Skocz do zawartości

Browarnik Sebol

Members
  • Postów

    361
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Wpisy na blogu opublikowane przez Browarnik Sebol

  1. Browarnik Sebol
    Dawno mnie tu nie było !!! Wszystko brak czasu a warzyć trzeba !!!
    Zwiększyłem częstotliwość warek,ale już nawet nie robię dokładny zapisków w trakcie warzenia, tak że zostaje mi tylko podać "suche" dane poniżej odnoszące się do dwóch ostatnich warek.
    Ostatnio byłem kilka dni "słomianym wdowcem", Żonka z młodszym synem byłą w szpitalu na wycięciu migdałów ( na szczęście już po wszystkim, wszystko ok), ja zajmowałem się starszym, tak zostało mi tylko warzenie nocne... powiem krótko, NIGDY WIĘCEJ !!! Padłem na "ryj" ok. 01.30 w nocy, oczywiście rano ośmiolatka to nie obchodzi, 7,00 i stary wstawaj !!! No ale mam nadzieję że jakość piwka wynagrodzi trudności! Następna warka robiona wczoraj, kolejny raz bohemski pils (trzeba jeszcze wykorzystać niskie temperatury dopóki można), tym razem poszło tak szybko że aż żałowałem że nie pisałem dokładnej rozpiski, bo zacząłem własnie nie pamiętam czy o 11,30 czy o 12,00 i o 16,30 już po wszystkim piłem kawkę... Towaru zakupione jeszcze na jedno powtórzenie California Common i Bochemskiego pilsa, ale, no to pierwsze pewnie tak, bo fermentowane w trochę wyższej temperaturze, ale na to drugie już nie wiem czy temperatury pozwolą.
    Trzeba już intensywnie kombinować lodówkę.
     
     
     
     
    Warka #10 11.03.2016- California Common
    ================================================================================
     
    Wydajność: 84 %
    Gęstość początkowa: 1,054
    Gęstość końcowa: ?
    Objętość 26,5 L
     
    Składniki fermentacji
    ================================================================================
     
    Strzegom - Pale Ale 5,5 kg
    Strzegom - Karmelowy 600 0,2 kg
    Weyermann - Carapils 0,2 kg
     
     
     
    Zacieranie
    ================================================================================
    63 ℃ 30 min
    73 ℃ 30 min
    78 ℃ 5 min
     
    Chmiele
    ================================================================================
     
    Northern Brewer 40,000 g 60,000 min
    Northern Brewer 30,000 g 15,000 min
    Northern Brewer 30,000 g 0,000 min
     
     
     
    Drożdże
    ================================================================================
     
    Saflager W 34/70 gęstwa ok.200ml zadane w 19℃ temp. fermentacji 16℃
     
     
     
     
     
    Warka # 11 13.03.2016 Bohemian Pilsner
     
    Składniki fermentacji
     
    Strzegom - Pilzneński 5,000 kg
    Weyermann - zakwaszający 200 g
     
    Chmiele
     
    Saaz 70,000 g Gotowanie 60,000 min Granulat
    Saaz 20,000 g Gotowanie 30,000 min Granulat
    Saaz 10,000 g Gotowanie 0,000 s Granulat
     
    zacieranie
    63℃- 30 min
    72℃- 30 min
     
    gęstwa 300ml Saflager W 34/70 zadane w 14 ℃
     
    wyszło
    26 L 12,5 blg
    SG 1,049
    FG ?
    wydajność wg.BT 80%
  2. Browarnik Sebol
    W weekend oczywiście nie wytrzymałem, miało być otwarte za tydzień, no ale cóż...
    Przy rozlewie #5 Grodziskiego bałem się że będzie niepijalne, nawet dla mnie ,bo Małżonka od razu powiedziała że to nie dla niej( zapach "metki"). I miłe zaskoczenie!!! bardzo mi zasmakowało, zapach wędzonki ale na poziomie nie zabijającym nawet dla nie wprawionego.Goryczka mocna ale przyjemna.Zobaczymy za jakiś czas jak jeszcze mocniej nagazuje, i własnie ? wg. doświadczonych, kiedy grodzisz jest najlepszy do picia, jak długo powinien leżeć?
    Drugi temat tego tygodnia, stwierdziłem za małe wybicie mojego browaru ( jak to dumnie brzmi !!), tzn. kiedy warzyłem górniaki, to wystarczyło burzliwej do 2 tyg. i następne, ale teraz, na dolniakach, wolę jednak przetrzymać dłużej, a warzenie co 3 tyg....to co najwyżej na bieżące zużycie a gdzie zapas na lato !!!! i po takich oto wnioskach kolejne zamówienie jedzie kurierem , trzy fermentory, tym razem bez osprzętu, będą do fermentacji a jeden "stary" z karnikiem zostanie do filtracji i rozlewu. W piątek prawdopodobnie rozlew #6 Bohemian Pils, a w sobotę #8 Marcowe !!
  3. Browarnik Sebol
    W piątek ( prawie trzynastego !!!), ale po kolei...Zaplanowane warzenie miałem raczej na sobotę, ale w międzyczasie okazało się że wypadnie z wizytą szwagrostwo,na całą sobotę,a niedziela wiadomo,walentynki, nie dzień na warzenie. Więc w piątek, po powrocie z pracy szybka decyzja ...warzymy!!!
    Kiedy sprzęt był prawie gotowy, olśnienie, przecież żeby zwolnić fermentor z kranikiem do filtracji, musze najpierw zabutelkować warkę #6 Bohemski Pils !!! (teraz już dodatkowe fermentory zakupione,będzie łatwiej).
    No to maraton, gar zacierny, woda, szykowanie słodów ,kontrola temperatury, podgrzewanie, a tutaj dodatkowo, w międzyczasie, butelkowanie 23 litrów !!! NIGDY WIĘCEJ!!! no ale udało się ok.22.00 koniec i pad na twarz....mam nadzieję że będzie warto za parę miesięcy jak marcowe dojrzeje!!!
    A tak to wyglądało w szczegółach :
     
    Warka #8- Marcowe
     

     
     
    Składniki fermentacji
     
    Strzegom - Wiedeński 4 kg
    Strzegom - Monachijski II 1,5 kg (pierwszy raz użyty, aż myślałem że coś pomyliłem w pośpiechu szykując słody, ale nie , raczej tak ma być, brzeczka była bardzo czerwona przy filtracji!!! ale teraz już fermentująca wygląda nieco inaczej, chyba tak jak powinno być)
     
     
     
     
    Zacieranie
    66-63 ℃ 30 min
    74-69 ℃ 40 min
    78 ℃ 5 min
     
    Chmiele
    Hallertauer Tradition 40,000 g 60,000 min  

    Co ciekawe, pierwszy raz (a może pierwszy zauważony) PRZEŁOM !!! i to taki konkretny szkoda ze nie zrobiłem zdjęcia.
    Tettnanger 20,000 g 30,000 min
     
     
     
     
    Wydajność: 83 %
    Gęstość początkowa: 1,051
    Gęstość końcowa: ?
    Objętość 26 L
     
     
     
    Drożdże Saflager W 34/70 1 op. zadane w 20 ℃ (wiem,wiem) i od razu przeniesione w otoczenie o temperaturze 7 ℃ (do rana brzeczka miała 10 ℃)
    Teraz delikatnie fermentuje niewielka piana,temp. brzeczki 9 ℃.
  4. Browarnik Sebol
    20.02.2016 Warka #9 dokonana!!! Miał być Eisbock ale niestety, raczej nie będzie okazji "wymrozić"... czyli będzie Doppelbock!
     
    Poszło szybko,sprawnie,ale...niestety zawinił czynnik ludzi! nie mam pojęcie jak, zagubiłem się zupełnie! Po sprawdzeniu
    a.Receptury w BrewTarget
    b.Stanu magazynowego "planowaniu warek" plik exel
    c.Stanu magazynowego "fizycznie" w zamrażarce....Wszystkie trzy się różnią !!! tylko przez chwilę próbowałem dociec jak to się mogło stać, ale stwierdziłem że szkoda czasu, i tak do tego nie dojdę,szybka korekta receptury,właściwie chmielenia, i jest jak jest, trudno. Kolenia niemiła niespodzianka, po przelaniu do fermentora,prze "skarpetkę", bardzo dużo chmielin się przedostało,choć ostatnio też tak robiłem i było ok.
    Podejrzewam
    a.niedokładne założenie skarpetki na wężyk
    b.rozstąpienie się skarpetki przy wyciąganiu
    c.jakąś większą dziurkę w skarpetce, więcej pomysłów nie mam.
    Za to w filtracji i wysładzaniu małą rewolucja! Jako że to pierwsza warka z takim zasypem (7,7kg),bałem się trochę o "sraczwężyk". I wpadłem na coś takiego w kuchni http://archiwum.allegro.pl/oferta/sitko-do-gotowania-na-parze-duze-28-cm-i4065569020.html , pewnie to żadna nowość,taki false bottom ale sprawdziło się rewelacyjnie! żadnego zatrzymania filtracji a wydajność 83% ! Sitko co prawda mniejszej średnicy niż fermentor do wysładzania, ale akurat wystarczający żeby "osłonić" filtrator. A tak to wyglądało w szczególe.
     
    11.30 start
    12.20 słody
     
    Strzegom Pilzneński 2,5kg
    Strzegom Wiedeński 2,5kg
    Strzegom Monachijski II 2,5kg
    Strzegom Barwiący 0,2kg ( i tutaj też błąd, nie wiem dlaczego tak dużo miałem zapisane w recepturze, za dużo!!!) EDIT: okazuje się że jednak dobrze, coś ten BT "świruje", co go odpalam to coś inaczej pokazuje.
     
    zacieranie
    64℃ 15min
    73℃ 45min
    78℃` 5min
     
    13.40 do filtracji
    14.00 początek filtrowania
    15.20 koniec wysladzania
     
    15.30 gotowanie
     
    chmielenie
    Northern Brewer 25g 60' (miało być Perle 50g 60"!!!)
    Northern Brewer 25g 30'
    Hallertau Traditions 10g 0' (miało być 30g)
     
    16.40 koniec gotowania
     
    Początek chłodzenia
    16.55 koniec chłodzenia do 25℃`
    17.45 zakończenie łącznie z myciem
     
    Wyszło 25L 18 blg OG1,074
     
    Brzeczka schłodzona na balkonie do 17℃` zadana gęstwa drożdżowa Saflager W 34/70, i na strych gdzie jest poniżej 10℃`.
     
    I tu znów niespodzianka, drożdże ruszyły po kilkunastu godzinach "z kopyta" tak że w pierwszym dniu temp. mierzona w środku fermentora 14℃`! ale już na drugi dzień ok.10℃` i tak szaleją do teraz.
  5. Browarnik Sebol
    ...że już nigdy nie będę robił kilka rzeczy jednego dnia!!! Ale stało się, miałem w piątek przelewać #17 na cichą, w sobotę #16 butelkować a w niedziele #18 warzyć. Ale życie oczywiście zweryfikowało plany, i wszystko robiłem w sobotę... Na szczęście wszytko poszło o wiele sprawniej niż ostatnio taki maraton, i nie byłem wieczorem aż tak bardzo wykończony...
  6. Browarnik Sebol
    No to warka #3, Premium American Lager, w butelkach! wyszło 45x0,5l.
    A po świętach warka #4 Kölsch, na cichą i plan taki że od razu warka #5 Grodzisz na gęstwę z Danstarów Nottingham, gdyby coś nie wyszło w zanadrzu US-05.
  7. Browarnik Sebol
    Chyba wcześniej nic nie napisałem o degustacji warki #3 American Premium Lager ( ten oszukany lager). Piwko wyszło wyśmienite ! nagazowanie w sam raz (4g glukoz /0,5L). Wczoraj, z niemałym zniecierpliwieniem, odbyła się degustacja warki #4 Kölsch. I...kolejna rewelacja !!! W porównaniu do #3, tak jak wychodzi wg.BT, bardziej wytrawnie ,mniej słodowo. Ale #3 robiłem przed przestudiowaniem dokładnie stylu APL, kolejna warka będzie też chyba APL ale już nieco zmodyfikowana receptura, będzie bardziej zbalansowane pomiędzy chmielowością a słodowością. Co do #4, kolejne doświadczenie z refermentacją, na #3 jak już pisałem poszło 4g/o,5L glukozy. Ale fermentowało na cichej w niższej temperaturze i być może dlatego nagazowanie jest w sam raz. Przy rozlewie #4 pod koniec zabrakło mi glukozy krystalicznej, kończyłem na zwykłym cukrze. I tutaj doświadczenie, sypałem tyle samo,4g/0,5L cukru. po 2 tyg. w temp. pokojowej butelki z cukrem są dużo (no może nie tak dużo) ale jednak mocniej nagazowane, piękna piana, wysoka śnieżnobiała, choć krótka. A butelki z glukozą niestety nie..
     
    I tutaj pytanie do doświadczonych: czy z czasem butelki z glukozą jeszcze nagazują mocniej?
     
    Z tego co wyczytałem, to wiedziałem że cukru się daje nieco mniej niż glukozy,ale nie myślałem że takie minimalne ilości mogą robić taką różnicę.No i wiem że niby z glukozą szybciej nagazuje, ale tu akurat obie otwierałem w tym samy czasie.
  8. Browarnik Sebol
    04.12.2015 Warka #1 degustacja.Nagazowanie już chyba nie zrośnie jest słabe ale znośne, piana ładna ,gęsta brązowa wysoka ale krótka.Smak wodnisty, jednak trzeba było posłuchać doświadczonych i nie robić 23L z brewkita ale mniej.Ale znośny, słodowy, chmieli prawie nie czuć.
    Warka #2 po tygodniu gazowania, nagazowanie zerowe, ale smak, aromat, kolor, rewelacja !!! następnego Dry Stouta i tak zrobię inaczej, ale ten i tak jest świetny, a to dopiero tydzień w butelkach! taki typowy Guinness.
    Warka #3 kończy przerwę diacetylową , i dziś na cichą,a właściwie na takie a'la lagerowanie w ok.10℃. A przy okazji pierwsza próba zdjęcia gęstwy i wykorzystania za tydzień.
    Przy okazji Dnia Darmowej Przesyłki, zakupione kilka drobiazgów oraz towar na następne trzy warki!!! Za tydzień okaże się w zależności od temperatur ,albo Kolsch albo Grodzisz ewe. Bohemian Pilsner ale to raczej wątpię.
  9. Browarnik Sebol
    Warki #12 Bohemski Pils i #13 California Common na cichej 9( w nowej skrzyni styropianowej ) warka #11 Bohemski Pils zabutelkowana z 140g cukru wyszło równe 50x0,5L.
    Warki #5 #7 #8 #9 #10 #11 po jednej sztuce pojechały na Wyspy Brytyjskie!!! (do rodzinki). Na wrażenia z degustacji czekam...
  10. Browarnik Sebol
    No to pierwsza warka w butelkach!!! Brewkit Coopers Lager + płynny ekstrakt ciemny nie chmielony.Wyszło coś w rodzaju Dark American Lager, przy najmniej ja sobie tak nazwałem!!! Tylko dlaczego z nastawionych 23L w butelki wyszło 20L!!!??? aż tyle schodzi na próbki BLG i w gęstwie po przelaniu na cichą?!?!?
     
     
     

     
     
     

  11. Browarnik Sebol
    Wakacje 2015,pobyt u rodzinki w UK,siostrzeniec otwiera jego pierwsze piwko z brewkitów...i tak to się zaczęło!!!
    Powrót do domu studiowanie internetu,kompletowanie sprzętu, czekanie na spadek temperatur.
    Wreszcie pierwsza warka z brewkita! Coopers Lager plus ekstrakt słodowy ciemny (wiem bez sensu trochę ,ale sprzedawca akurat na stanie nie miał innego),
    i warzenie raczej bez większego problemu,nie licząc stresu że drożdże uwodnione w za wysokiej temperaturze,jak się okazało stres niepotrzebny!
    Wyszło coś w rodzaju "EDIT" Dark American Lagera,stoi teraz na cichej (tak wiem bez sensu brewkita przelewać na cichą), dwa tygodnie na burzliwej spadek z 10,5BLG na 3BLG potem po czterech dniach jeszcze o 0,5BLG ,na cichą,stoi już 10 dni a pokrywa od fermentora nadal puchnie!!!"EDIT"BLG zbadanie,bez zmian,w niedzielę w butelki!!!.Drożdże kitowe, fermentacja początek w ok.18* pomieszczenia, potem jakieś 14*.Może dlatego.
    Wreszcie zdobycie gara (42 L!!!), i pierwsza warka z zacieraniem! oto przebieg.(Jakieś 8 h)
     

     
    Rozpoczęcie o 10.20 podgrzanie wody do 70' po wsypaniu słodów spadło o 5’
    od 11.10 zacieranie
    45min 63'
    15min 73'
    5min 78'
    12.40 zakończenie zacierania

    13.20 start filtrowania
    14.30 koniec filtrowania wysładzania

    Przed wysładzaniem ostatnimi 5L wody, SG 1.032
    SG 1.053 przed gotowaniem po filtrowania i wysładzaniu
    14.40 postawione do gotowania
    15.35 zagotowanie brzeczki..masakra, dwa palniki kuchenki gazowej!!!.
    16 45 do chłodzenia w wannie
    17.20 schłodzona do 35'
    17.55 przelałem w fermentor w temp.30'

    Po godzinie było 27' i jeszcze na balkon
    Uwodnione drożdże 18.00 30’
    Brzeczka nastawna 22L SG 1.061
    20.30 zadane drożdże 24'
    Po dobie w temp ok 16' coś się rusza ;-)
    Na drugi dzień "bulkało" już pełną parą,ale w miejscu ustawienia fermentora są bardzo duże różnice temperatur, w dzień do 13* a w nocy spada nawet do 5* i mniej,kiedy temperatura na fermentorze zaczęła spadać i dochodzić do 10*, wystraszyłem się i przeniosłem niżej, gdzie ma ok.16* pomieszczenie. Rano już było szaleństwo na maxa,piana pod dekiel!!temperatura na fermentorze ok.15*.
     
     
    Edit 08.11.2015 Sprawdziłem BLG po dwóch tygodniach zeszło z 15 do 3!!! w środę drugi pomiar i na cichą! a próbka z próbówki...rewelka!!!
  12. Browarnik Sebol
    Swego czasu zostawiłem w W-awie na Stalowej w depozycie piwnym kilka moich piwek.
    I, z czego jestem bardzo dumny, zebrały całkiem pochlebne opinie !!!
    Bardzo zachęca to do dalszej pracy.
     
     
    Bohemski Pils
    Marcowe
    American Premium lager
    California Common
    Grodziskie
     
    czekam jeszcze na recenzję Doppelbocka.
  13. Browarnik Sebol
    Skrzynia na balkonie się sprawdza, postaram się dorzucić zdjęcia, Bohemski Pils wyciągnięty po cichej do butelkowania miał 8 °C przy 20°C na zewnątrz!!! Niestety minusem jest brak sterowania, tak ze ostatnio włożony Grodzisz spadł do 15°C...Po prostu muszę się nauczyć regulować temperaturę ilością i częstotliwością wymiany wkładów. Na razie kolejny Grodzisz na burzliwej,warzony w sobotę,przy pomocy FD z ikei (pokrywka do smażenia do patelni, sprawdziło się) ale niestety wydajnośc strasznie słaba 60% a to za sprawą że muszę dopracować jeszcze odzyskiwanie brzeczki po wysładzaniu gdyż przy tym fałszywym dnie strasznie dużo mi zostało i nie chciało ściec jeszcze przez "sraczwężyk" i kranik ,oraz, choć kupiłem woreczek do filtracji 150 µ to nie chcaiło mi się jeszcze odzyska trochę brzeczki z chmielin, i zamiast planowanych 25L wyszło mi 18L....Planowany jeszcze jeden Grodzisz, a potem ze trzy Kölsche. Wszystko już na drożdżach płynnych, ponieważ domowy browar wzbogacił się o mieszadło magnetyczne!!! Dziś pierwsza próba.Tyle z pozytywów ,z negatywów, trafił się niestety pierwszy "granat"!!! na szczęście trzymane piwko w miejscu odosobnionym tak ze obyło się bez strat w ludziach... Nie sądzę żeby było to przegazowanie z powodu za dużej ilości środka do refermentacji, lub złego wymieszania,bo było to 170g cukru na 23L piwa fermentowanego w 10°C i zlewane na syrop,
    raczej podejrzewam infekcje w butelce lub uszkodzoną butelkę. A teraz ostra jazda, dziś mycie 100szt butelek, oraz starter do Kölscha, jutro luz ale już w piątek butelkowanie dwóch warek, a sobota warzenie Kölscha!!!
  14. Browarnik Sebol
    Jak w tytle , z powodu chronicznego braku czasu, nie mogę blogować,ale staram się warki wrzucać w innym wątku.
    Na szybko chcę się tylko pochwalić już w sumie nie nowym,ale dobrze sprawdzającym się "wynalazkiem"!!
     
     


     
     
    Niestety wielkość balkonu nie pozwala objąć całości, ale coś tma widać. Stara szafka, styropian 5cm,(następym razem raczej styrodur, styropian jest bardzo słaby).
    Niestety ze względu że mieści tylko dwa fermentory, znów przejście na jedno warzenie na dwa tygodnie. Oczywiście na razie chłodzenie butelki PET.W środku czujnik temperatury od stacji meteo z lidla, sterowany radiowo i raz albo nawet dwa razy dziennie kontrola temperatury w brzeczce termometrem IKEA. Ale intensywnie studiuję temat jak by proces usprawnić zautomatyzować.
  15. Browarnik Sebol
    Na święta wziętę parę dni urlopu, m.in, po to by warzyć ,ale niestety lenistwo wzięło górę, tak że tylko jedna warka w czwartek i #9 DoppelBock zabutelkowany z 120g cukru wyszło 26x0,5L + 3x0,66L
    #11 Bohemian Pilsner przelana na cichą, ale już w piątek następna wareczka, kolejny California Common i koniec dolniakami.
  16. Browarnik Sebol
    Kolejna warka na burzliwej! tym razem próba Kölscha.
    Przebieg :
     
    15.00 Start 18L wody do 71℃
    15.40 słody do wody :-)
    Weyermann - orkiszowy 500 g
    Weyermann - zakwaszający 200 g
    Bruntal- pilzneński klepiskowy 3 kg
    Bruntal-Pale Ale 500 g
    Weyermann - Pszeniczny 500 g
    60" od 67℃ do 60℃
    74℃ 20min
    78℃ 10 min
    18.00-19.10 Filtrowanie i wysładzanie 13L (2-3 razy blokada ,wzruszenie złoża)
    19.15-20.20 Warzenie i chmielenie
    Hallertau 4,5% 30 g 60'
    Spalt 5,5% 20 g 0'
    Spalt 5,5% 10 g na zimno
    20.20-20.45 schłodzone z 100℃ do 25℃ i na balkon
    21.00 koniec
    Wyszło 23 L 12 BLG
    Wydajność mocno spadła do 75% wg. BT.
    Podejrzani?
    -słody z innego źródła(inne śrutowanie) ?
    -inne słody,dotychczas raczej Strzegom?
    -problemy przy wysładzaniu, nie ułożenie się złóż po wzruszeniu, za szybkie wysładzanie?
    -inny sposób zacierania? ale to raczej podejrzewam najmniej.
    Jakieś sugestie ?
    Przy pierwszej warce wydajność wg. BT wyszłą 84% a przy drugiej to już prawie skali zabrakło, jakieś 99%!!!!
  17. Browarnik Sebol
    Warka #10 California Common zabutelkowana wyszło 49x0,5L z dodatkiem 170g cukru. Jutro warka #12 Bohemian Pils idzie na cichą, a w niedzielę kolejna warka #14 Grodzisz po raz drugi, tym razem na FM51, pierwsza na płynnych, starter stoi w kolbie od dwóch dni, ale nie wiem czy coś z tego będzie bo drożdży malutko na dnie leży, a niestety narazie bez mieszadła.
  18. Browarnik Sebol
    I znów brak czasu na zapiski,trzeba warzyć !!! a jako że sezon lagerowy czas kończyć (chyba że się wykombinuje lodówkę), to kolejny bohemski pils. A że święta, dodatkowo wzięte kilka dni wolnego, to zaraz po świętach jeszcze jeden California Common , poprzedni poszedł na cichą spróbowana próbka przy pomiarze BLG, rewelacja !!! Czerwone, słodowo pachnące, mocno goryczkowe. Dodatkowo zabutelkowne marcowe, hmmm, ciężko będzie doczekać do Octoberfest...
    Spróbowany American Premium Lager, choć jeszcze nie do końca nagazowany, to ,jak się domyślacie .. rewelacja ! bardzo jasne, delikatne, wyjątkowo sesyjne piwko!
     
     
     
    a wczorajszy pils bez zmian, w myśl zasady że dobrych rzeczy się nie zmienia !!!
     
    Warka # 12 24.03.2016 Bohemian Pilsner
    Składniki fermentacji
    Strzegom - Pilzneński 5,000 kg
    Weyermann - zakwaszający 200 g
    Chmiele
    Saaz 70,000 g Gotowanie 60,000 min Granulat
    Saaz 20,000 g Gotowanie 30,000 min Granulat
    Saaz 10,000 g Gotowanie 0,000 s Granulat
    zacieranie
    63℃- 30 min
    72℃- 30 min
    gęstwa III pasaż 300ml Saflager W 34/70 zadane w 16 ℃
    wyszło
    26 L 12,5 blg FG 1,049
    wydajność wg.BT 87%
  19. Browarnik Sebol
    No to wareczka #13 już doszła do skutku !
    Nieco zmodyfikowana w stosunku do poprzednie California Common, a to ze względu że zabrakło 0,5kg Pale Ale. Mam co prawda pilzeński czy monachijski, ale wolałem już nie przekombinować i będzie po prostu nieco delikatniejsza i ciemniejsza. W stosunku do poprzedniej wydłużyłem również czasy zacierania, sądząc że poskutkuje to wzrostem zacierania, ale widocznie inne czynniki wpłynęły bardziej, bo wydajność nawet spadła. A tak to było w szczególe:
    Warka #13- California Common
    ================================================================================
    Wydajność: 80 %
    Gęstość początkowa: 1,049
    Gęstość końcowa: ?
    Objętość 25,5 L
    Składniki fermentacji
    ================================================================================
    Strzegom - Pale Ale 5 kg
    Strzegom - Karmelowy 600 0,2 kg
    Weyermann - Carapils 0,2 kg
     
     
     
    Zacieranie
    ================================================================================
    63 ℃ 40 min
    73 ℃ 40 min
    78 ℃ 5 min
    Chmiele
    ================================================================================
    Northern Brewer 40,000 g 60,000 min
    Northern Brewer 30,000 g 15,000 min
    Northern Brewer 30,000 g 0,000 min
     
     
    Drożdże
    ================================================================================
    Saflager W 34/70 gęstwa IV pasaż ok.300ml zadane w 9℃ temp. fermentacji 15℃.
     
    Za dwa tygodnie warki #10 i #11 w butelki #12 na cichą i popełnianie kolejne, albo Grodzisz albo Kölsch na płynnych Fermentum Mobile.
  20. Browarnik Sebol
    Druga warka Dry Stout, przelana wczoraj 13.11.2015 na cichą, przez tydzień BLG się nie zmieniło tzn, z początkowych 15 zeszło do 3.Za jakieś 2 tyg w butelki!!! Oczywiście próbka z próbówki wypita w trakcie meczyku (niezłego skądinąd), Rewelacja!!! Miała być popełniana jutro trzecia warka ,American Premium Lager ,ale niestety przyplątało się jakieś choróbsko ,a niestety z katarem lecącym z nosa jak przy dobrej filtracji z kadzi, to żadna przyjemność,i trzeba przesunąć na za tydzień.
  21. Browarnik Sebol
    Warka #2, Dry Stout, zabutelkowana !!! Wyszło znów 20 L, i szklaneczka na "spróbę", rewelacja!!! Troszkę za jasne, następny Dry Stout będzie ciemniejszy.
    Nie dalej jak wczoraj piłem Dry Stouta z browaru "Czarny Brodacz", wg. etykiety receptura zupełnie jak moja ,słody,drożdże, tylko jeden chmiel inny!!! a co to będzie jak nagazuje,i się "ułoży"...:-)
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.