Temat jedzenia to rzeka, której nie zgłębiłem, a poza tym nie jestem wybitnie doświadczonym biegaczem...
Z zasad, których przestrzegam to zawsze po bieganiu (zawody czy trening) uzupełnianie węglowodanów w ciągu 20 minut po zakończeniu biegania. Czasem strzelę najwyklejsze cukry, wafelek albo coś w tym stylu.
Przed zawodami trzeba trochę powalczyć o glikogen. Co prawda za wiele się go nie uzbiera, ale warto spróbować. Ja na kolację ładuję w siebie makaron. Do półmaratonu warto strzelić go dwa wieczory z rzędu. Kiedyś czytałem o koncepcji wyrzucenia węgli w ostatnim tygodniu bodajże przez 3 czy 4 dni, a na 2 czy 3 dni przed startem posiłki węglowodanowe. Tyle, że to koncepcja pod maraton. Nigdy nie próbowałem, ale też nie czuję potrzeby by tak się bawić.
Rano przed startem lekkie śniadanie (na 3 godz. przed startem). Chleb z dżemem albo miodem. Na półtorej, no czasem godzinę przed startem wciągam banana, ale lepiej to przetestować na treningu, by nie złapać kolki.
a propos kolki. Po rozgrzewce (tak ok. 1,5 km truchtu) rozciągam się i robię wszelkiej maści skręty i krążenia tułowia by rozgrzać przeponę. Na ile to działa nie wiem, ale wolę dmuchać na zimne.
I jeszcze jedna istotna rzecz. Nawodnienie (które niestety przed pilskim półmaratonem olałem). Na trzy dni przed startem należy więcej pić. Niewielkie ilości, ale często, mocz ma być wodnisty. Na połowki zabieram ze sobą bidon i co 2 km pociągam z niego 2-3 łyki plus jak jest ciepło korzystam z dobrodziejstwa punktów z wodą/izotonikiem. Pilska połówka miała być lajtowa i nie nawadniałem się wcześniej. Efekt był taki, że na 13 km prawie padłem, mimo, że popijałem co 2 km, a na punktach odżywczych brałem izotonik. Słońce i upał zrobiły jednak swoje.
A w rodzynkach jest duuużo cukru stąd je podali.
Własnie, będziesz startował w City Trail?