Skocz do zawartości

Furagina

Members
  • Postów

    8
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Aktywność reputacji

  1. Super!
    Furagina przyznał(a) reputację dla tangomagic w Brew in a Bag (BIAB), Ktoś używa, mogłby się podzielić doświadczeniami i wskazówkami ? :)   
    Ja na spód fermentora wkładam odwróconą miskę i na niej opieram taką kratkę do wypieków. W ten sposób młóto jest nad kranikiem i mogę odzyskać jak najwięcej brzeczki bez wyciskania co może mieć wpływ na mętność i wypłukać garbniki. Taki zestaw stawiam na krześle i kranikiem spuszczam do gara, który już jest na kuchence.
     
    zdjęcie przykładowe

  2. Super!
    Furagina przyznał(a) reputację dla dirk gently w Brew in a Bag (BIAB), Ktoś używa, mogłby się podzielić doświadczeniami i wskazówkami ? :)   
    > Czyli uściślając : Zacieram normalnie w garze --> potem fermentor z kranikiem wykładam siatką --> przelewam całą zawartość gara do fermentora
    Tak. Potem przekładasz torbę do innego naczynia, w fermentorze zostaje "brzeczka przednia", którą już możesz przelać z powrotem do garnka i zacząć gotować.
    Następnie torba z powrotem do fermentora i wlewasz wodę do wysładzania, powtarzasz do skutku.
     
    > czekam z 15-30 na ułożenie młóta
    Całe piękno tej metody to że nie musisz na nic czekać. Wszystko robisz z marszu. Cały proces filtrowania i wysładzania trwa w porywach 5 minut.
     
    > I pytanko techniczne , jak wyciskasz to ziarno w siatce (jeszcze tego nie robiłem ale zakładam żę siatka bardzo gorąca
    Przy odbieraniu brzeczki przedniej owszem, ma taką temperaturę jak temperatura mashoutu. Na tym etapie ja jeszcze nie wyciskam siłą brzeczki przedniej, tylko pozwalam jej odciec naturalnie, właśnie po to żeby sie nie poparzyć. Wysładzam gorącą wodą z kranu (ok 40 stopni), więc na tym etapie temperatura jest już znacznie bardziej przyjazna.
     
    > i ciężka
    Owszem. Ja robię małe warki (12L). Jak ty robisz 22L to musisz mieć trochę krzepy. Trzeba też mieć pewność że torba nie puści, bo wtedy się robi bajzel.
     
     
    BTW: przy okazji chcę skomentować tezę jakoby wyciskanie młóta miało wpływ na klarowność piwa czy garbniki. Moje piwa generalnie są bardzo klarowne (powiedzmy że idealnie klarowne w butelce, a w szklance to zależy jak się uda nalać - ale ewentualne lekkie zmętnienie pochodzi od drożdży a nie od wyciskania młóta). Mogę więc z pełną odpowiedzialnością stwierdzić, a maczałem palce w przeszło 100 warkach zrobionych tą metodą, że żadnych problemów z klarownościa nie ma.
    Co do ewentualnych garbników to również nie zauważyłem problemu, aczkolwiek żadnym wielkim sensorykiem nie jestem. Z tego co czytałem to te garbniki to trochę mit, ale oczywiście nie należy tego brać za prawdę objawioną. Najlepiej spróbować i samodzielnie ocenić.
  3. Super!
    Furagina przyznał(a) reputację dla dirk gently w Brew in a Bag (BIAB), Ktoś używa, mogłby się podzielić doświadczeniami i wskazówkami ? :)   
    >  Czy jest tu ktoś komu bardziej przypadła do gustu niż wężyk z oplotu ?
    Tak, bo idzie błyskawicznie a wydajność taka sama lub lepsza
     
    > Czy mógłby w stanie podrzucić jakieś wskazówki czego unikać lub czego nie robić ?
    Nie zacieraj w torbie bo trudno się miesza i można przypalić torbę. Zacieraj w garnku, potem przełóż zacier do torby.
     
    > po zacieraniu w torbie , wyjmując ziarno "wyciskamy" je czymś ? tak żeby "wyżąć" wodę z cennymi cukrami ?
    Oczywiście. 
     
    > czy takie młóto jeszcze wysładzać ; np dać do osobnego pojemnika typu fermentor i wysłodzić resztę ?
    Jak nabardziej, ja zwykle robię dwa wysładzania. Dodatkowo, mieszanie młóta przy wysładzaniu dodaje 10-15% wydajności. Poważnie.
  4. Dzięki!
    Furagina przyznał(a) reputację dla Gawron w Jaki styl na pierwsze kilka warek ? Na których najlepiej się nauczę jak warzyć piwo? Jak analizowac swoje błedy ?   
    Zależy jakie drożdże, ale temperatura stała na poziomie 19-21 stopni to dla większości popularnych szczepów typu s04, czy us05 i im podobnym jest za wysoka. Przed zadaniem drożdży schłodź mocno brzeczkę do nawet 14 stopni i wtedy zadawaj drożdże. nawet jakbyś miał zadać następnego dnia. Temperaturę trzymaj w granicach 18 stopni, ale brzeczki, a nie otoczenia. Pamiętaj, że drożdże produkują ciepło w czasie fermentacji.
  5. Dzięki!
    Furagina przyznał(a) reputację dla kantor w Jaki styl na pierwsze kilka warek ? Na których najlepiej się nauczę jak warzyć piwo? Jak analizowac swoje błedy ?   
    Schemat temperaturowy fermentacji (temperatura fermentacji w poszczególnych dniach).
    Samo OXI to może być trochę mało (na pierwszą warkę przy nowych fermentorach to ok), warto pomyśleć o jakimś ługu sodowym czy podchlorynie do czyszczenia wcześniej. Starsan też jest fajny, chociaż chyba obecnie ciężko z jego dostępnością.
     
    No nie
  6. Dzięki!
    Furagina przyznał(a) reputację dla punix w Jaki styl na pierwsze kilka warek ? Na których najlepiej się nauczę jak warzyć piwo? Jak analizowac swoje błedy ?   
    Najważniejsze, jeśli chodzi o poprawną fermentację to dobre napowietrzenie brzeczki, zadanie drożdży w odpowiedniej ilości i kontrola temperatury. Plus niespieszenie się  z butelkowaniem.
    Samo chmielenie może nie jest jakoś bardzo skomplikowane - mieszać akurat nie musisz Natomiast musisz zadbać o dobre odfiltrowanie chmielin, jak dostaną się do butelek, będziesz miał gushing.
    Po co w ogóle chcesz zlewać na cichą? Zostaw całość do końca w jednym wiadrze, przelej dopiero przed butelkowaniem. Dekantujesz brzeczkę od góry i osad zostaje na dnie.
    Temperatura wody do wysładzania raczej nie powinna przekraczać 80°C, żeby nie wypłukiwać tanin.
  7. Dzięki!
    Furagina przyznał(a) reputację dla Piotr Ba w Jaki styl na pierwsze kilka warek ? Na których najlepiej się nauczę jak warzyć piwo? Jak analizowac swoje błedy ?   
    Proponuję piwo - IPA zrobione w następujący sposób
    Zasyp - od 4,5 kg - 5 kg słód tylko Pale Ale wystarczy nie ma sensu innych
    Zastosuj ilość wody 4 litry na 1 kg słodu - mieszaj zacier w trakcie zacierania.
    Zacieraj przez 70 minut w 66 st C potem 1 min. 77 st C - przy 70 min nie musisz robić próby jodowej. Jeśli temp. Ci ucieknie to nic - pamiętaj że w granicach 62 - 72  st C ziarno jest zacierane cały czas.
     
    Wysładzaj wodą o temp. 75 st C powoli - nie wolno szybko wysładzać - do objętość brzeczki ok. 22 - 23 litry.
    Chmiele do tego 2 z następujących - Fuggles, Admiral, East Kent Goldigs, Mosaic, Chinook, Cascade, Citra
    Jak je wrzucać - w 1 min gotowania na goryczkę - w 40 min gotowania na smak. Jest taka strona Beer Recipe Calculator gdzie podając rodzaj chmielu i ilość jego Alfa Kwasów (najważniejsza rzecz) ustalamy sobie jaka końcowa goryczka - celuj w 30 -  35 IBU na początek
    Kup drożdże US-05 do tego piwa.
    Mierz BLG pod koniec gotowania i ew. dolej wody lub pogotuj dłużej do uzyskania 13 - 14 BLG - BLG mierzymy w próbce schłodzonej do 20 st C.
    Kilka dni przed butelkowaniem wrzuć 30 - 50 gramów do fermentora.
    Takie piwo jest proste, bardzo trudno je zepsuć, będzie bardzo dobre.
    Odradzam na początek piwa - Lagery, Pszeniczne, Wszystkie nowofalowe skomplikowane IPA - BPA, NEIPA, NZIPA itd.
  8. Dzięki!
    Furagina przyznał(a) reputację dla kantor w Jaki styl na pierwsze kilka warek ? Na których najlepiej się nauczę jak warzyć piwo? Jak analizowac swoje błedy ?   
    Co już zostało wspomniane, w opisie nie masz rzeczy mających największy wpływ na piwo, czyli schematu fermentacji, typu drożdży, coś o napowietrzeniu, dezynfekcji.
    Zacieranie, filtracja to jakieś 10% sukcesu. No i filtrator z oplotu to 25zł, mi jeden wystarczył na ponad 120 warek, tu nie ma na czym oszczędzać
     
    Co do stylów, to zależy jak dużą masz motywację, żeby jak najszybciej podnieść warsztat (i robić dobre piwa ).
    Jak naprawdę dużą to przede wszystkim zacznij od jednego, w miarę prostego w obsłudze (neutralnego, górnej fermentacji) szczepu drożdży, jak bym polecał US-05 i rób tylko na nim warki, aż zaczną wychodzić piwa na dobrym poziomie technicznym. Najlepiej bez chmielenia na zimno, bez dodatków, przynajmniej na początku o standardowym ekstrakcie (np 10-14°Blg), takie piwa najłatwiej ocenić sensorycznie i wprowadzić poprawki w recepturze. Czyli style takie, jak jakieś Golden Ale, APA, AAA, ABA, w miarę lekkie Stouty i Porterki. Jak to zacznie wychodzić Ci dobrze, to zaczynasz bawić się innymi szczepami.
     
    Tylko to trochę odbiera radość zabawy z różnymi szczepami i stylami piwnymi, co często jest powodem zaczęcia zabawy z piwowarstwem domowym ale jak to w życiu, coś za coś
  9. Dzięki!
    Furagina przyznał(a) reputację dla Paweł76 w Jaki styl na pierwsze kilka warek ? Na których najlepiej się nauczę jak warzyć piwo? Jak analizowac swoje błedy ?   
    Błędy:
    1. Brak flitratora. Na znanym serwisie z filmami znajdziesz filmy "jak zrobić samemu" filtrator z oplotu. Ja taki zrobiłem, używałem i był ok.
    2. NEIPA to trudny styl na początek. Probonuję jakieś Pale Ale, Bittery lub Stouty. 
    3. Wydaje się, że większe problemy jeszcze przed Tobą - fermentacja. To słowo klucz naszego hobby. A NEIPA z chmieleniem na zimno do dodatkowa trudność.
    4. Nie podajesz w jakich temperaturach zacierałeś, jakie przerwy, jak długo, ile wody dałeś do wysładzania, jakie dokładnie gęstości Tobie wychodziły (Blg) w poszczególnych etapach. To ważne.
    5. Wydajnością zbytnio się nie przejmuj, to najmniejszy problem. Choć 13,5l zamiast 23l wskazuje na spore błedy.
    6. RIS, ABW czy Kriek to raczej jeszcze nie teraz ?. Ja też mam niewiele warek za sobą (22), można powiedzieć zaczynam, ale o wspomnianych przez Ciebie piwach jeszcze nawet nie myślę.
    7. I ostatnia moja rada - czytać, czytać  czytać. Tutaj znajdziesz wszystko lub prawie wszystko, co Tobie potrzebne.
     
    Tyle ode mnie. Na pewno jeszcze tutaj wypowiedzą się bardziej doświadczeni.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.