Skocz do zawartości

jaskiniowiec

Members
  • Postów

    4
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Aktywność reputacji

  1. Super!
    jaskiniowiec przyznał(a) reputację dla majlosz w Hornindal Kveik OYL-091   
    To ja sobie pozwolę nie zgodzić się z tą opinią Nie miałem żadnej fenolowości, fermentowałem w 29 stopniach (temp. mierzona wewnątrz) i piwo wyszło nadzwyczaj czyste, lekko zbożowe (twarda woda). Nie chmieliłem na hopstand tylko na zimno więc przy zlewaniu mogłem dobrze wyniuchać :)
    Mi zależało aby piwo było czyste z ewentualnym gratisem w postaci estrów.
     
  2. Super!
    jaskiniowiec przyznał(a) reputację dla Joosto w Hornindal Kveik OYL-091   
    Druga warka zabutelkowana.
    Skłaniam się ku moreli, ananasa niewiele. Aromaty miodu wielokwiatowego. Ciężko jest się przebić przez Marynkę bo dała bardzo fajny efekt.
    Obstawiam, że przy niższych temperaturach ( 22-25 st.) Hornindale mogą dawać aromaty owoców pestkowych, przy wyższych mogą dać coś innego.
    Pozostała kwestia to taka, że próbowałem ocenić piwo młode. Po miesiącu butelka powie co innego.
    Generalnie próbki piw podeślę fachowcom, niech się wypowiedzą.
  3. Dzięki!
    jaskiniowiec otrzymał(a) reputację od Igorrodz w Odzyskiwanie drożdży z piw komercyjnych   
    Do sprawdzenia czy są żywe - wystarcza. Potem poszło do butki PET z roztworem słodu. Jak napisałem - zadziałało. Ważne, by nie przesadzić z ilością cukru na dzień dobry.
    Udało się również odzyskać drożdże Kveik i San Diego super, też z piw browaru "Profesja". Używają nietypowych drożdży i nie pasteryzują. Wdzięczne piwka do redystrybucji drożdży na własne podwórko. Jeszcze nie wiem, co będzie na tych drożdżach, bo jestem na etapie piwek z ekstraktów słodowych. Póki co drożdże namnażają się w litrowych PETach. Cieszy mnie to, że to piwko na bretach smakowo i zapachowo nie sprawia wrażenia zainfekowanego (w stopniu znaczącym).

  4. Super!
    jaskiniowiec przyznał(a) reputację dla Lodzermensch w Brasserie Lodzermensch   
    Kveik czyli rzecz o norweskim farmhouse ale
     
    Buszujac po internecie trafilem na ciekawe informacje dotyczace Kveika. Czesc z was slyszac Kveik (starsi) automatycznie mysli od razu o nowej czesci legendarnego shootera, w ktorego gralo sie na lekcjach informatyki zamiast dzielnie poglebiac swoja szeroka wiedze z dziedziny komputerow w postaci nauki zakladania konta e-mail w polboxie albo tworzenia strony do umieszczenia w pierwszym chyba darmowym serwisie republika (pamietacie?). Druga czesc, mlodsza, pomysli pewnie o glupawym serwisie internetowym, ktore jeszcze do niedawno z wypiekami na twarzy penetrowal co drugi licealista i student.  Od tego czasu swiat poszedl do przodu – z czasem Republika podupadla (‘nie stac Cie na porzadny hosting? Masz strone w republice?”), Kwejk chyba tez (licealisci i studenci wyniesli sie chyba na facebooka). Za to piwowarzy beda mogli tez kojarzyc Kveika z piwem.
     
    Niezmiennie od dawna interesuje sie piwami typu ‘farmhouse’. Troche szukalem polskiego slowa, ktore oddaloby sens tego angielskiego terminu. I mysle ze okreslenie znane ze swiata serow wyrabianych obecnie w malych, polskich gospodarstwach tez pasuje do swiata piw i mozemy smialo mowic o piwach ‘zagrodowych’. Najczesciej slyszac ten termin myslimy o Belgii i Francji:  grisette, saison, biere de garde. Tam wlasnie piwa warzono w lokalnych gospodarstwach (zagrodach) i ten sposob produkcji dosc dlugo opieral sie piwnej ‘industralizacji’. Troche zal ze takie tradycje nie sa znane u nas choc wydaje mi sie ze sila rzeczy byc rowniez musialy, tylko pochlonal je mrok historii i koleje losow niezbyt dla naszego kraju laskawe. 
     
    Buszujac po internecie okazuje sie jednak, ze Francja/Flandria/Walonia to nie jedyne miejsce gdzie mozemy odszukac podobne tradycje, gdzie zachowaly sie jakies informacje i gdzie mozna jeszcze probowac odtwarzac dawne style. Swoje zagrodowe piwa miala na przyklad Litwa w postaci miedzy innymi Kaimiškas. Wielu z nas slyszalo o Sahti (ba, niektorzy zrobili, wzorem Pinty) – piwie z Finlandii. Do tego katalogu zaliczyc tez trzeba Norwegie i ich zagrodowe piwo Maltol. Bylo to piwo, ktore z Sahti mialo wiele wspolnego – warzone w kadziach opalanych drewnem (co moglo miec wplyw na ksztalt piwa), warzone praktycznie tylko ze slodu, niegazowane, z udzialem owocow jalowca. To brzmi jak calkiem prosta sprawa nawet w kontekscie repliki takiego piwa. No tak, ale do replikowania piwa potrzebne sa odpowiednie drozdze. Ciezko jest zrobic saisona bez belgijskich drozdzy, ciezko jest zrobic Sahti bez drozdzy z Finlandii (choc niektorym to nie przeszkadza     ).
    I tu dochodzimy do sedna – w przypadku norweskich piw zagrodowych tymi drozdzami byl wlasnie Kveik.
     
    W norweskich gospodarstwach Kveik uzywany byl zarowno przy wyrobie chleba (czyli byly to rowniez drozdze piekarnicze) jak i przy fermentacji piwa. Gospodarstwa wspomagaly sie wzajemnie uzyczajac sobie gestw i tak drozdze egzystowaly w niektorych miejsach trwajac do dzis. Szczep Kveika z regionu Voss zostal wyslany w 2009 roku do banku drozdzy w UK, tam zbadany i ‘zdeponowany’. Co ciekawe okazalo sie ze w drozdzach nie zidentifikowano bakterii (nie byly w jakikolwiek sposob ‘zainfekowane’ tak jak dzieje sie z naszymi gestwami). Niesamowita sprawa biorac pod uwage kwestie higienicznosci procesu!  Kveik zadawany byl w wysokich temperaturach, to co udalo mi sie wyczytac to temperatury z zakresu min 35 stopni a najlepiej ok 40 stopni celsiusza.
     
    Od niedawna Kveik dostepny jest komercyjnie , poki co tylko lokalnie. A to za sprawa White Labs i grupy piwowarow ze Skandynawii – na rynek trafi WLP 6788- Norwegian Farmhouse Ale i dostepny jest wylacznie w sklepie bryggselv.no.  Jest to szczep uzyskany od Bjarne Muri, piwowara domowego, w ktorego rodzinie Kveika przekazywalo sie ‘z pokolenia na pokolenie’. Nalezy pamietac ze Kveik nie byl jednorodnym szczepem i rozne regiony Norwegii mialy swoje lokalne odmiany, ktorymi gospodarstwa wzajemnie sie wspieraly.
     
    Wracajac do WLP 6788 to jego komercyjny opis:
     
    Bryggselv sin egen gjærstamme. Gjæren er hentet fra Muri gård i Stryn hvor gjæren har blitt brukt til gårdsbrygg i generasjoner. Odelsgutt og hjemmebrygger Bjarne Muri har gitt Bryggselv en gjærprøve som er blitt rendyrket og produsert hos Whitelabs i USA.
     
    Niestety w szkole przegapilem lekcje norweskiego tak jak i innych jezykow zatem posilkujac sie translatorem:
     
    Wlasne drozdze sklepu Bryggselv. Pochodza z gospodarstwa w Stryn gdzie rodzina Muri wykorzystywala je od pokolen. Potomek rodziny, Bjarne, przekazal Bryggselv probke drozdzy ktore zostaly nastepnie rozmnozone i wyprodukowane przez Whitelabs.
     
     
    + Komentarz od whitelabs: a)to nie jest szczep brettanomyces b)jest to szczep saccharomyces c)na poczatku traktowalismy go jako szczep dzikich drozdzy, zostal zapakowany tak jak dzikie drozdze d)ilosc komorek drozdzy w fiolce to 31,5 miliarda.
     
    Z checia przetestowalbym w przyszlosci te drozdze (jak kazde zreszta, ktore daja cos wiecej niz czysty charakter slodu i chmielu ), moze zbierze sie kilka osob i przesylka okaze sie cenowo w miare sensowna. A jednoczesnie troche zal ze nasze piwowarskie tradycje updaly i siegaja jedynie Grodzisza. Bo Rosanke czy jopejskie to jednak inna historia i inny swiat...
     
    Glowne informacje na temat Kveika znalazlem na blogu:
    http://www.garshol.priv.no/
    forum norweskich piwowarow:
    https://forum.norbrygg.no/threads/wlp6788-norwegian-farmhouse-ale.26742/
    Link do sklepu: http://www.bryggselv.no/products/wlp6788-norwegian-farmhouse-ale2
    Strona Bjarne Muri: http://www.bjarnemuri.com/
  5. Super!
    jaskiniowiec przyznał(a) reputację dla Gozdawa w Gozdawa - drożdże, ekstrakty słodowe   
    Koledzy
    dyskusja znowu zbacza.
    Ja zawodowo zajamowałem się jęczmieniem w latach 80tych.
    Moja żona jest biologiem ze specjalizacją mikrobiolog a pracę pisała u "Sławy" polskiej mikrobiologii.
    Zarejestrowałem się tu tylko w szlachetnych intencjach,po 24 godzinach pierwszej dyskusji Admin słusznie zdecydował zamkną i wydzielił temat,bo zaczeło sie "polskie piekiełko"
    To są polskie brewkity,pieniądze zostają w Polsce,zarabia polski sadownik,polska przetwórnia,polska wytwórnia,polski producent puszek,polska drukarnia,nawet polska spółdzielnia ,a że pewne półprodukty trzeba kupić zagranicą,cóż....my też eksportujemy nasze puszki z koncentratem jabłkowym
    Zarejestrowaliśmy się tu bo nie mamy nic do ukrycia.W 24 godziny zmieniliśmy to co było do zmiany na już.
     
    Pozdrawiam Maciek
  6. Super!
    jaskiniowiec przyznał(a) reputację dla Gozdawa w Gozdawa - drożdże, ekstrakty słodowe   
    Koledzy
    od 06.11.2013 Piwo Pszenica,serii Piwosz,będzie miało dedykowane drożdże pszeniczne,bez podnoszenia ceny.Niestety jakieś ilości zestawów zostały sprzedane i są też u dystrybutorów.
    Administratorowi dziękuję za ciepłe przyjęcie.Założymy wątek i opiszemy nasze pasje i zamierzenia w ciągu najbliższych godzin.
  7. Super!
    jaskiniowiec przyznał(a) reputację dla ansyn w Brewkit Coopers Pale Ale   
    No tak sukces goni sukces. Tak czy inaczej gdyby nie P. Kopyra to bym się nie zainteresował piwną rewolucją
     
    Wysłane z mojego D6603 przy użyciu Tapatalka
  8. Super!
    jaskiniowiec przyznał(a) reputację dla Bielo w Piwo z mniszka lekarskiego   
    Trafiłeś kulą w płot. Bez problemu można mieć halucynacje po nalewce z piołunu. Problem jest tylko taki, że dawka aktywna jest bliska dawce toksycznej, a tujon ma działanie neurodegeneracyjne więc mimo wszystko nie polecałbym próbować, gdyż są o wiele bezpieczniejsze sposoby dla poszukiwaczy mocnych doznań.
    Nie wierzysz, to polecam przejść się na jakikolwiek wydział farmakognozji albo łatwiej na polskie forum degeneratów - hyperreal. Pozdrawiam.
  9. Super!
    jaskiniowiec przyznał(a) reputację dla Igorrodz w Pierwsza warka... zamknięta w szafie. Światło a fermentacja   
    Jakieś źródło na potwierdzenie tej tezy? Bo pierwszy raz czytam o tym.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.