Jump to content

ciezkicoswybrac

Members
 • Posts

  236
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  3

ciezkicoswybrac last won the day on May 13

ciezkicoswybrac had the most liked content!

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

ciezkicoswybrac's Achievements

 1. Możesz je sklarować żelatyną, mój proces wygląda tak: 1. Fermentacja aż do stabilnego BLG 2. Obniżam do 15'C (gdzieś kiedyś przeczytałem, że to optymalna temperatura dla chmielenia na zimno. Nie mam na to żadnych badań, równie dobrze może to być placebo albo piwowarski mit) 3. Wrzucam chmiel na 3-4 dni 4. Cold crush do 4'C (niestety moja lodówka nie pociągnie niżej) 5. Gdy temperatura piwa osiągnie te 4'C, to dolewam roztwór 5g żelatyny + 200 ml wody ~90'C na 2 dni 6. Butelkowanie Musiałbym doczytać jak wygląda chmielenie na zimno w temperaturach cold crushu, być może wtedy udałoby się zredukować pkt 3 i 5 do jednego.
 2. Mam kociołek 50l i ten największy możliwy kosz (bodajże 30x15cm) i jest minimalnie pod kątem, ale wątpię żeby to w czymś przeszkadzało. Dodatkowo na gotowanie włączam pompę i wpuszczam górną rurkę tak, żeby brzeczka w koszu była ciągle w obiegu. Maksymalnie ładowałem ~250g chmielu i nie miałem problemów z zatkaniem pompy.
 3. W ten sposób praktycznie nic nie dezynfekujesz, najlepiej użyć któregoś z dedykowanych środków. StarSan, lub jego zamienniki typu RinsePro albo SaniPro.
 4. Za dużo zmiennych - kondycja drożdży, natlenienie, ekstrakt, a przede wszystkim konkretny szczep. W tej temperaturze możesz puścić US-05 albo Nottinghamy i będzie w porządku.
 5. Jak będę warzył i nie zapomnę, to nie ma problemu Drut z nierdzewki chwyciłem pętęlką za obydwa uchwyty z hopsidera: ...i przyczepiam do tych nóżek pod kosz: Sam drut nie ma kontaktu z brzeczką, więc nie starałem się o atesty czy kwasoodporność. Bazooki oczywiście nie używam, zdjęcie pożyczone z google.
 6. Ja wieszam na kawałku drutu zahaczonym o uchwyty z Cobry, trzyma solidnie.
 7. To prawda, ale nie oznacza to, że: Daj im dokończyć robotę w spokoju, na ocenę przyjdzie czas po fermentacji. Niektóre szczepy nie wytwarzają piany wcale, inne robią jej tyle że może wyjść rurką. Za jakieś 1,5-2 tygodnie przenieś fermentor w cieplejsze miejsce, żeby dojadły do końca. Czynników wpływających na długość "laga" jest dużo, m.in. temperatura, kondycja drożdży (jak były przechowywane, data ważności), natlenienie brzeczki czy konkretny szczep. Nie ma co się sugerować rurką, bo mimo że jest to jeden z oznaków fermentacji, to wcale nie definiuje czy fermentacja się zaczęła / zakończyła.
 8. No to jak najbardziej w porządku. Pamiętaj żeby dobrze natlenić brzeczkę przed fermentacją i zadawać drożdże w brzeczce schłodzonej do temperatury początkowej fermentacji.
 9. Te brązowe to drożdże, białe punkty to pozostałości piany. Wygląda całkowicie normalnie. Możesz podnieść temperaturę na kilka dni, na pewno nie zaszkodzi, chociaż już raczej jest po fermentacji. Odfermentowanie jest przyzwoite, tym bardziej że używałeś ekstraktów, które z reguły mają trochę więcej niefermentowalnych cukrów. Jaką temperaturę miała woda przed dosypaniem drożdży? Za wysoko, drożdże dodajesz do brzeczki o temperaturze w jakiej chcesz fermentować.
 10. A czego nie próbowano... https://www.reddit.com/r/prisonhooch/
 11. Zależy co chcesz osiągnąć. W soczkowych NEIPA jest to wskazane, w West Coastach już niekoniecznie. Rób tak jak lubisz, każdemu co innego smakuje
 12. Na odwrót. Wyższa temperatura- więcej cukrów niefermentowalnych = więcej ciała. Niższa temperatura - więcej cukrów fermentowalnych = mnie ciała, bardziej wytrawnie.
 13. Zrobiłem Cold IPA na CTZ 2021, mosaicu i citrze 2022, na razie jest 14 dzień fermentacji na w34/70 i zapach z rurki + aromat i smak z probówki jest super, jestem pełen optymizmu przed chmieleniem na zimno i rozlewem.
 14. Prawda, ja kupiłem najmniejszą butelkę do spróbowania, a jadę na niej od 15 warek i nadal 1/3 mi została. Dodam też, że nie używam tego samego roztworu, tylko za każdym razem robię nowy (przy warzeniu, rozlewie i ewentualnie w trakcie fermentacji). Fajne jest to, że środek bardzo mocno się pieni, przez co oblepia fermentora i ładnie dezynfekuje. Nie musisz też płukać fermentora wodą po użyciu środka, bo piana w kontakcie z brzeczką zamienia się w pożywkę dla drożdży.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.