Adi_86
Members-
Postów
68 -
Dołączył
-
Ostatnia wizyta
-
Wygrane w rankingu
3
Ostatnia wygrana Adi_86 w dniu 29 Czerwca 2024
Użytkownicy przyznają Adi_86 punkty reputacji!
O Adi_86
- Urodziny 1986.02.26
Piwowarstwo
-
Nazwa browaru
Browar Domowy Adam Zaręba
-
Rok założenia
2020
-
Liczba warek
11
-
Miasto
Łomianki
Kontakt
-
Imię
Adam
Ostatnie wizyty
Blok z ostatnimi odwiedzającymi dany profil jest wyłączony i nie jest wyświetlany użytkownikom.
Osiągnięcia Adi_86
-
ciezkicoswybrac zareagował(a) na odpowiedź w temacie: Pierwszy Lager/Pilsner
-
Reters zareagował(a) na odpowiedź w temacie: Pierwszy Lager/Pilsner
-
Właśnie otworzyłem testowo pierwszą butelkę rzeczonego Pilsa, którego zabutelkowałem 3 czerwca. I szok... piwo już jest smaczne i zapowiada się bardzo dobrze 😄 Na tym etapie większość moich ejli smakowało gorzej. Jest klarowne, osad na dnie butelki bardzo zbity, można nalewać prawie do końca. Piana na razie nietrwała. W zapachu i smaku zdecydowanie przeważa chmiel, słodowość w tle, jest wytrawnie tak jak chciałem, wyraźna goryczka (mimo że z kalkulatora wychodziło ok. 32 IBU). Wad jak DMS czy diacetyl nie wyczuwam. Owocowość gdzieś się przewija, zwłaszcza po ogrzaniu, ale ewidentnie pochodzi z chmielu. Czekam dalej i obserwuję zmiany, za 2 miesiące powinno być bardzo fajne piwo. Już nie mogę się doczekać kolejnego sezonu na dolniaki 🫠 Bardzo dziękuję wszystkim kolegom za cenne rady.
-
Dla poczatkujacych - czuję się całkowicie zagubiony
Adi_86 odpowiedział(a) na gawo74 temat w Piaskownica piwowarska
Od samego początku warzenia używam właśnie tego termometru i dopiero teraz zwróciłem uwagę na napis "total immersion". Wychodzi na to, że wszystkie pomiary termperatury robiłem źle i w efekcie warki zacierałem za wysoko. Ale na szczęście nigdy nie miałem problemu z odfermentowaniem. No ale człowiek cały czas się uczy... Przy następnej warce będę już prawidłowo z niego korzystał. Dzięki @Koora. -
Adi_86 zareagował(a) na odpowiedź w temacie: Dla poczatkujacych - czuję się całkowicie zagubiony
-
Reters zareagował(a) na odpowiedź w temacie: Pierwszy Lager/Pilsner
-
Po początkowym przestrachu przyszło otrzeźwienie, bo: - przecież cierpliwość cnotą piwowara, zwłaszcza jeśli chodzi o dolniaki; - ostatnio piłem Pierwszą Pomoc z Pinty chmieloną Lubelskim i Marynką i tam też był ten cytrusowy posmak, więc może z tym chmielem rzeczywiście jest coś na rzeczy; - młode piwo zwykle pachnie/smakuje inaczej niż gotowe po refermentacji. Więc nie panikuję i cierpliwie czekam.
-
Witajcie ponownie... Niestety u mnie panika 😱 Czy mógłby mi ktoś opisać jak pachnie/smakuje piwo fermentowane na drożdżach W34/70 w zbyt wysokiej temperaturze? Bo niestety gęstwa drożdżowa, którą zebrałem z Pilsa pachnie wyraźnie cytrusami - najbardziej przychodzi mi na myśl grejpfrut. W piwie w pierwszym nosie ten aromat niestety też jest 😢 Potem dopiero wyczuwa się ziołowość i słód. Czy może to być po prostu zapach pochodzący od chmielu aromatycznego? Użyłem Lubelskiego z Polish Hops - na 11,5 l piwa 15g na 20 min i 15g na 5 min gotowania. Moje górniaki, które chmieliłem bardzo podobnie Lubelskim tylko po 10g tak nie pachniały. Najbardziej mi to przypomina moją Apę chmieloną polskim Cascadem. O co tu chodzi? Czy to może być wina kilkudniowej przerwy diacetylowej w temperaturze ok. 16°C ? Przecież przeniosłem na nią piwo gdy już prawie nie miało piany i było prawie klarowne, a burzliwa była w 9-10°C. Przecież 3 termometry nie mogą się mylić równocześnie. Nic z tego nie rozumiem... Nie miałem czegoś takiego z żadnym piwem 😭 A może za wcześnie panikuję i ten aromat/smak z czasem zniknie?
-
Panama_536 zareagował(a) na odpowiedź w temacie: Drugie piwo Real Ale
-
Polecam następne zrobić na ekstraktach z samodzielnym chmieleniem (wtedy masz już pewien wpływ na parametry i smak piwa), a kolejne - jeżeli masz duży garnek i trochę wolnego czasu - już z zacieraniem. Możesz zmówić ześrutowane słody w sklepie, a nawet gotowe zestawy ze słodów wraz z chmielem, choć radziłbym ci raczej samemu konstruować receptury. Ja tak zrobiłem i nie żałuję. Powodzenia w domowym piwowarstwie życzę 😀
-
Nie będę miał wyjścia, jeśli się zdecyduję. Dzięki za polecenie, 20 zł to jak za darmo.
-
Z tego co widzę w opisie aukcji to niestety podłączenie dla mnie to jest jakaś czarna magia 😂 Znalazłem na Alledrogo powystawową chłodziarkę do wina MPM taką jak ma @Reters za 999 (z dostawą 1100), ale to jednak trochę drogo jak dla mnie. A sprzedawca od Klarsteina jak dotąd milczy.
-
A może polecilibyście mi jakiś sprawdzony sterownik zewnętrzny, którego montaż nie byłby zbyt skomplikowany? Znalazłem coś takiego: https://www.browar.biz/centrumpiwowarstwa/pomiary/kontroler_temperatury_inkbird_itc-308 Nada się?
-
Jeżeli tak, to byłoby idealnie na fermentację i lagerowanie. Jeśli się na nią zdecyduję to pomyślę też nad zewnętrznym sterownikiem.
-
Winiarka 85cm to chyba teraz pod 1500, a tu za używaną z dostawą ok. 550. Zapytałem sprzedawcę jaki ma zakres regulacji temperatury i czekam na jego odpowiedź bo nigdzie nie mogę znaleźć specyfikacji do tego modelu. Co prawda używka to zawsze lekkie ryzyko, ale chyba w tej cenie się zdecyduję.
-
Jak kupię drugą lodówkę, to wtedy będę mógł robić lagery praktycznie cały rok. Odezwałem się do sprzedawcy od tego Klarsteina, którego podlinkował mi kolega @fotohobby. Czekam na odpowiedź, wtedy może się zdecyduję, bo cena jest bardzo zachęcająca.
-
Dzisiaj zlałem mojego Pilsa na cichą. Piwo jest prawie klarowne, pachnie jeszcze trochę drożdżami. Nie wyczuwam gotowanych warzyw, kapusty czy popcornu, ale sensorykiem nie jestem. Już na tym etapie zapowiada się dobrze. Niestety przez pomyłkę użyłem do ściągania bardzo cienkiego wężyka, którym zwykle tylko pobieram próbki do pomiarów, więc trochę trwało to zlewanie. Zaciągnąłem przy tym niestety też trochę drożdży z dna. Mam tylko nadzieję, że piwo się nie utleniło. Potrzymam je ze 2 tygodnie na maksymalnym chłodzeniu (takie pseudo-lagerowanie, zobaczymy do ilu zejdzie temperatura) i pójdzie w butelki. Dziękuję wszystkim za pomoc i rady 😀 Niby tak, ale jak jest ciepło, to ciężko mi jest schłodzić brzeczkę do tych powiedzmy 10°C. W lodówce musiałaby chyba chłodzić się bez drożdży całą noc, a to wiadomo, niesie za sobą ryzyko infekcji. Zebrałem gęstwę z dna i wygląda bardzo ładnie, chętnie nastawiłbym na niej np. jakiegoś Schwarzbiera, ale nie chcę ryzykować. Poczekam do października.
-
Dzięki za sugestie - lodówkę mam właśnie z MPM i jestem bardzo zadowolony, oczywiście poza tym, że jest za mała... Ma ok. 85 cm wysokości ale na górze jest zamrażarka więc w rezultacie fermentor 15 l ledwo się mieści na wysokość i jeszcze musiałem blow-off zamontować, bo żadna rurka nie wchodzi. Ten Klarstein też wygląda ciekawie i jest tani. W każdym razie mam trochę czasu na zastanowienie - przejrzę oferty i chyba trzeba będzie coś kupić przed nowym sezonem lagerowym, no chyba że obecnie fermentujący Pils okaże się niepijalny i się zniechęcę do dolniaków.
-
O takiej chłodziarce też myślałem, choć rzeczywiście to droga inwestycja. Czy mógłbyś podać model jakiego używasz - sprawdziłbym, czy gdzieś można go jeszcze dostać. Kupowałeś jako nową?
-
Fajny pomysł, ale niestety jestem osobą, jeżeli można tak powiedzieć, "atechniczną" i zbudowanie czegoś takiego samodzielnie jest raczej poza moimi możliwościami. Biorę pod uwagę zakup drugiej, większej lodówki, może na początek sezonu jesiennego. Pilsa przeniosłem do piwnicy na przerwę diacetylową. Przez ścianki fermentora widzę, ze piwo już jest klarowne. W sobotę planuję zrobić pierwszy pomiar gęstości i zlać go do 10 l wiaderka z rurką fermentacyjną zostawiając jak najmniej wolnego miejsca. Na 2 tyg pójdzie na cichą do lodówki, a potem jak Blg nie będzie spadać - do butelek.