Skocz do zawartości

war3333

Members
  • Postów

    48
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Piwowarstwo

  • Nazwa browaru
    aleBoja
  • Rok założenia
    2015
  • Liczba warek
    52
  • Miasto
    Żary

Kontakt

  • Imię
    Grzegorz

Ostatnie wizyty

1 109 wyświetleń profilu

Osiągnięcia war3333

  1. war3333

    grainfather

    Nie wytrzymałem i zamówiłem gniotownik dzięki Waszym poradom. Powiedzcie mi jeszcze proszę jaką szczelinę tam ustawić, jak tego dokonać i jaki szczelinomierz ewentualnie zakupić. Wiem że ten temat przewijał się tu na forum wielokrotnie ale ciężko teraz znaleźć konkretną odpowiedź.
  2. war3333

    grainfather

    Dziękuje bardzo wszystkim za odpowiedzi. Sprawa jest jasna, będzie gniotownik od Patryka. Czy jest to ten wystawiany na olx czy po prostu prościej będzie się z nim skontaktować poprzez forum ?
  3. war3333

    grainfather

    Pora na kolejne ewolucje w moim browarze. Blisko 60 warek (tak to mało jak na ponad pięć lat warzenia ale każdy warzy według uznania) a ja nigdy sam nie śrutowałem słodu. Prawdopodobnie tak by pozostało jeszcze długo gdyby nie grainfather. Planuję zakup prostego śrutownika stołowego może marki Biowin. Ktoś pomyśli że skoro było go stać na grainfathera to dlaczego nie zakupi profesjonalnego gniotownika ale wielu z nas wie że to hobby często trzeba dzielić z budżetem domowym i drugą połówką która to nie zawsze przychylnie patrzy na nasz ''proceder''. Na ten moment będzie to jakiś krok a w przyszłości zobaczymy. Chciałbym więc prosić użytkowników klasycznych śrutowników którzy także korzystają z grainfathera itp. o zrobienie mi fotki jak w przybliżeniu powinien wyglądać ześrutowany słód pod takie kotły. Wiem że ważna jest praktyka i doświadczenia nabywane podczas własnego warzenia ale rozchodzi mi się po prostu o ogólne porady.
  4. war3333

    grainfather

    Mam identyczne fałszywe dno, w środek wkręciłem śrubę z kwasiaka i sito wyjmuje się wygodnie a kosz zacierny nie opiera się na sicie.
  5. war3333

    grainfather

    Moja pomyłka bo o tej metodzie pisał nike21 i to jemu jestem wdzięczny za ten sposób. Niby nic wyjątkowego ale u mnie wydajność znacznie się poprawiła, nigdy nie liczę dokładnie ale zakładam określone blg i jest tak jak powinno być a w przypadku zestawu z Twoj Browar było nawet o pół balinga lepiej. Rewelacji na pewno nie mam ale jest zadowalająco czyli tak jak być powinno. W skrócie polega to na tym że wsypujemy słody dokładnie mieszając, zostawiamy zacier na 10 minut bez cyrkulacji, następnie ponownie dokładnie mieszamy i wtedy uruchamiamy normalne zacieranie.
  6. war3333

    grainfather

    Ja dzisiaj warzyłem i było wszystko ok z aplikacją. Zakupiłem jakiś czas temu nową zabawkę do mojego sprzętu czyli oryginalny grainfather overflow filter. Pomyślicie że to bezsensowny zakup ale na pewno każdy z Was stosuje jakieś sitko np. od herbaty aby słód nie przedostawał się podczas zacierania do brzeczki przez środkowy odpływ kosza zaciernego. Niekiedy miałem taką sytuację że podczas zacierania brzeczka podchodziła bardzo wysoko ponad zastosowane sitko i potrafiło ono mi się zsunąć. Miałem je dosyć lekkie. Oryginalny overflow filter jest solidnie przytwierdzony i zakładam dodatkowo sitko - efekt jest bardzo dobry bo nie wiem dlaczego ale brzeczka od tego momentu idealnie cyrkuluje i nie podchodzi wyżej ponad przelew. Druga sprawa to pozbyłem się kłopotu z wydajnością i dotyczy to także słodów z sklepu Twój browar. Po pierwsze to stosuje już na stałe metodę polecaną przez bodajże Pabllo_Lodz za co dziękuję mu bardzo i po drugie na stałe dodatkowe sito od Lewatywy przy zacieraniu. Miało być 17blg i tak wyszło a dzisiaj miało być 13blg i wyszło 13,5blg. Jest dobrze.
  7. war3333

    grainfather

    Przepraszam że odpisuję dopiero teraz, autentycznie nie było czasu choć odczytałem jakiś czas temu. Nie obrażam się bo napisałem że to nie jest perfekcyjne rozwiązanie ale na nim na razie pozostanę. Nie chcę się już rozpisywać bo napisałem morze tekstu w poprzednich wypowiedziach. Nie bez powodu też piszę o tym tutaj bo nadal zależy mi na Waszych poradach i bacznie śledzę wątek. Testowałem już chyba wszystko, oryginalny filter, każdy wie - zapycha się, tracimy brzeczkę a do piwa dostaje się odsetek chmielin. Hop spider, tu jest lepiej ale naczytałem się kiedyś że chmiel nie ma kontaktu z całym piwem, trzeba zamieszać bądź też i nie ale mimo wszystko sporo chmielin przedostaje się do piwa. Hop stopper, tutaj przy odpowiednim użyciu piwo jest najbardziej klarowne także pod koniec przepompowywania ale brzeczka leci tragicznie wolno, też potrafi się zapchać i tam miałem prawdziwe przypalenia ale do tych przypaleń jeszcze wrócę. Kiedyś tutaj pisałem przy moim rozwodzeniu się na temat chmielenia że jest jeszcze mnóstwo piwowarów którzy po prostu zlewają całą zawartość gara do fermentacji i nie przejmują się chmielinami, zawalczą z nimi w trakcie rozlewu bądź też nie a piwo i tak będzie z czasem klarowne i nie zwracają uwagi na większy osad w butelce. Napisałem też że nie po to zakupiliśmy grainfathera żeby usprawnić nasze warzenie ale także po to żeby polepszyć jakość naszego piwa. Mimo wszystko trzeba znaleźć kompromis i każdy wybierze swoją metodę według uznania, odnoszę jednak wrażenie że niektórzy chcą być perfekcjonistami i nie biorą pod uwagę faktu żeby do piwa przedostała się nawet drobinka chmielu (po warzeniu). W przypadku sita z robobrew celowo wykorzystuje się także oryginalny filter aby wyłapać możliwie jak najwięcej tego co przedostaje się przez sito a jak widać na zdjęciach przedostaje się nie wiele. Nie jest to więc perfekcyjne rozwiązanie jak np. hopstopper ale jak pisałem bardzo dobre bo udaje mi się odzyskać bezproblemowo całą brzeczkę, chmiel gotuje się w całej objętości piwa, chmielin dostaje się do piwa naprawdę nie wiele i jest to rozwiązanie mega wygodne, łatwe w myciu i sprawne. A teraz odnośnie przypaleń bo troszkę mnie to zmartwiło. Taki obraz jak na zdjęciu miałem już kilkakrotnie i nie nazwałbym tego przypaleniem ( występowało to z oryginalnym filtrem, hopspiderem itd. ), łatwo się to myje bo niemal natychmiast zwykłą gąbką i tak też było w tym przypadku. Nigdy też nie miałem problemów z smakiem piwa z wykorzystaniem grainfathera tzn. były bardzo dobre, nadal pozostają problemy z wydajnością i gdzieś tam na początku z klarownością właśnie ( ale to już nie aktualne). Ta warka także smakowała ok, proszę Was więc o opisanie ewentualnych negatywnych skutków przypalenia chmielin. Nie sprawdziłem jeszcze tyko jednej opcji, może kiedyś (widziałem kiedyś to chyba na jakimś kanale youtube) tzn. gotowania chmielu w worku o bardzo dużym rozmiarze niemal takim jak do biab.
  8. war3333

    grainfather

    Efekt końcowy był taki jak na zdjęciach czyli dla mnie super - pozostaję przy tym rozwiązaniu i już więcej szukać nie muszę. Co ważne napisałem że tą opcję stosuje się razem z oryginalnym filtrem. Możliwe że hopstopper zapewnia lepszą klarowność do samego końca ale potrafi się zapchać jak jest dużo chmielin, brzeczka płynie bardzo wolno i nie udało mi się przy jego pomocy wypompować całego "złotego trunku". Po prostu dla mnie jest bardzo w porządku i przy tym zostaję.
  9. war3333

    grainfather

    Nie, tam nie ma dodatkowej siatki to jest sito z robobrew które idealnie pasuje w grainfather. Ze trzy strony wcześniej dodawałem zdjęcie jak to wygląda przed użyciem natomiast na internecie jest tony opisów z jego zastosowaniem także na znanym kanale youtube bodajże Pana David'a Heath'a.
  10. war3333

    grainfather

    Parę dni temu uwarzyłem kolejne piwo, na początek na temat sita z z robobrew. Sprawdziło się znakomicie w połączeniu z oryginalnym filtrem. Wyssało calutką brzeczkę (pod koniec oczywiście trzeba delikatnie przechylić sprzęt) bez zapychania się itp. Piwo klarowne i myślę że sprawdzi się także ogromnymi ilościami chmielu no i co ważne można gotować chmiel w całej objętości brzeczki bez dodatkowych hop spiderów itp. Łatwo się myje i jest wygodne - polecam. Teraz coś na temat wydajności, pisaliście tutaj ostatnio o zestawach z sklepu Twój browar. Ja od jakiegoś czasu zamawiam te zestawy bo są wygodne i całkiem ok oraz odpowiada mi że są wyliczone na 25l. Nigdy nie mierzyłem specjalnie wydajności nawet jak nie warzyłem z gotowych zestawów ale zawsze trafiałem w założone blg. Ostatnio dwa razy miałem kłopot tzn. o jeden blg za mało i troszkę mnie to irytuje bo niczego nie zmieniałem w swoim warzeniu, wodę mam zawsze wyliczoną idealnie itd. Słowem było dobrze ale już nie jest dlatego następnym razem zamówię surowce z innego sklepu a jeśli to też nie pomoże to pomyślę nad śrutownikiem choć osobiście mi się nie chce dokładać sobie dodatkowej roboty.
  11. war3333

    grainfather

    No tak tylko że Twoje sito wyklucza dodatkowe użycie oryginalnego filtra plus istnieje ryzyko przypaleń i nie widziałem żeby ktoś takiego rodzaju stosował w Grainfatherze natomiast to z robobrew gen3 stosuje mnóstwo osób i rzekomo się sprawdza. Zakłada się normalnie oryginalny filtr plus te sito jako "wsparcie". Nie mówię że kupiłem to bo wielu tak mówi i będzie dobrze po prostu uparłem się że muszę to przetestować i tyle. Na internecie oprócz znanych nam filmików z youtube z wykorzystaniem tego sita znajduje się także wiele opisów i zdjęć a wygląda to bardzo dobrze więc postanowiłem to sprawdzić. Jeszcze raz napiszę w skrócie bo już nie chce mi się rozpisywać, sporo napisałem w moim poprzednim poście - nie oczekuję spektakularnych efektów, po prostu testowałem na grainfatherze już chyba wszystko, hopstopper, hop spider, solidny whirlpool itd. oczekuję że będę mógł zrezygnować z hop spidera i gotować chmiel w całej objętości brzeczki oraz że odzyskam po gotowaniu całą brzeczkę bez problemów z zapychaniem się pompy itp. Testy za jakiś czas i obiecuję że moja opinia będzie bardzo szczera plus dodam jakieś zdjęcia. Jeszcze jedno, tak jak pisałem dotyczy to piw w których używa się bardzo dużo chmielu w trakcie warzenia i chłodzenia bo każdy wie że inne piwa nawet z oryginalnym filtrem nie sprawiają większych problemów. Mam już dość ipy - lubię, dla nich zacząłem warzyć piwo ale ostatnio było zbyt wiele, milkshake ipa, new england ipa, żytnie ipa jednak na potrzeby testów chyba powstanie kolejna ipa :). https://pl.aliexpress.com/item/32973873134.html?spm=a2g17.12010612.0.0.708c443e5pTy5n
  12. war3333

    grainfather

    Czekałem bardzo długo i w końcu się doczekałem. Nie oczekuję po tym nie wiadomo jakich cudów po prostu musiałem za wszelką cenę to przetestować ponieważ naczytałem się i naoglądałem na temat tego sita bardzo wiele. Na wstępie powiem że komentarze z aliexpress się nie sprawdziły tzn. sito przyszło bardzo solidnie zapakowane - gruba warstwa "bąbelków" plus solidny karton oraz wykonanie wcale nie jest tandetne ale wiadomo to ma działać nie wyglądać. Oczekuję po tym rozwiązaniu dwóch rzeczy tzn. że będę mógł gotować chmiel w całej objętości warki oraz że odzyskam całą brzeczkę bez problemów z zapychaniem pompy itd. Dotyczy to piw z dużymi dawkami chmielu w trakcie gotowania i po zakończeniu warzenia kiedy to dodajemy chmiel na tzw. 0 stopni i w trakcie chłodzenia. Nie ma co ukrywać każdy kto ma za sobą kilka warek wie już że standardowy filter nie jest wystarczający. Stosowałem już hopstopper który kiedyś wykonał dla mnie Lewatywa jeszcze do starego sprzętu a ja przystosowałem go do grainfathera. Potrafi się zapychać a brzeczka trafia do fermentora bardzo powoli. Hopspider jest ogólnie ok ale chmiel nie gotuje się w całej objętości brzeczki a w przypadku ogromnych ilości chmielu np. new england ipa trzeba go tam zamieszać więc sporo chmielin dostaje się do piwa. Na pewno to sito w połączeniu z oryginalnym filtrem nie doprowadzi do tak klarownej brzeczki jaką zapewnia hopstopper ale myślę że będzie bardzo dobrze i przede wszystkim sprawnie. Wiadomo im klarowniejsze piwo trafi do fermentacji tym lepszy jest efekt końcowy ale jest nadal wielu piwowarów którzy zlewają całą zawartość brzeczki wraz z chmielinami do fermentacji i piwa po odpowiednim czasie nie wyglądają najgorzej my jednak myślę po to zakupiliśmy grainfathera aby nie tylko usprawnić warzenie ale także podnieść jakość naszych piw mam więc nadzieję że to sito będzie dobrym rozwiązaniem jeśli chodzi o sprawność i jakość filtracji. Niestety testy będę mógł wykonać dopiero za trzy tygodnie, mogę fermentować tylko jedno piwo jednocześnie ze względu na moje mieszkanie oraz INNE czynniki o których wieloletni piwowarzy mogą się domyślać. Tak w ogóle nowa warka będzie przełomowa ponieważ dojdzie nowe sito i koniecznie muszę sprawdzić metodę zacierania o której pisał "nike21".
  13. war3333

    grainfather

    Może kilka osób było by zainteresowanych i wtedy dokonalibyśmy jednego zakupu.
  14. war3333

    grainfather

    Bardzo zależy mi na zdobyciu tego cuda, może ktoś z Was ma możliwość pomóc mi w zakupie i przy okazji możliwe że więcej osób chciało by to przetestować a wtedy wyszło by taniej.
  15. Proszę Was o poradę, otóż nie stosuję nigdy cichej fermentacji tzn. nie przelewam do drugiego fermentora. Piwo od zawsze powstaje w jednym fermentorze i jest wszystko ok. Nie ma co się tu nad tym rozwodzić bo wątków na ten temat nie brakuje, są przeciwnicy i zwolennicy jednej i drugiej metody ale niebawem zaraz po stoucie będę pierwszy raz warzył milkshake ipa z puplą z mango. Czy można to piwko z powodzeniem wykonać bez przelewania go do innego zbiornika na "klasyczną" cichą fermentację ?
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.