Skocz do zawartości

Przemall

Members
  • Postów

    100
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi opublikowane przez Przemall

  1. 35 minut temu, Bolt napisał:

    Czyli robisz podstawowe błędy...dramat.
    Co za problem napowietrzać łyżką/blenderem/czystym tlenem etc?
    Poczytaj badania o uwodnieniu drożdży w wodzie, jakie ma mieć temperatury etc. Wsypywanie do piwa to głupota. Co się ma zakazić? WTF? :P
    "albo trzymać w zamkniętym schowku gdzie jest 12 stopni i RIS miał 14 stopni w wiadrze, to i fermentacja nie była zbyt mocna." Tak napisałeś. Czyli fermentacja była w 12 stopniach zanim drożdże zaczęły pracę.

    Wyobraź sobie, że RIS nie robiłem na US-05, nie wiem kto na nich robi risa, us-05 pisałem w odniesieniu do APA/IPA

    35 minut temu, Bolt napisał:

    Czyli robisz podstawowe błędy...dramat.
    Co za problem napowietrzać łyżką/blenderem/czystym tlenem etc?
    Poczytaj badania o uwodnieniu drożdży w wodzie, jakie ma mieć temperatury etc. Wsypywanie do piwa to głupota. Co się ma zakazić? WTF? :P
    "albo trzymać w zamkniętym schowku gdzie jest 12 stopni i RIS miał 14 stopni w wiadrze, to i fermentacja nie była zbyt mocna." Tak napisałeś. Czyli fermentacja była w 12 stopniach zanim drożdże zaczęły pracę.

    Każda styczność z dodatkowym narzędziem po gotowaniu to ryzyko zakażenia.

     

    Poza tym jak kiedyś pracowałem w browarze i miałem okazję warzyć z piwowarem z innego browaru to mówił, żeby pod żadnym pozorem nie uwadniać drożdży. Opakowanie z drożdżami spryskać środkiem do dezynfekcji, spryskać właz tanka, spryskać nożyczki, rozciąć opakowanie, wsypać bezpośrednio i zamknąć. Za duże ryzyko, żeby przez głupi błąd zakazić całą warkę.

  2. 3 godziny temu, Bolt napisał:

    Hmm dochodzi jeszcze kilka czynników:
    -Temperatura
    -Napowietrzanie
    -Sposób udowdnienia etc

    Jak Us-05 miały pracować w 12 stopniach? Bez podnoszenia stopniowego temperatury to jest niemożliwe..

     

    Nie napowietrzam bo niby jak, nie uwadniam, bo szkoda ryzyka że coś się zakazi, prosto z paczki do wiadra sypię.

     

    Dlaczego wciskasz mi w usta słowa, których nie napisałem? Gdzie niby napisałem, że US-05 fermentowały w 12 stopniach?

  3. 23 godziny temu, Stachu01 napisał:

    Radziłbym to piwo wypić szybko przy takim odfermentowaniu przy butelkowaniu. Ile dałeś cukru do refermentacji?

    65 gramów na 15l piwa

    W dniu 7.01.2023 o 08:53, wizi napisał:

    Daj znać czy będzie gejzer w butelkach? Te widoczne cząsteczki są w całej toni piwa i trafiły do butelek?

    tak, tak samo jak w przypadku portera 30blg, rozwiązanie było takie, że pierwsze butelki to lałem do szklanki przez sitko, a kolejne butelki odstawiłem na 5 lat i na tyle osiadło, że leje się klarowne.

     

    W dniu 6.01.2023 o 15:14, Bolt napisał:

    A ja doskonale wiem z czego...z tego, że masz fatalne podejście do drożdży. 12 która kończy na 5BLG? Absurd...absurd, którego nigdy bym nie zabutelkował.

    Na 20l piwa idzie jedna paczka US-05 i z 12 schodzi do 5, gdzie tu fatalne podejście? Tak jest w instrukcji.

     

    W przypadku tego RIS miałem wybór albo trzymać w pokoju (mam 24-25 stopni w każdym pokoju w domu), albo trzymać w zamkniętym schowku gdzie jest 12 stopni i RIS miał 14 stopni w wiadrze, to i fermentacja nie była zbyt mocna.

  4. 48 minut temu, Bolt napisał:

    Odefrmentowało beznadziejnie jak na stosunkowo duży udział cukrów prostych. Ledwie z 63%?

    porter mi kiedyś podobnie odfermentował, nie wiem od czego to zależy ale mi nawet APA zacierana wytrawnie z 12-14blg odfermentowuje max do 5-6blg

  5. W dniu 23.12.2022 o 19:12, anteks napisał:

     

    Nie chodzi o to że na sucharach tylko o ilość tych drozdzy, mozesz cyknąc zdjęcie tego tłuszczu na powierzchni?

     

    Dziś zabutelkowałem, piwo ładnie odfermentowało z 23.5blg do 9blg. Więc z refermentacją to ma około 9% koholu. Pachnie wspaniale, a na smak przyjdzie poczekać.

    1673007857856.jpg

  6. W dniu 23.12.2022 o 19:12, anteks napisał:

     

    Nie chodzi o to że na sucharach tylko o ilość tych drozdzy, mozesz cyknąc zdjęcie tego tłuszczu na powierzchni?

    Jak będę butelkował to zrobię fotkę tego co jest w wiadrze na cichej.

     

    W dniu 23.12.2022 o 21:49, Stachu01 napisał:


    Błagam powiedz, że trolujesz

     

    Nie, dlaczego miałbym?

  7. Oczywiście, że bałtyk był na sucharach i nie było problemu z fermentacją, do dziś mam kilka butelek a to piwo ma już 4-5 lat mniej więcej, ostatnio otwierałem w zeszłego sylwestra jedną butelkę i był to zdecydowanie najlepszy porter bałycki jaki piłem.

     

    Z tą nutellą to każdy nie wiadomo o co się czepia i mówi, że się "nie da". Co się nie da? Jak wrzucę do garnka to mi ona wyskoczy z powrotem?

    Piwo już jest na cichej, drożdże ładnie pracowały, sporo się zrobiło piany, z 19.5l przed fermentacją zostało 15.5l na cichej i dalej sobie dofermentowuje. Tłuszczyk ładnie się zebrał na powierzchni, więc nie zabraknie elementu tłuszczu bo on tam jest.

  8. W dniu 20.12.2022 o 13:51, Bolt napisał:

    Pewnie że za mało takie piwo na sucharach bez gęstwy to nic dobrego nie będzie. 
     

    Generalnie ten temat świetnie pokazuje brak wyobrażenia o przekładzie dodatku na smak końcowy. Zero pojęcia o projektowaniu receptury etc. A raczej można dodać z 4-5blg laktozy, orzechy odtłuszczone, dobre nasiona kakao i trochę wanilii i może byłoby coś Ala nutella. 

    Takie głupoty z tymi drożdżami każdy mówi, że się w pale nie mieści.

    Do 20l brzeczki 12blg zalecana jest jedna paczka, tu jest 20l 23blg więc nie jest to nawet dwa razy więcej cukru więc spokojnie te dwie paczki wystarczą. Kiedyś robiłem porter bałtycki 30blg i na dwóch paczkach ładnie odfermentował.

     

    W dniu 21.12.2022 o 08:18, Bolt napisał:

    Szczerze nie rozumiem idei tematu. Każdy mówi Ci dlaczego to bez sensu a Ty i tak z góry podjąłeś decyzje. Teraz dalej brniesz w swoje. Miejmy nadzieje, że inni wyciągną wnioski z tematu i spróbują zrobić sensowne piwo. 

    Moje pytanie było "ile" a nie "czy".

    I nie obchodzi mnie coś "ala nutella" ma być nutella i koniec.

     

    W dniu 9.12.2022 o 16:47, Stachu01 napisał:

    Jak wrzucisz nutelle do piwa to nie będzie smakować nutellą. Większość nutelli to cukier i tłuszcz. Tłuszcz nie wpłynie na smak piwa, a jedyne co to będą ci pływać oka jak na rosole. Cukier przefermentują drożdże, więc zostaje kakao i orzechy laskowe, których tak bardzo nie chcesz w czystej postaci dodać do piwa. Lepiej już jak dodasz aromatu po skończonej fermentacji jak napisał @Seven . Serio zmarnujesz sobie RISa waląc do niego słoik nutelli, a smaku nutelli i tak nie osiągniesz. Laktozę proponowałem dlatego, że drożdże jej nie zjedzą i piwo będzie dzięki temu słodkie(jak nutella) orzechy laskowe i kakao, bo są składnikami odpowiedzialnymi za smak nutelli. Rób jak uważasz, ale bądź gotowy na wylanie RISa w kanał, bo będzie nie do picia.

    Nie martw się tym, że piwo będzie zmarnowane, nie ma z tym problemu bo to piwo jest darmowe.
    Surowce kupuje mi żona więc za darmo, a jak chodzi o cenny czas to mój czas jest bezwartościowy bo jestem bezrobotny więc to piwo kosztuje dokładnie 0zł. Nawet jak wyleję to nic nie tracę.

  9. Mała aktualizacja.

    Piwo jest uwarzone, to był długi proces, bo wyszło 33l brzeczki, dorzuciłem 825g nutelli, zacząłem odparowywać, a na końcu chmielenie.

    Finalnie mam w fermentorze 19l 23BLG, poszły dwie paczki s-04, temperatura na wiadrze to 16 stopni.

    Czy ma ktoś doświadczenie z tymi drożdżami i wie po ilu dniach mogę przelewać na cichą?

  10. 1 minutę temu, zasada napisał:

    OK. Ja rozumiem, że zrobisz tak jak będziesz chciał. Napisz w tym wątku jaki efekt przyniósł ten dodatek w gotowym piwie.

     

    Jak najbardziej dam znać, z tym, że RIS trochę sobie będzie fermentował.

    W każdym razie moje kluczowe pytanie było o ilość. W ramach eksperymentu poleci po prostu jedno opakowanie bodajże 825g, zbliżona wartość do kilograma z porady innego użytkownika.

  11. 10 minut temu, zasada napisał:

    OK, ale rozumiesz, że nie da się tego zrobić?

    Smak-aromat nutelli uzyskasz przez dodatek tego co jest w niej najistotniejsze: kakao i orzechów a nie tej reszty.

    O orzechach w piwie, o czekoladzie w piwie zostało już sporo napisane na forum i poza nim. Przeszukania forum Ci nie proponuję bo to pewnie już zrobiłeś zanim zadałeś pytanie. Najwięcej jest po angielsku więc warto sprawdzić pod tym kątem serwisy takie jak BYO (np. art o czekoladzie, świeży tekst o pastry stoutach, opowieści piwowarów zawodowych o wykorzystaniu orzechów) czy Beer&Brewing (orzechy jeden i dwa)...

    Powodzenia!

    Idąc tym tokiem myślenia to po co smarować kanapkę nutellą, wystarczy posypać kakao i orzechy i będzie identyczny smak nie do odróżnienia.

     

    Nie dodam orzechów do piwa bo po pierwsze ich nie lubię, po drugie raz już piłem krafta z orzechami i był ohydny, a nutella mi smakuje

  12. 52 minuty temu, Stachu01 napisał:

    Laktoza ma tutaj podbić słodycz w piwie, żeby w smaku przypominało nutellę. Dodatek Kakaowca i orzechów laskowych powinien dać smak zbliżony do nutelli.

    Moje zdolności sensoryczne równają się zeru. Nigdy nie czuję w piwie niczego co mogę obejrzeć na recenzjach piw. Jak widzę piwa z dodatkiem laktozy i ktoś mówi, że są gładkie, kremowe to ja niczego takiego nie odczuwam. Nigdy w życiu żadnej wanilii nie czułem w barrel aged. Jak chcę poczuć konkretny aromat to muszę dowalić łopatą. Także dodatek laktozy w żadnym stopniu mnie nie zadowala. Lubię nutellę, mógłbym jeść kilogramami i chciałbym to czuć w RISie a przy okazji mieć goryczkę. Stąd wybór bezpośredniego dodatku a nie zamienników.

  13. 13 godzin temu, monodem napisał:

    Racja. Będą pływały oczka jak w rosole mojej babci.Piany raczej też nie będzie. 

    To jeszcze lepiej

    13 godzin temu, Stachu01 napisał:

    Ja bym nie dawał nutelli do piwa bo to prawie sam tłuszcz. Moim zdaniem lepszym pomysłem na podobny efekt jest przy warzeniu podbić blg laktozą tak o 3-4 blg i na cichą wrzucić uprażonych w piekarniku orzechy laskowe i ziarna kakaowca.

    Laktoza ma inny smak, nawet nie zbliżony do nutelli.

    Pozostaje dalej drugie pytanie, jak w ogóle dawkować dodatki, a zwłaszcza taki dodatek, bo nie mam pojęcia.

  14. 6 godzin temu, korzen16 napisał:

    Dokładnie tak, to już lepiej sypnąć na początek gotowania marynkę, a pozostałe chmiele aromatyczne na samą końcówkę, whirpool i na zimno.

    Nie głupi pomysł w sumie

     

    PS: Choć z drugiej strony jestem browarem domowym a nie restauracyjnym, nie muszę oszczędzać pare zł na chmielu i dawać marynkę, to hobby a nie biznes,  myślę że jak dam łącznie 60g tych chmieli na goryczkę to nie zbiednieję i nic złego się nie stanie  z piwem.

  15. Ogólnie tak robię, max 2-3 chmiele, ale to piwo robię w ramach eksperymentu, więc koniecznie chcę te 5-6 chmieli, zobaczyć efekt.

    Wg beersmith jeśli bym dał w 60' po 10g każdego, 20' po 10g każdego i 0' po 10 każdego to wyjdzie około 50 ibu a potem na zimno 6 x 70g = 420g. Wydaje mi się że całkiem sporo jak na 50l, więc powinien być mocny aromat, mylę się?

  16. Witam, planuję uwarzyć mocno chmieloną APĘ, głównie na aromat, więc będzie chmielenie na zimno.

     

    Ekstrakt 12 plato

    warka 50l

    IBU 40-50

    zasyp

    6kg pilsner

    5kg munich (chyba 2, aby zbalansować goryczkę)

    0.5kg carapils

     

    Chcę użyć 6 chmieli (Amarilo, Centennial, Chinook, Citra, Mosaic, Simcoe)

     

    Macie jakiś pomysł jak je sypać?

    na 60' równa ilość każdego z nich? potem przy 20' i 0' to samo? jak i na zimno?

    Do tej pory miałem styczność z Simcoe i Citrą,  więc nie jestem pewien czy któryś tu nie będzie zbyt mocny lub zbyt słaby i zniknie/przykryje resztę.

     

  17. Witam, poszukuję sklepu z surowcami do browaru.

    Problem polega na tym, że od każdego browaru dostaję odpowiedzi w stylu.

    "Nie sprzedajemy takich ilości, tylko sprzedaż detaliczna"

    "Mamy tylko podstawowe słody"

    "Nie mamy słodu, mamy tylko chmiel"

     

    Czy jest jakiś godny polecenia sklep-hurtownia, w którym można zamówić bez problemu około tony słodów na raz? Oczywiście z pełną ofertą słodów a nie tylko z jęczmiennym.

  18. No widzę, że bez ironii w tym kółku wzajemnej adoracji się nie obejdzie.

    Warzyłem w domu do tej pory i wszystko było w porządku, teraz po prostu będę warzył warki po 5 hekto, stąd moje pytania.

    Jednak wolę dopytać niż robić na pałe i utopić pieniądze.

    Na pewno będzie się to różniło jeśli chodzi o wydajność itp.

    Wg. Beersmith wydajność w domu wychodziła mi na poziomie 70-75%.

    Jaką wydajność mogę założyć na profesjonalnym sprzęcie?

  19. Witam, ile będzie potrzebne drożdży do uwarzenia 500l piwa?

    Czy jest różnica pomiędzy dolnymi a górnymi? Górne poleciałbym klasycznie US-05, ale co wykorzystać do lagera?

    Suche czy nie? Drożdże będą odzyskiwane do następnych warek.

  20. Witam, ten porter 30blg przestał fermentować jakoś tydzień temu, najpierw ruszył ostro aż wywalił dekiel a potem szybko skończył.

    Z 30 BLG zeszło do 17, minęło około 2 tyg. Problem jest taki, że od tygodnia nic się nie dzieje.

    Przelałem go na cichą bo całe wiadro i na dole i na górze było oblepione drożdżami i zaczynało śmierdzieć.

    Po przelaniu na cichą piwo pachnie dość ciekawie, raz już czułem taki zapach i jeśli mnie pamięć nie myli był to podwójny koźlak z trzech koron.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.