

Zajęło im to tydzień a aktywnie fermentowały przez ok 3 dni.

Wyzsza też była temperatura 22-24 st C

 

Dubbel wyszedł super.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.